×

Wystawy w Galerii Belweder

Wystawa fotografii Piotra Walerona „Ślady pokoleń”

Ślady przeszłości. Opuszczone domy, fabryki, pałace i inne przedziwne miejsca, gdzie czas się zatrzymał. „Przekraczając próg tych miejsc wchodzimy w jakiś inny czas, w jakieś ludzkie losy, ludzkie sprawy, ślady przeszłości, które leżą w śmieciach.” – tak o emocjach jakie budzi urbex – eksploracja miejska – opowiada Piotr Waleron. Niezwykła wystawa fotografii będących pokłosiem dziesiątek wypraw Piotra otwarta została dziś w pińczowskich „Podziemiach Pasji”. Oprawę muzyczną, która w wyjątkowy sposób korespondowała z klimatem zdjęć, przygotowała Anna Rutkowska. Były ciary!

To była już 11 z kolei wystawa w cyklu #PodziemiaPasji realizowanym w podziemiach Belwederu. Podziemiach, które stały się otwartym miejscem dla artystów, twórców czujących więź z naszym miastem. Każda z wystaw inna, wyjątkowa, niepowtarzalna. Tak samo było dziś. Fotografie Piotra Walerona – pasjonata historii, odkrywcy zapomnianych miejsc zrobiły olbrzymie wrażenie na licznie zgromadzonej publiczności. W emocje tematów przedstawionych na zdjęciach jeszcze mocniej wczuwaliśmy się słuchając improwizowanych, industrialnych dźwięków tworzonych na żywo przez Annę Rutkowską. Wszystko to bardzo mocno oddziaływało na wyobraźnię i odbiór wystawy.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami. Jesteśmy niezmiernie ciekawi waszych wrażeń. Wystawa przez najbliższy tydzień dostępna będzie do zwiedzania w Podziemiach a przychodząc na nią zachęcamy do zapuszczenia korzeni z kulturą. 100 pierwszy osób otrzyma od nas sadzonkę drzewka, jakie podarowało nam Nadleśnictwo Pińczów. Gorąco, zielono, klimatycznie zapraszamy!!!

fot. Alicja Mazurek

Wystawa fotografii Piotra Walerona „Ślady pokoleń”

Opuszczone domy, fabryki, kościoły, ruiny pałaców i wszystkie miejsca, w których przed laty tętniło życie. Miejsca zapomniane, często umierające, które – może się okazać – że za kilka lat pozostaną jedynie na zdjęciach. Piotr Waleron – pasjonat historii i odkrywca zapomnianych miejsc zatrzymuje je w kadrze. Jego urbexowe fotografie często przyprawiają o dreszcze, ale są wyjątkowymi „Śladami pokoleń”. Na wystawę pod takim właśnie tytułem zapraszamy do pińczowskich Podziemi Pasji, której wernisaż odbędzie się 21 kwietnia.

Piotr Waleron to pasjonat historii i odkrywca zapomnianych miejsc. Opuszczone domy, fabryki, kościoły, ruiny pałaców i wszystkie miejsca, w których przed laty tętniło życie, uwiecznia na zdjęciach, starając się ocalić je od zapomnienia. Urbex i fotografia są dla autora sposobem ukazania śladów pokoleń i czasów, które już nie wrócą… Na wystawie „Ślady pokoleń” autor zaprezentuje fotografie wykonane w ciągu ostatniej dekady przedstawiające oblicza urbexu w różnych stronach Polski. Nie zabraknie też lokalnych akcentów.

Wystawa III Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej

Wiosna kultury i pasja, która rozkwita we wspólnym działaniu. Jesteśmy zaszczyceni, że chcecie ją prezentować w murach centrum kultury. Jesteśmy szczęśliwi, że dla wielu z Was to ważny impuls do rozwijania talentu. Za nami uroczysty wernisaż III Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej „Wiosna kultury”.

Kilkadziesiąt osób – mieszkańców Pińczowa i okolicznych miejscowości – zaprezentowało rękodzieło, malarstwo, rzeźbę i grafikę.

