Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury
ul. J Piłsudskiego 2a
28-400 Pińczów

+48 41 357 24 24
+48 41 357 24 53
psck@psck.pl

 

NIP 662-16-66-537
ING Bank Śląski 
70 1050 1429 1000 0022 4221 6469

   

                

 

Informacje z przebiegu realizacji projektu  „Kultura odNOWA” realizowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2022".

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

 

Ach Ponidzie jakie cudne!
 
Na kolejnym spotkaniu z Małgosia Blacha realizują się haftowane krajobrazy Ponidzia. Już niedługo pochwalimy się efektami. A tymczasem najstarsza uczestniczka warsztatów zaskoczyła nas swoją pracą pokazując swoją haftowaną bluzkę, która przetrwała kilkanaście lat.
Warsztaty realizowane są w ramach projektu "Kultura odNowa-Inicjatywy lokalne 2022" dofinansowane w programie Narodowe Centrum Kultury Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2022.

 

 "O czym szumią wierzby" - wykład Moniki Widlińskiej-Orzełek

Zioła od wieków stosowane są w produkcji środków leczniczych wykorzystywanych zarówno w medycynie ludowej, jak i klasycznej. Warto więc poznać znaczenie roślin w życiu człowieka oraz dowiedzieć się, w jaki sposób można je wykorzystywać, tak aby pozostawać zdrowym i odpornym na wiele chorób. Na wykład "O czym szumią zioła" zapraszamy już 5 października do Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Wykład odbędzie się w sali kinowej PSCK.

Wykład jest jednym z elementów inicjatywy "Eko-pozytywni. Z Natury" realizowanej w ramach projektu "Kultura odNowa - Inicjatywy Lokalne 2022".

 

 

 Warsztaty haftu

Ach Ponidzie jakie cudne!
Na kolejnym spotkaniu z Małgosia Blacha realizują się haftowane krajobrazy Ponidzia. Już niedługo pochwalimy się efektami. A tymczasem najstarsza uczestniczka warsztatów zaskoczyła nas swoją pracą pokazując swoją haftowaną bluzkę, która przetrwała kilkanaście lat.
Warsztaty realizowane są w ramach projektu "Kultura odNowa-Inicjatywy lokalne 2022" dofinansowane w programie Narodowe Centrum Kultury Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2022.

 


 

 Haft. Sztuka malowania igłą

Przed nami kolejne warsztaty w ramach inicjatywy "Ręko-dzielnia". Tym razem bierzemy na warsztat jedno z najpopularniejszych rzemiosł ludowych - sztukę hafciarstwa, w której tajniki wprowadzi nas Małgosia Blacha. Warsztaty obejmują trzy spotkania więc zaplanujcie swój czas wolny aby spędzić go z nami w kulturze, w towarzystwie igły i nitki. Podczas pierwszego spotkania poznamy podstawy haftu płaskiego, aby na koniec pokazać Wam haftowane Ponidzie w tamborkach.
Zapisy w sekretariacie PSCK tel 41 357 24 24. Liczba miejsc ograniczona z pierwszeństwem dla osób, które jeszcze nie korzystały z naszej oferty warsztatów w ramach inicjatywy "Ręko-dzielnia".
Warsztaty realizowane są w ramach projektu "Kultura odNowa - Inicjatywy lokalne 2022" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2022".

 


Rusza kolejna z inicjatyw lokalnych projektu "Kultura odNowa" - Inicjatywy lokalne 2022

 

Tak robi się #kulturaodNowa w Pińczowie!
Podglądnijcie zdjęcia z planu, czyli działania kolejnej inicjatywy realizowanej w projekcie "Kultura odNowa" - Inicjatywy lokalne 2022". Wielkie brawa dla Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pińczowie. Nie możemy doczekać się efektów i napisów końcowych :-)
 
Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu „Kultura odnowa – Inicjatywy lokalne 2022” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.
 
 

 

 

 

 

 "PIŃCZOWSKA ZAJAWKA" warsztaty makijażu

Jeśli chodzi o podstawę dobrego make-up`u to jest to uśmiech na twarzy! Stysio - Staś Wołosz, popularny youtuber, tancerz i wokalista był dziś gościem "Pińczowskiej Zajawki". Swoją pasją podzielił się z pińczowską młodzieżą udowadniając, że makijaż i wizaż nie jest zarezerwowany tylko dla kobiet; że będąc dobrym w swojej "zajawce" można uczynić z tego sposób na życie.
Dzisiejsze warsztaty to jedna z odsłon inicjatywy młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie realizowanej w ramach projektu "Kultura odNowa". Przed nami kolejne wydarzenia, na które już wkrótce Was zaprosimy. Tymczasem łapcie pozytywną energię.
Młodzież i ich kultura od Nowa!
 
