×

17. Zaduszki Jazzowe w Pińczowie już za nami

 

17. Zaduszki Jazzowe w Pińczowie już za nami. Potężna porcja dobrego jazzu i wielkie święto muzyki improwizowanej w Pińczowie. Tegoroczną edycję Festiwalu otworzył koncert prawdziwej legendy polskiego jazzu Zbigniewa Namysłowskiego.

Nasz Festiwal powraca w pięknym stylu, z wieloma wydarzeniami towarzyszącymi oraz z silnym utwierdzeniem, że Pińczów i jazz to duet doskonały.

Jako pierwszy na 17. edycji Zaduszek wystąpił Zbigniew Namysłowski. Ten wybitny wirtuoz saksofonu był w samym środku przemian, których efektem były narodziny polskiego stylu jazzowego. Wydał ponad 30 płyt, zrealizował niezliczoną ilość koncertów na całym świecie. Charakterystyczną cechą jego twórczości jest z pewnością perfekcja warsztatowa oraz mieszanki stylistyczne, które przychodzą mu z dużą lekkością o czym mogliśmy się przekonać podczas koncertu w Pińczowie.

Drugą gwiazdą pierwszego dnia Zaduszek Jazzowych był jakże bliski naszemu sercu Artur Dutkiewicz. Trio naszego czołowego pianisty zaprezentowało materiał z najnowszej płyty „Comets Sing” przenosząc nas wyjątkową, muzyczną przestrzeń. „Jesteśmy jak komety; zjawiamy się i znikamy a niebo przypomina o ogromie wszechświata.” – motto z płyty doskonale oddaje klimat stworzony przez muzyków podczas koncertu.

Pierwszy dzień zaduszkowego grania zakończyło tradycyjne jam session w podziemiach Belwederu, gdzie wspaniały muzyczny duet stworzył Artur Dutkiewicz i Szymon Ziółkowski.

 Jazz to muzyka emocji. To muzyka serca i duszy. Potwierdzeniem tych słów były sobotnie koncerty w ramach 17. Zaduszek Jazzowych. Dwa koncerty – o zróżnicowanym stylistycznie programie, na scenie jazzowe odkrycia i uznane gwiazdy o utrwalonej renomie – tak podsumować można drugi dzień zaduszkowego grania w Pińczowie. Przed festiwalową publicznością wystąpili kolejno: Kajetan Galas Organ Spot i Ewa Uryga w wyjątkowym projekcie „Memoriam to Mahalia Jackson”.

Różnorodna muzyka jaką Państwu przedstawiliśmy była jak pojazd, który zabiera w podróż po całej skali naszych emocji, wznosi i uszlachetnia, podnosi na duchu, jednoczy i oczyszcza umysł. Takie jest jej zadanie. Cieszę się, że przez ostatnie lata nasza społeczność muzyczna w Pińczowie stale się powiększa.” – podsumowuje Festiwal Dyrektor Artystyczny Artur Dutkiewicz.

 Tegoroczna edycja 17. Zaduszek Jazzowych to także nowa, rozwinięta formuła wydarzenia. „Przez kilka miesięcy pokazywaliśmy jak jazz oddziaływuje na sztukę, jak różnorodne i inspirujące są jego oblicza. 3 konkursy o ogólnopolskiej skali: na plakat, logo oraz dla wokalistów jazzowych, rozmowy online z muzykami jazzowymi, koncerty w przestrzeni miasta i 4 wyjątkowe koncerty finałowe 17. Zaduszek Jazzowych. Wracamy z pięknej podróży.” – dodaje Iwona Senderowska, dyrektor PSCK.

 Wszystkie koncerty transmitowane są na żywo na kanale YouTube Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. https://tiny.pl/7n1lb

 Dziękujemy fantastycznej, festiwalowej publiczności. Dziękujemy wszystkim, którzy sprawiają, że jazz ma w Pińczowie swoje dobre miejsce.

 Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak

Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Artur Dutkiewicz.

{gallery}News/17_zaduszki_intro/po_foto{/gallery}