Gratulacje w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów złożył sekretarz gminy – Pan Marcin Kozłowski. Słowa uznania i serdeczne podziękowania od centrum kultury skierowali do uczestników Iwona Senderowska i Paweł Kisielewski.

Przegląd „Wiosna kultury” mimo, że stosunkowo młody, z roku na rok gromadzi coraz więcej uczestników. To nie tylko ważny element promocji twórczości mieszkańców Ponidzia, ale przestrzeń do integracji osób, które tworzą i pragną rozwijać swoje pasje z udziałem pracowników centrum kultury.

Serdecznie dziękujemy za udział i to, że Wam się po prostu chce! Nie ma nic cenniejszego i bardziej rozwijającego niż pasja. Jesteście tego najlepszym przykładem ❤️ Wystawa Przeglądu dostępna jest do oglądania w holu głównym PSCK i Galerii Belweder.

Fot. Alicja Mazurek

Zapraszamy na wystawę prac III Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej

Malarstwo, fotografia, rzeźba. Kilkadziesiąt prac i blisko 30 autorów‼️ Już w najbliższy piątek odbędzie się uroczysty wernisaż III Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej „Wiosna kultury”. Serdecznie zapraszamy w imieniu wszystkich uczestników oraz Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak

Wystawa fotografii „Nastroje”

Nastroje. Emocje zatrzymane w kadrze.
W cyklu „Podziemia Pasji” prezentujemy kolejną wystawę stworzoną pasją pińczowian. Tym razem pokażemy fotografie, których wspólnym mianownikiem jest nastrój chwili. Muzycznym uzupełnieniem wystawy będzie wyjątkowy recital akordeonowy Krzysztofa Korbana – lidera zespołu „Chmielnikers”, laureata wielu prestiżowych konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

plakat wystawy fotograficznej "Nastroje"

Wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Węglińskiej

„Duszą podszyta” wernisaż wystawy pińczowianki Agnieszki Węglińskiej

Przeżycia, skojarzenia, intuicje, emocje. Sen, a w nim kreowana rzeczywistość, która zamknięta została w artystycznej formie. Z wielką przyjemnością zapraszamy do naszych „Podziemi Pasji”, których odbędzie się wyjątkowa „Duszą podszyta” wystawa pińczowianki Agnieszki Węglińskiej.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkanaście, wielkoformatowych obrazów, których bohaterkami są kobiety – przedstawione często w kontekstach symbolicznych i zagadkowych. Artystka z wyczuciem posługuje się techniką akrylową, pieczołowicie opracowuje każdy detal obrazu tak, aby uzyskać łącznik dwóch światów. By ich magia wkraczała do realności, a realizm stawał się magiczny.

Tradycyjnie nasze „Podziemia pasji” połączą obraz z dźwiękiem. Wyjątkową oprawę muzyczną zapewni niezwykle utalentowana solistka Studia Piosenki PSCK, laureatka wielu prestiżowych konkursów wokalnych – Aleksandra Fijałkowska.

Wernisaż wystawy „Ciepło-Zimno” Anity Łukasik w Galerii Belweder

W piątkowy wieczór otworzyliśmy wystawę malarstwa „Ciepło-Zimno” autorstwa Anity Łukasik.

Wystawa jest dostępna do oglądania w Galerii Belweder przez najbliższe 3 tygodnie.

A to krótka fotorelacja z wydarzenia.

Fot. Alicja Mazurek

„Ciepło-zimno”. Ekspresje. Impresje. Wernisaż wystawy malarstwa Anity Łukasik.

Ciepło – Zimno. Ekspresje. Impresje.

Wyjątkowa wystawa, nacechowana kolorem, inspirowana spotkaniami z ciekawymi ludźmi i zachwytami nad naturą. W najbliższy piątek w Galerii Belweder PSCK swoje najnowsze prace zaprezentuje jędrzejowianka Anita Łukasik.

