Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury
ul. J Piłsudskiego 2a
28-400 Pińczów

+48 41 357 24 24
+48 41 357 24 53
psck@psck.pl

 

NIP 662-16-66-537
ING Bank Śląski 
70 1050 1429 1000 0022 4221 6469

   

                

W dialogu. Rozmawiamy o kinie Andrzeja Barańskiego

 

Rafał Zawierucha, Bernadetta Machała-Krzemińska i Joanna Brodzik będą gośćmi cyklu spotkań „w dialogu” realizowanego w ramach projektu „Stopklatka. Szeroki kadr na kulturę”. Wspólnie z aktorami spróbujemy przybliżyć indywidualny styl filmów Andrzeja Barańskiego, wyjątkowość jego drogi twórczej i oryginalność świata ukazywanego na dużym ekranie, a także ich osobiste doświadczenia i wspomnienia z planu filmowego. Rozmowy z aktorami poprowadzi Weronika Wawrzkowicz – Nasternak a każda z nich zrealizowana będzie o formie online. Pierwszym rozmówcą „w dialogu” będzie Rafał Zawierucha, który jako aktor debiutował w filmie „Księstwo” Andrzeja Barańskiego.

Projekt „Stopklatka. Szeroki kadr na kulturę” Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury to pierwsza tak szeroka próba pochylenia się nad dorobkiem i twórczością Andrzeja Barańskiego. Pińczowianin zajął szczególne miejsce w polskiej kinematografii, a jego produkcje charakteryzują się niezwykłą oryginalnością filmowanego świata. W wielu z  nich znajdziemy odniesienia do Pińczowa, osobiste odczucia do miejsca, w którym reżyser się wychował. Andrzej Barański w kinematografii stworzył rzadką kolekcję filmów poświęconych małym miasteczkom. Opowiadając o ludziach i ich lokalnym otoczeniu zatrzymał w kadrze niezafałszowaną wiedzę o prowincji.

W ramach realizowanego przez PSCK projektu postaramy się przybliżyć wiele ciekawych wątków z twórczości Andrzeja Barańskiego. W związku z trwającą izolacją spowodowaną koronawirusem zmuszeni byliśmy zmienić formę ich realizacji przenosząc wiele działań do Internetu. Spotkania z aktorami, warsztaty tworzenia plakatu filmowego zrealizowane będą on line. W sierpniu zaplanowaliśmy projekcje 3 wybranych wspólnie z reżyserem filmów i te odbędą się w formie kina samochodowego. Dodatkowo w ramach projektu odbędzie się spotkanie z jednym z najbardziej znanych polskich plakacistów – Andrzejem Pągowskim oraz wystawa plakatów do filmów Andrzeja Barańskiego. Dla młodych odbiorców zaplanowaliśmy warsztaty animacji poklatkowej oraz warsztaty filmowo-reżyserskie, które  odbędą się jesienią.

 

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

zapisy