Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury
ul. J Piłsudskiego 2a
28-400 Pińczów

+48 41 357 24 24
+48 41 357 24 53
psck@psck.pl

 

NIP 662-16-66-537
ING Bank Śląski 
70 1050 1429 1000 0022 4221 6469

   

                

Spotkanie z Janem Jakubem Kolskim

 

Kadry, ujęcia, ludzie, historie, wrażliwość na kulturę w każdym kolorze. Wyjątkowe kino w Pińczowie i Pińczów - jako wyjątkowe miejsce - w kinie. Piątkowe spotkanie "w dialogu" z reżyserem Janem Jakubem Kolskim, operatorem Arturem Reinhartem i scenograf Marią Seweryn na długo zapadnie nam w pamięci. Pińczowski "mikrokosmos kultury" krążył wokół kina przywołując niesamowite historie, odniesienia i nie tylko filmowe opowieści.
Pretekstem do spotkania był film "Wariaci" jaki w lipcu tego roku kręcony będzie w naszym mieście.
Z udziałem fantastycznych gości rozmawialiśmy o filmie, sztuce robienia kina "po swojemu" próbując dostrzegać i zrozumieć wszystko co się na niego składa. Rodzaj światła, kadru, rola krajobrazu i scenografii, nastrój budowany zdjęciami i wrażliwością osób tworzących film. Melodyka i poezja tworzona obrazami. Wsłuchując się w słowa Jana Jakuba Kolskiego mieliśmy wyjątkowy zaszczyt dotknąć filmu z jego udziałem.
Były też wyjątkowe i poruszające akcenty związane z samym Pińczowem i wywodzącymi się stąd twórcami. Reżyser z wielkim szacunkiem zaznaczył rolę jaką dla polskiej kinematografii ma pińczowianin Andrzej Barański. "To mój mistrz. Wielki artysta. Jeśli on budował swoją wrażliwość na kontakcie z tymi ludźmi, z tym wszechświatem, z tymi pejzażami to musi znaczyć, że to jest krwiotwórcze miejsce." - mówił Jan Jakub Kolski.
Z osobą Jana Jakuba Kolskiego w bardzo szczególny sposób połączył nas także sam Adam Ochwanowski. Okazało się, że pod wpływem jednego z jego filmów, w 1995 roku, napisał wiersz, który zadedykował reżyserowi. Wiersz ten wybrzmiał wczoraj, a zaprezentował go - wywołany na scenę - aktor Teatru Ciut Frapującego Marcin Błach. To był niezwykły i wzruszający dla wszystkich moment.
Po spotkaniu odbył się pokaz filmu "Jasminum", który specjalnie na ten wieczór wybrał Jan Jakub Kolski.
Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami. To był wyjątkowy czas dla nas, dla kultury, dla kolejnych "5 minut" Pińczowa w polskiej kinematografii.
Spotkanie poprowadziła Aleksandra Bielecka i Iwona Senderowska a zrealizowane zostało w ramach projektu "Mikrokosmos kultury" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przy wsparciu Gminy Pińczów.