Anita Łukasik jest regionalną artystką, malarką, rysowniczką, animatorką kultury, prowadzi liczne warsztaty plastyczne dla dzieci i osób niepełnosprawnych. Jest zapaloną pejzażystką i uwielbia malować w plenerze. Jej pracownia malarska mieści się w “Trafostacji Sztuki” przy ul. 11 Listopada w Jędrzejowie. Na co dzień jest instruktorką rysunku i malarstwa Centrum Kultury w Jędrzejowie.

Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 18:00. Zapraszamy na dobry wieczór z kulturą i sztuką.

Wernisaż wystawy „Stock pot” Sylwii Caban i Piotra Krochmalskiego

Pińczów jest sercem Ponidzia, ale to Artyści dają mu duszę.

Dziś tętniła ona sztuką przez duże S. Sylwia Caban i Piotr Krochmalski zaprezentowali w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury swoje indywidualne wystawy zapraszając odbiorców do wyjątkowej podróży w świat wyobraźni, znaczeń i satyry wyrażonej grafiką, malarstwem i rzeźbą.

Prace Piotra Krochmalskiego, absolwenta Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, wykładowcy na wydziale grafiki, projektanta, to zbiór dwunastu portretów, zatytułowany „Stock pot”. Jak sam pisze, prace przedstawiają „dziwaczne postacie, które odwiedzały niewielki bar lunchowy w centrum Londynu, w którym autor w tym czasie pracował.” Oprócz interesującej i zagadkowej treści prac, również forma jest niezwykle interesująca, są to rysunki wykonane na papierze pakowym i tekturze malarskiej. Wyjątkowe połączenie tych dwóch materiałów, sprawia, że prace wyróżniają się i przyciągają wzrok.

Twórczość Sylwii Caban, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa, wykładowcy malarstwa i rysunku na WIT, jest dobrze znana bywalcom pińczowskich galerii sztuki. Jej obrazy to unikatowy amalgamat abstrakcji, figuracji i nadrealizmu. Przemierzając galerię i patrząc na jej obrazy, odbiorca czuje się wyrwany na chwilę z rzeczywistości i przeniesiony do innego świata, nierzeczywistego, ulotnego, efemerycznego, zmuszającego do refleksji i przemyśleń. Na wystawie zaprezentowane zostały także rzeźby, które powstały z wykorzystaniem obiektów recyklingowych. Wieloelementowe powierzchnie wzbogacają rzeźby o nową jakość nadając im nie tylko walor estetyczny, ale przede wszystkim jakość pamięci i znaczeń.

Sylwia Caban i Piotr Krochmalski na co dzień są wykładowcami WIT Szkoła Wyższa pod auspicjami PAN a ich wystawy w Pińczowie to efekt nawiązanej w ubiegłym roku współpracy pomiędzy Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury a uczelnią. Od dziś w Pińczowie odbywa się także plener malarski studentów tej uczelni, którego wystawę poplenerową zaprezentujemy już 23 września.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wystaw. Cieszymy się, że piękne tradycje plenerów i spotkań artystów, jakimi przez dziesiątki lat szczycił się Pińczów, trwają i wciąż stają się inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców. Wszystkim uczestnikom wernisażu dziękujemy za obecność. Miło było Was wszystkich gościć w naszych murach.

Fot. Alicja Mazurek

„Treści i formy” wystawa Sylwii Caban w Galerii Belweder

To będzie wyjątkowa wyjątkowe wydarzenie kulturalne, którym spełniamy jedno z naszych marzeń. 16 września, w Galerii Belweder PSCK, otworzymy wystawę Sylwii Caban, z którą mamy wielki zaszczyt współpracować już od kilku lat. Na projekt „Treści i formy”, jaki zaprezentujemy w Pińczowie, złoży się kilkanaście prac: malarstwa i rzeźby, którymi artystka zachwyca na ogólnopolskich i zagranicznych wystawach indywidulanych i zbiorowych.

Sylwia Caban jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Malarstwa, pracownia prof. Rajmunda Ziemskiego, pracownia technik ściennych prof. Edwarda Tarkowskiego). W latach 1996-1997 odbywała staż w dziedzinie malarstwa w École Supérieure do Beaux Arts w Perpignan (Francja). W latach 2013 – 2016 zrealizowała trzyletnie studia doktoranckie w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach zwieńczone otrzymaniem doktoratu w dziedzinie sztuki. Pracuje w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT pod auspicjami PAN, na Wydziale Grafiki, gdzie prowadzi pracownie rysunku oraz malarstwa.

