Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury
ul. J Piłsudskiego 2a
28-400 Pińczów

+48 41 357 24 24
+48 41 357 24 53
psck@psck.pl

 

NIP 662-16-66-537
ING Bank Śląski 
70 1050 1429 1000 0022 4221 6469

   

                

 

Informacje z przebiegu realizacji projektu  „STOPKLATKA. Szeroki kadr na kulturę” realizowanego w ramach programu edukacja kulturalna. Projekt dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

W dialogu - spotkanie z Andrzejem Pągowskim

Ma na ich na swoim koncie ponad 1400 plakatów, wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą. Stworzył kilkaset plakatów teatralnych, operowych i muzycznych, a także kilkadziesiąt plakatów prozdrowotnych, głównie antynikotynowych. Najwięcej uznania przysporzyły mu jednak plakaty filmowe, których ma na swoim koncie kilkaset, w tym około 300 do filmów polskich. Jak sam mówi "Plakat nie powinien być, jak letnia herbata.(...) jego zadanie to zwrócić naszą uwagę. Zatrzymać nas."
Andrzej Pągowski - jeden z najbardziej uznanych polskich grafików i plakacistów, autor większości plakatów do filmów Andrzeja Barańskiego, będzie gościem spotkania "w dialogu". O sztuce tworzenia plakatów, eksperymentowaniu i współpracy z mistrzami polskiego kina rozmawiać będzie Weronika Wawrzkowicz.

więcej>>>

 


 

 

STOPKLATKA. Przegląd filmów Andrzeja Barańskiego w kinie samochodowym.

W ostatni weekend mieszkańcy naszego miasta mieli możliwość uczestniczenia w przeglądzie filmów pochodzącego z Pińczowa reżysera – Andrzeja Barańskiego. Pokaz odbył się w formie kina samochodowego a zaprezentowane filmy to „Księstwo” z Rafałem Zawieruchą, „Tabu” z Grażyną Szapołowską i Bernadetą Machałą-Krzemińską i „Dzień wielkiej ryby” z Janem Peszkiem w rolach głównych.

 Przegląd odbył się w ramach realizowanego przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury projektu „STOPKLATKA. Szeroki kadr na kulturę” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 


 

 

Pągowski - Barański. Plakaty filmowe online.

Informujemy, że zapowiadany na piątek wernisaż wystawy plakatów z udziałem Andrzeja Pągowskiego i Andrzeja Barańskiego w Pińczowie nie odbędzie się w zapowiadanej formie. Po raz kolejny życie kulturalne napisało własny scenariusz.
Rozmowa z jednym z największych mistrzów polskiego plakatu Andrzejem Pągowskim przenosi się do sieci. Barwne opowieści, anegdoty i historie związane z pracą Andrzeja Pągowskiego i tym co łączy go z Andrzejem Barańskim usłyszymy i zobaczymy w ramach spotkania "w dialogu", które poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.
Tłem rozmowy będzie wystawa plakatów, którą pokażemy w inny niż zazwyczaj sposób - ale to już niespodzianka.
Datę spotkania online podamy wkrótce.


 

 

Pągowski - Barański. Plakaty filmowe

Niecodzienna i wyjątkowa wystawa zaprezentowana będzie 14 sierpnia na wirydarzu pińczowskiego Belwederu. Kilkanaście plakatów autorstwa Andrzeja Pągowskiego stworzonych do filmów pińczowianina Andrzeja Barańskiego zostanie zaprezentowanych na otwarcie Festiwalu „Na Ponidziu wiosna trwa”. Wystawa dzieł jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców plakatu w Polsce związana jest także z realizowanym przez centrum kultury projektem „Stopklatka. Szeroki kadr na kulturę” przybliżającym twórczość Andrzeja Barańskiego.

Andrzej Pągowski jest niekwestionowanym mistrzem plakatów. Ma na ich na swoim koncie ponad 1400 plakatów, wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą.

więcej>>>


 

 

W KINO SAMOCHODOWE w Pińczowie

 Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza do KINA SAMOCHODOWEGO. Filmy będą wyświetlane na parkingu przy Hali Sportowej (zjazd z ul. Republiki Pińczowskiej).

14 sierpnia o godz. 21:00 będzie można obejrzeć film pt. „Księstwo”, 15 sierpnia będą wyświetlane dwa filmy, pierwszy o godz. 20:30 („Dzień wielkiej ryby”), a drugi o 22:00 („Tabu”). Wszystkie filmy wyreżyserował pińczowianin, Andrzej Barański.

Nasz krajan ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi w 1973 r. Wcześniej współpracował z teatrem „Step”, dla którego pisał sztuki.

Wiele jego filmów porusza tematykę prowincji, w niektórych można się doszukiwać wątków autobiograficznych. Jego produkcje są pełne liryki, zmuszają do refleksji i zadumy.