 
 

 

 

PIŃCZOWSKA ZAJAWKA

 

Gra miejska z nagrodami, prezentacje artystyczne młodych talentów w ramach "Otwartej Sceny", bieg wokół zalewu, warsztaty makeupowe z popularnym youtuberem Stasiem Wołoszem, młodzieżowy muzyczny show z DJ MIKE F & DEV J. Tak zapowiada się weekend z "Pińczowską Zajawką" - inicjatywą lokalną młodzieży LO realizowaną w ramach projektu "Kultura odNowa".
Zaczynamy już w piątek - grą miejską. O 15:00 spotykamy się nad pińczowskim zalewem. Tam uczestnicy otrzymają numery startowe, by potem wyruszyć w miasto poszukując  kolejnych wskazówek.
Sobota będzie przede wszystkim nastawiona na pasję, sport i dobrą zabawę. Zaczniemy około 13.30 biegiem wokół zalewu, a od 14:00 scenę oddajemy młodym. Będą popisy wokalne, taneczne, akrobatyczne a na scenie pojawią się prawdziwe talenty. Gościem specjalnym "Pińczowskiej Zajawki" będzie Staś Wołosz. Stysio - bo pod takim nickiem pojawia się mediach społecznościowych - jest polskim youtuberem znanym dzięki filmikom, na których pokazuje, jak wykonać makijaż. "Maluję między innymi artystów na scenie muzycznej np. Young Leosię, Oliwkę Brazil. Malowałem też Mery Spolsky" - wymienia w jednym z wywiadów. Stysio pokaże nam swój talent także jako wokalista.
Po pierwszej części występów odbędzie się konkurs wiedzy o Pińczowie, by już na finał dać porwać się muzyce. Specjalne dla pińczowskiej młodzieży wystąpią DJ: MIKE F i DEV J - czyli dwa Michały - Michał Faryna i Michał Szczerba. Ten DJ-ski duet, połączony pasją do muzyki, występuje na wielu imprezach plenerowych i klubowych. 10 września zaprezentują mieszankę muzyki klubowej, dance i polskiej muzyki w remixach z naciskiem na popularny ostatnio młodzieżowy rap -spopularyzowany za pośrednictwem aplikacji tik tok.
Więcej informacji o inicjatywie znajdziecie na profilu LO Pińczów oraz w wydarzeniu https://www.facebook.com/events/1021552681842994


Inicjatywa "Pińczowska Zajawka" realizowana jest w ramach projektu "Kultura odNowa" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2022".

 

 

 

Haft. Sztuka malowania igłą

Przed nami kolejne warsztaty w ramach inicjatywy "Ręko-dzielnia". Tym razem bierzemy na warsztat jedno z najpopularniejszych rzemiosł ludowych - sztukę hafciarstwa, w którego tajniki wprowadzi nas Małgosia Blacha. Warsztaty obejmują trzy spotkania więc zaplanujcie swój czas wolny aby spędzić go z nami w kulturze, w towarzystwie igły i nitki. Podczas pierwszego spotkania poznamy podstawy haftu płaskiego, aby na koniec pokazać Wam haftowane Ponidzie w tamborkach.

Zapisy w sekretariacie PSCK tel 41 357 24 24. Liczba miejsc ograniczona z pierwszeństwem dla osób, które jeszcze nie korzystały z naszej oferty warsztatów w ramach inicjatywy "Ręko-dzielnia".

Warsztaty realizowane są w ramach projektu "Kultura odNowa - Inicjatywy lokalne 2022" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2022".

 

 

 

 

 

 

"Ręko-dzielnia" - warsztaty makramy

 Makrama - wyobraźnia związana sznurkami. To rodzaj rękodzieła, który niesamowicie wciąga i pobudza kreatywność. Będziecie mogli przekonać się o tym już w najbliższy czwartek na naszych warsztatach. Nauczymy się podstawowych splotów, pokażemy Wam różne rodzaje sznurków i podpowiemy co można z nich zrobić.

To pierwsze warsztaty realizowane w ramach inicjatywy "Ręko-dzielnia" będącej częścią projektu "Kultura odNowa - Inicjatywy lokalne 2022" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2022".

Zajęcia startują w czwartek o godzinie 17:00 i zaplanowane są na 2 spotkania.
Zapisy na warsztaty: 41 3572424. Liczba miejsc ograniczona.