Więcej o wystawie już wkrótce. Tymczasem rezerwujcie czas – piątek, 16 września, Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury.

WYSTAWA „JĘDRZEJÓW W PIŃCZOWIE”

Wystawa prac artystów działających przy Centrum Kultury w Jędrzejowie rozpoczyna cykl współpracy i wymiany doświadczeń między naszymi placówkami. Na wystawie „Jędrzejów w Pińczowie” zaprezentujemy prace jedynie części, z licznej grupy artystów tworzących w Jędrzejowie, jednak w przyszłości planujemy stopniowo zwiększać tę liczbę, aby coraz bardziej integrować środowiska artystyczne Pińczowa i Jędrzejowa. Prezentowana wystawa jest barwną mozaiką technik o zróżnicowanej tematyce i nastroju.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników sztuki na wernisaż wystawy, który odbędzie się 26 sierpnia 2022 r., o godzinie 18:00 w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury, w galerii BELWEDER. Wystawę będzie można zwiedzać do końca października.

Zoom na Ponidzie. Niezwykła wystawa fotografii.

W ciszy przyrody usłyszeć szelest świata…

Zwolnić tempo. Skupić się na szczególe i umieć docenić sztukę, którą daje nam Natura. Zatrzymane w kadrze piękno ponidziańskiej przyrody w  jej najmniejszych szczegółach pokazaliśmy wczoraj na wystawie makrografii „Zoom na Ponidzie”. Pod chmurką, w pięknej przestrzeni wirydarzu, z towarzystwem niezwykłych muzycznych emocji jakie zafundowała nam wokalistka i multiinstrumentalistka Oliwia Skrzypczyk zanurzyliśmy się w pińczowski „Mikrokosmos kultury”. Dziękujemy za niezwykłą magię, jaka stała się z Waszym udziałem. Wielkie wyrazy wdzięczności kierujemy do uczestników warsztatów

makrofotografii, którzy swoim talentem oddali wrażliwość na przyrodę. Szczególne uznanie dla Bartłomiej Bart Nurczyński, który pokazał nam, że otaczająca nas przyroda to nie tylko czyste piękno, ale i nasza odpowiedzialność wobec niej. Cieszymy się, że także poprzez kulturę, możemy przybliżać skarby przyrody i promować Pińczów jako zielone serce Ponidzia Wystawę „Zoom na Ponidzie” można przez najbliższy tydzień zobaczyć na wirydarzu Belwederu. Potem postaramy się wyjść z nią bliżej Was – w przestrzeń miasta.

————————————————————————

Wystawa zrealizowana została w ramach projektu „Mikrokosmos kultury”  dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  oraz przy wsparciu Gminy Pińczów. 

Fot. Alicja Mazurek

„Zoom na Ponidzie” – wystawa fotografii na wirydarzu Belwederu

Ponad 30 zdjęć pokazujących w formacie makro wyjątkowość ponidziańskiej przyrody zobaczymy na wystawie fotografii „Zoom na Ponidzie” jaka odbędzie się w najbliższy czwartek – 4 sierpnia o godzinie 20:00 na wirydarzu Belwederu. Autorami zdjęć są uczestnicy warsztatów fotografii makro zrealizowanych przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury w ramach projektu „Mikrokosmos kultury”. Wernisażowi zdjęć towarzyszyć będzie koncert „Inspiracje” w wykonaniu multiinstrumentalistki i wokalistki Oliwii Skrzypczyk.

Na wystawie zaprezentowane zostaną wyselekcjonowane zdjęcia będące pokłosiem czerwcowych warsztatów makrofotografii, które prowadził Bartłomiej Nurczyński. Zdjęcia wydrukowane zostały w formie plansz wielkoformatowych i po wernisażu umieszczone zostaną czasowo w przestrzeni miejskiej Pińczowa. Uroczystemu wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie klimatyczny koncert „Inspiracje” w wykonaniu Oliwii Skrzypczyk.