Opisy filmów:
„Księstwo”
„Dzień wielkiej ryby”
„Tabu”

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 


 

 

W dialogu - rozmowa z Bernadettą Machałą-Krzemińską

"Tabu - wspaniały film z Bernadettą Machała - Krzemińską i Grażyną Szapołowską (...) Tam jest wszystko przemyślane ... Dla mnie to porażające studium psychologiczne, niezwykle obnażające i bardzo skomplikowane stosunki matka - córka, wyjątkowe kino." "Tabu" Andrzeja Barańskiego to film, który tymi słowami polecała Joanna Brodzik w naszej ostatniej rozmowie "w dialogu".

O uczuciach, skomplikowanych relacjach, codziennym życiu polskiej prowincji porozmawiamy z Bernadettą Machałą-Krzemińską w ostatniej już rozmowie z cyklu spotkań "w dialogu". Zapraszamy 30 czerwca o godzinie 20:30.

 

 


 

 

Spotkanie "w dialogu" - Joanna Brodzik

Swój debiut na dużym ekranie zaliczyła w 1996 roku w filmie "Dzień wielkiej ryby" Andrzeja Barańskiego. Jak wspomina po latach "miałam ogromne szczęście, bo zadebiutowałam w przepięknym filmie i mądrym towarzystwie. (...) Ten kapitał jest ze mną do dziś". Aktorka Joanna Brodzik będzie kolejnym gościem spotkania "w dialogu" realizowanym w ramach projektu "Stopklatka. Szeroki kadr na kulturę". O tym jak wyglądała praca na planie u Andrzeja Barańskiego i swoich pierwszych krokach w zawodzie opowie w rozmowie z Weroniką Warzkowicz-Nasternak  5 czerwca o godz. 20:30.

 

 


 


Mamy dla Was super propozycję !!!

Zapraszamy na 20-godzinne warsztaty plakatu on-line, które odbędę się w ramach realizowanego przez nas projektu ”Stopklatka. Szeroki kadr na kulturę” . Warunek - skończone 15 lat .

Celem warsztatów jest popularyzacja formy wyrazu artystycznego jakim jest plakat, a zwłaszcza plakat filmowy . Warsztaty nawiązywać będą do filmowego dorobku pińczowianina, Andrzeja Barańskiego. Poprzez krótkie ćwiczenia, prowadzone równolegle do głównego zadania, uczestnicy będą mieli możliwość rozwijania umiejętności syntetycznego myślenia, kształtowania wyobraźni plastycznej oraz zdolności wizualnej interpretacji opartej na metaforze oraz charakterystycznej dla plakatu sile przekazu.

więcej>>>

 

 


 

 

Film to dążenie do prawdy i piękna

Krytycy nazywają go „poetą codzienności” a jego filmy „uśmiechniętą, osobną wyspą”. Andrzej Barański – pochodzący z Pińczowa reżyser - zajmuje dziś szczególne miejsce w polskiej kinematografii. W swoich filmach na pierwszym planie stawia prawdę i dążenie do piękna a sam Pińczów od lat stanowi jego twórczy adres. „Na życie, na sztukę patrzę poprzez pińczowską młodość”.

Cały wywiad znajdziecie tutaj >>>

 

 


 

 

 W dialogu. Rozmawiamy o kinie Andrzeja Barańskiego

Rafał Zawierucha, Bernadetta Machała-Krzemińska i Joanna Brodzik będą gośćmi cyklu spotkań „w dialogu” realizowanego w ramach projektu „Stopklatka. Szeroki kadr na kulturę”. Wspólnie z aktorami spróbujemy przybliżyć indywidualny styl filmów Andrzeja Barańskiego, wyjątkowość jego drogi twórczej i oryginalność świata ukazywanego na dużym ekranie, a także ich osobiste doświadczenia i wspomnienia z planu filmowego. Rozmowy z aktorami poprowadzi Weronika Wawrzkowicz – Nasternak a każda z nich zrealizowana będzie o formie online. Pierwszym rozmówcą „w dialogu” będzie Rafał Zawierucha, który jako aktor debiutował w filmie „Księstwo” Andrzeja Barańskiego.

 

więcej>>>

 

 

 


 

 

"STOPKLATKA. Szeroki kadr na kulturę"

W chwilowym odosobnieniu, ale jednak rozpoczęła się realizacja projektu "Stopklatka. Szeroki kadr na kulturę". Dzięki wprowadzonym zmianom i modyfikacjom udało nam się przenieść część zaplanowanych w projekcie działań do przestrzeni wirtualnej. I tak, na pierwszy ogień poszła animacja poklatkowa.

O tym jak stworzyć swój własny plan filmowy, jak animować postaci i bawić się tworzeniem ruchomych obrazów - zobaczycie już wkrótce na filmie instruktażowym.
Kolejne warsztaty odbędą się już u naszych projektowych partnerów, gdy tylko będzie taka możliwość.

Te, jak i inne zaplanowane w naszym projekcie działania, łączy jedna - ważna dla nas postać - Andrzej Barański. Filmowy dorobek pińczowianina jest głównym mianownikiem dla cyklu spotkań i warsztatów, które mamy zamiar zrealizować.

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Edukacja kulturalna".