 

 

 

 OdnoWINA - tradycje winaiarskie w Pińczowie dawniej i dziś

O początkach winiarstwa w Pińczowie i regionie. Wyjątkowości winnicy stworzonej przez Daniela Olecha i rycerzach śpiących w Górze Zamkowej…
To był piękny wieczór napisany wspomnieniami, które wciąż żywe, zgromadziły na pińczowskim wirydarzu liczne grono mieszkańców i gości zainteresowanych winiarskim dziedzictwem naszego miasta. Z wielkim zaciekawieniem przysłuchiwaliśmy się dziejom winiarstwa w Pińczowie zdając sobie sprawę jak ważne miejsce zajmuje ono w kulturalnym krajobrazie miasta.

 Niezwykle wzruszającym momentem była dla nas obecność wnuczków Pana Daniela Olecha – Władysława i Joanny Pohoreckich, którzy przyjechali do Pińczowa i podzielili się nieznanymi nam dotąd ciekawostkami z życia dziadka. Profesor,,Dziateczek" – bo tak wspominają go uczniowie z liceum, zostawił nam coś więcej niż tylko winorośle, które jak się okazało przetrwały do dziś w ogródkach obdraowanych osób. Zostawił cząstkę siebie we wspomnieniach, przyrodzie, krajobrazie miasta, które sprawiły, że wielu osobom wciąż chce się do tego wracać.

Ogromne podziękowanie kierujemy do Mateusza i Magdaleny Kozerów – inicjatorów wydarzenia i wielkich pasjonatów, którym leży na sercu odbudowanie historycznej winnicy na wzgórzu zamkowym. Dziękujemy rodzinie Pana Daniela Olecha oraz krewnym jego następców (Pana Leona Rutkowskiego), którzy dzielą się z nami wspomnieniami. Serdeczne podziękowania kierujemy także do Eweliny i Marcina Ptak, którzy podzielili się z nami sztuką i klimatem tworzenia wina. Miło nam było gościć delegację miast partnerskich z Tata i Svodin, wraz z przedstawicielami władz miasta w osobie Pani Burmistrz Beaty Kity.
To, co dzieje się w ramach inicjatywy „odnoWina” jest dla nas szczególnie ważne i cenne. Pokazuje bowiem, że kultura to także sieć pięknych wspomnień ukrytych w najróżniejszych zaułkach i miejscach Pińczowa. Wspomnień, które nas łączą i budują wspólne działania.
Wystawę zdjęć z projektu „OdnoWina” można oglądać w holu Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury.
Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu „Kultura odnowa – Inicjatywy lokalne 2022” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.

 Fot. Alicja Mazurek

 

 

 

O winie i dookoła wina. Kolejna odsłona pińczowskiej "OdnoWiny"

 

Wino jest jak dzieło sztuki, a jego tworzenie to kunszt - taki jaki posiada malarz lub rzeźbiarz. O winie, jego powstawaniu, sekretach dobrego winobrania, ale nade wszystko o pińczowskich tradycjach winiarskich porozmawiamy w najbliższy piątek na wirydarzu pińczowskiego Belwederu. Przybliżymy historię pińczowskiej winnicy, porozmawiamy z lokalnymi winiarzami, spędzimy miło czas. Na koniec w wakacyjnej atmosferze, pod chmurką, zobaczymy film "Nasz najlepszy rok" - francuską komedię o perypetiach przy prowadzeniu winnicy.
To kolejna odsłona inicjatywy "OdNowina" realizowanej w ramach projektu "Kultura odNowa". Za nami tworzenie deskalu upamiętniającego Pana Daniela Olecha, który w latach 50-tych założył doświadczalną pińczowską winnicę, która była chlubą Pińczowa. Przed nami - wydanie folderu dokumentującego wyjątkowe tradycje winiarskie Pińczowa.
 
W imieniu organizatorów - Mateusza i Magdaleny Kozera oraz PSCK zapraszamy w piątek na wirydarz. Warto być! Tak tworzymy kulturę razem, od nowa.
 

 

"Przytul las" czyli pznajemy przyrodę zmysłami

To będzie wyjątkowa lekcja przyrody i rodzinny czas na jej wspólne odkrywanie  13 sierpnia robimy nura w Naturę, by z fantastycznym przewodnikiem Tulę Las poznawać ponidziańską przyrodę wszystkimi zmysłami. "Kąpiel leśna" bo tak nazywają się warsztaty, o których mowa to zaproszenie do udziału w przygodzie, w której motywem przewodnim będą zmysły.