Oliwia Skrzypczyk
Absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Gra na altówce, skrzypcach, mandolinie i fortepianie. Laureatka wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Oliwia nagrywała muzykę do filmów oraz ubarwiała wiele projektów artystycznych w Polsce i za granicą. Współpracowała z wieloma czołowymi artystami polskiej i międzynarodowej sceny, takimi jak m.in. Rod Stewart, Placido Domingo, Andrea Bocelli, Michał Szpak, Edyta Górniak, Zbigniew Wodecki, Maryla Rodowicz, Varius Manx.

Serdecznie zapraszamy w imieniu Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury i wszystkich uczestników warsztatów makrofotografii

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak.

————————————————————————–
Działanie jest elementem projektu „Mikrokosmos kultury” Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury, który jest realizowany w ramach programu Edukacja kulturalna 2022, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przy wsparciu Gminy Pińczów.

Wernisaż wystawy „Słońcem malowany”

W pozaziemskich podziemiach, słońcem malowane, dźwiękiem gongów i harfy opowiadane najpiękniejsze historie o dobroci istot i ich cudownych mocach.

Sobotnie spotkanie w Podziemiach Pasji w piękny sposób łączyło wystawę prac malarskich Anny Ewy Kosińskiej oraz artystyczno-terapeutyczny program Anny Kulczyckiej-Wasilewskiej.

Za sprawą dwóch artystek, obecni na wernisażu mogli przenieść się w krainę łagodności, pełną dobrych dusz, wróżek, aniołów i pozaziemskich istot, które otoczyły nas swoją opieką, pozytywną energią wprowadzając w „lepszy świat”.

Wacław Kubski – Prezes Zarządu Krajowego Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej skierował do malarki list gratulacyjny, w którym gratulował indywidualnej wystawy oraz życzył dalszych inspiracji do realizowania kolejnych planów i zamierzeń artystycznych.

My do życzeń dołączamy nasze słowa uznania i zachwytu, a Państwa zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Słońcem Malowane”, którą można zobaczyć w Galerii Belweder.

„Słońcem malowane” wernisaż wystawy malarstwa Anny Kosińskiej

Słonecznie i słonecznikowo zapraszamy na sobotni wernisaż „Słońcem malowane” Anny Kosińskiej. Tradycyjnie siłę obrazu podbije klimat muzyki a wnętrza naszych podziemi wypełnią poruszające duszę dźwięki Gongu, Harfy Czarodzieja, które zaprezentuje w ramach koncertu Anna Kulczycka – Wasilewska. Zapraszamy sobota, 28.05.2022 godzina 19:00.

Anna Ewa Kosińska

Malarka, graficzka. Dobra energia, uśmiech i radość z życia oraz dystans do siebie i świata to cechy, które towarzyszą mi na co dzień. Ulubionym medium malarskim jest akryl. Kolor i gładkość nakładania farby pozwalają mi przenieść się w mój świat dobrych dusz, wróżek, aniołów i dobrych istot, które otaczają nas swoja opieką i miłością. Świat, w którym istnieje samo dobro w postaci istot o cudownych mocach – ptaków, owadów, zwierząt i roślin. Świat, który staje się piękną bajką, którą możemy żyć i czerpać z niej garściami dobro, radość, miłość. Podążam za moim sercem i robię to co kocham. Malując myślę o miłości, przyjaźni, szacunku tak by ładunek pozytywnej energii wchłonął się w obraz pomagając innym kochać świat i życie.

Wystawy indywidualne:

03.2022|

„Kobiecy, Poetycki WszechŚwiat” – Galeria pod czerwonym dachem w Ożarowie

01.2022|

„Sikorki-ptaki prawdy” – Galeria Dworzec 17.30 w Kielcach

11.2021|

„Magiczna godzina” – Centrum Edukacji i Kultury SZKLANY DOM w Ciekotach

05.2021|

„Malowany Czas” | Piaski Małe w Kielcach

Nagrody:

2015 r. Konkurs fotograficzny – Targi Kielce SA

1 miejsce, za fotografię z klimatem – Dmuchawce

2012 r.