* Uczestnicy odkryją sposoby ich działania, zachwycą się różnymi możliwościami poznawania świata, dowiedzą się jak ludzie, a jak zwierzęta odbierają otaczający świat. Na tych zajęciach
poznamy różnorodne formy odkrywania. Będziemy aktywni, kreatywni i czujni. Damy się pozytywnie zaskoczyć.
* Czas zajęć: 2- 2,5 h godziny
* Zapisy: sekretariat PSCK, tel. 41 3572424

Warsztaty "Przytul las" to jeden z elementów inicjatywy "Ekopozytywni. Z Natury" realizowanej w ramach projektu "Kultura odNowa. Inicjatywy lokalne 2022" dofinansowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2022.

Autorami inicjatywy jest grupa seniorów zrzeszona w Uniwersytecie Trzeciego Wieku działającym przy PSCK.


 

 

Inicjatywy mieszkańców Pińczowa wybrane

Inicjatywy mieszkańców Pińczowa wybrane  Cudowna informacja na długi weekend jest taka, że 6 pomysłów zgłoszonych w naborze inicjatyw kulturalnych zostanie sfinansowanych w projekcie "Kultura odNowa". Nie ma dla nas nic wartościowszego niż rzeczy jakie tworzą się z Waszej chęci działania. Pomysły są świetne i cieszymy się, że tak mocno odzwierciedlają to, co pojawiło się w diagnozie potrzeb kulturalnych. Dziękujemy animatorowi Narodowego Centrum Kultury - Maciejowi Zygmuntowi za tyle cennych wskazówek i nieocenione wsparcie, Pani Burmistrz Beacie Kita za obecność podczas prezentacji pomysłów i Wam - drodzy mieszkańcy, że wzięliście kulturę w swoje ręce. Razem zrobimy ją odNowa! Tak jak chcecie.
Lista rankingowa po ocenie konsultacyjnej:
1 ex aequo - "Sowa z Pińczowa" i "Ręko-Dzielnia"
2. "Pińczowska zajawka"
3. "OdnoWina"
4. "Ekopozytywni. Z Natury"
5. "Ponidziańskie smaki - wspólna pasja, wspólne dzieło"
Realizacja inicjatyw rozpocznie się już od sierpnia. Gratulujemy serdecznie i nie możemy się doczekać. Opisy poszczególnych działań już wkrótce znajdą się na naszej stronie www.psck.pl
Projekt "Kultura odNowa" dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w  ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2022".

Kultura od Nowa RAPORT Z DIAGNOZY – DOM KULTURY+ INICJATYWY LOKALNE

 

 

 

 


 

 

Zgarnij 5 tysięcy zł na realizację swojego pomysłu kulturalnego w Pińczowie

Ruszyliśmy z naborem pomysłów na lokalne działania artystyczno-kulturalne w Pińczowie. Konkurs inicjatyw trwa od 1 do 12 czerwca.

Wybrane projekty otrzymają maksymalnie do 5 tysięcy zł na realizację. Nabór inicjatyw kierujemy do wszystkich, którzy chcą zrealizować wymarzone działanie lokalne przy profesjonalnym wsparciu Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Zależy nam na otwarciu się na nowych odbiorców, a w szczególności młodzież, aktywne zawodowo osoby dorosłe, osoby z niepełnosprawnościami oraz stowarzyszenia. Pożądaną wartością pomysłów jest ich nowatorskość, jednak nie wykluczamy żadnej inicjatywy! Najważniejsze, aby w jej założeniach uwzględnić potrzeby odbiorców oferty kulturalnej Miasta i Gminy Pińczów (diagnoza)

Swój pomysł możesz zgłosić poprzez formularz dostępny na stronie www.psck.pl (zakładka: Dom Kultury+). Podczas naboru pomysłów, tj. do 12 czerwca, możesz skonsultować swój pomysł, zanim oficjalnie zgłosisz go w naborze.

Przyjdź do nas osobiście albo skontaktuj się telefonicznie.: 41 3572424 wew. 110

 Formularz Zgłoszeniowy on-line

Formularz zgłoszeniowy do pobrania (plik doc)

Regulamin naboru wniosków   

Raport z diagnozy - Inicjatywy lokalne

 


 


 
 

    Inauguracja realizacji nowego projektu w PSCK  

"Kultura odNowa", czyli kultura tworzona na nowo, oparta na faktycznych potrzebach mieszkańców, realizowana w odwróconej kolejności bo przez nich inicjowana. Tak w wielkim skrócie przedstawia się idea projektu, który dziś wspólnie zainicjowaliśmy w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. A start był niezwykle udany, bo już na pierwszym spotkaniu pojawiło się wiele fantastycznych pomysłów, które chcielibyście zrealizować.
"Gratuluję centrum kultury otrzymania grantu i znalezienia się w zaszczytnym gronie 50 instytucji z całej Polski, które otrzymały szansę na realizację programu." - mówił Maciej Zygmunt - przedstawiciel Narodowego Centrum Kultury - "Dzisiejsze spotkanie rozpoczyna ważny proces pogłębienia relacji z mieszkańcami, to swego rodzaju zaproszenie do dialogu i próba spojrzenia na Pińczów oczami mieszkańców." W spotkaniu wzięła udział Pani Burmistrz Beata Kita, która w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów nie tylko pogratulowała projektu, ale i wyraziła zadowolenie ze wspólnego działania włączającego inicjatywy mieszkańców. więcej>>>
 
Fotografia przedstawiająca uczestników spotkania inaugurującego realizacje projektu kultura odNowa
 


 

 

Zbieramy informacje o na temat rozwoju kierunków naszej działalności

 

Napisz proszę kilka słów... a jeśli chcesz to namaluj
Kto z Was wysyła jeszcze pocztówki? A kto lubi je dostawać? My bardzo byśmy chcieli, Na naszym korytarzu pojawiła się dziś skrzyneczka, obok niej i na korytarzowych stoliczkach kartki - pocztówki do kultury. Pragniemy zebrać na nich pomysły, zebrać wasze zdanie na temat najpotrzebniejszych dla Was inicjatyw. Wszystko po to, by dopasować kulturę do Waszych potrzeb.
Kartki są anonimowe. Piszcie więc śmiało co myślicie. Ogromnie interesuje nas Wasze zdanie.
To jeden z elementów naszego projektu, w którym pragniemy poznać potrzeby kulturalne mieszkańców naszej gminy. W kolejnym etapie ogłosimy nabór inicjatyw, które będą miały szanse zdobyć dofinansowanie w ramach pozyskanych przez nas środków.
Projekt "Kultura odNowa" dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne. Edycja 2022

#kulturaodNowa #DomKultury+ #NarodoweCentrumKultury #Pińczów #razemwkulturze

 

  

Otwieramy się na wiosnę

Otwieramy się na wiosnę i odkurzamy nasze wspomnienia. Pamiętacie bajki puszczane z projektora na ścianę? Czas spędzony przy planszówkach? A może chcielibyście spróbować coś całkiem nowego i stworzyć swoją własną wiosenną grafikę? Wpadnij do nas 19 marca na wielkie wiosenne otwarcie! Otwieramy przestrzeń do wspomnień i snucia planów na kulturalne inicjatywy, jakie wspólnie w tym roku chcielibyście zrealizować. Będzie kawa, herbatka, ciacho i dobry czas razem. Zapraszamy

 

 

 


 

 

„Kultura odnowa”. Wniosek pińczowskiego centrum kultury z dofinansowaniem!

 

Pierwsze rozstrzygnięcie ministerialnych konkursów dla instytucji kultury i od razu dobre wieści dla Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Wniosek „Kultura odnowa” złożony przez PSCK znalazł się na 4-ty miejscu listy po ocenie ekspertów i otrzymał dofinansowanie z programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2022.

 Pandemia zmieniła uczestnictwo w kulturze, otworzyła nowe drogi i zamknęła utarte ścieżki. Jak ponownie otworzyć drzwi centrum kultury i wydobyć wartość wspólnych spotkań, inicjatyw, siłę artystycznych pasji i oddolnych pomysłów? Odpowiedź na to pytanie chcemy uzyskać poprzez projekt „kultura odNOWA”, w ramach którego chcemy ukierunkować instytucję na tworzenie relacji z lokalną społecznością oraz odkrywać talenty, zasoby i potencjał kulturotwórczy mieszkańców. Wszystko to na rzecz współtworzenia projektów kulturalno – artystycznych dedykowanych społeczności lokalnej i przestrzeni publicznej.

 W I etapie dokonana zostanie diagnoza społeczności lokalnej Gminy Pińczów pod kątem potencjału kulturotwórczego mieszkańców. Efektem realizacji etapu diagnostycznego będzie opracowanie raportu końcowego, którego celem jest wsparcie procesu oddolnego inicjowania działań opartych na potencjale kulturotwórczym Pińczowa oraz stworzenie mapy barier, deficytów i oddolnych lokalnych inicjatyw kulturotwórczych. Raport zostanie opublikowany w Internecie. W II etapie projektu ogłoszony zostanie konkurs na inicjatywy kulturalne mieszkańców.