Medal, Brązowy Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

2002 r.

Medal, Brązowy przyznany przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego

„Ogrody pokoju” wernisaż wystawy

„Ogrody pokoju” – malowane pędzlem Agnieszki Zawiszy i dźwiękiem Fabrice Jungera. Uspokojenie emocji, ukojenie duszy, niezwykła moc oddziaływania sztuki w niesamowitym miejscu – naszych „podziemiach pasji”. Dzisiejsza wystawa – przepełniona kolorem, inspirowana naturą i dopełniona wyjątkowym recitalem na flet solo – pozwoliła zbudować wyjątkową przestrzeń sztuki, a dla nas była najlepszym, jaki mogliśmy sobie życzyć, celebrowaniem Dnia Ziemi.

Jesteśmy tu przez chwilę, ale pozostawiamy po sobie ślad, właśnie poprzez sztukę. To były wyjątkowe chwile, które po raz kolejny udowodniły nam, że Pińczów ma moc przyciągania i inspiracji dla artystów z różnych stron Polski i Europy.

Cieszymy się, że byliście z nami. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Agnieszka Zawisza i Fabrice Junger. Pozwoliliście nam dotknąć Waszej twórczej wrażliwości. To były wyjątkowe chwile i cudownie uzupełniające się światy – malarstwa i muzyki.

Wystawa „Ogrody pokoju” czynna jest do końca maja w Galerii Belweder PSCK.

Fot. Alicja Mazurek

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Zawiszy

Potęga Natury na obrazach Agnieszki Zawiszy i klimatyczny koncert na flet solo
w wykonaniu Fabrica Jungera. 22 kwietnia pińczowskie „Podziemia Pasji” po raz kolejny połączą niezwykłych artystów, których twórcze drogi już raz skrzyżowały się z Pińczowem.

Wystawa „Ogrody pokoju” to prezentacja prac malarskich Agnieszki Zawiszy, których inspiracją jest szeroko pojęty pejzaż. Kontakt z naturą, jest według artystki nie tylko punktem wyjścia i bodźcem do tworzenia obrazów. W czasach pełnych niepokoju i pytań co do jutra, ma znaczenie wręcz kluczowe, jako wytchnienie i ratunek.

 Wernisaż wystawy prac II Przeglądu Twórczości Nieprofesjonalnej „Wiosna kultury”

Wiosna jest w nas. Wiosna jest w sztuce, której źródło to pasja i autentyczna chęć tworzenia. Fantastyczna atmosfera towarzyszyła wernisażowi otwierającemu wystawę II Przeglądu Twórczości Nieprofesjonalnej „Wiosna kultury”. Kolejna edycja przeglądu zgromadziła aż 25 twórców – pasjonatów sztuki, od grafiki przez rzeźbę, obraz po rękodzieło.

„Jestem pod olbrzymim wrażeniem wystawy, która pokazuje taką różnorodność talentów i pasji naszych mieszkańców. To niezwykle budujące, że wydarzenie zgromadziło tak dużo osób, które zechciały podzielić się z nami swoją twórczością.” – mówiła Pani Beata Kita, która w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów przywitała wszystkich uczestników.

Ogromnie dziękujemy wszystkim uczestnikom Przeglądu. To jedna z ciekawszych i ważniejszych dla nas wystaw – bo zbudowana jest na pasji osób wywodzących się stąd; osób – które utożsamiają się z twórczym adresem jakim jest Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. Życzymy Wam wielu inspiracji i nieustającej chęci tworzenia. Nasze mury i przestrzenie wystawowe są dla Was!

Wernisaż wystawy malarstwa Ewy Stawiarskiej   

„Kultura pozwala nam na chwilę odetchnąć, uspokoić emocje. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek musimy robić swoje.” – mówiła dziś Ewa Stawiarska podczas uroczystego wernisażu malarstwa w podziemiach Belwederu. Artystka zaprezentowała w Pińczowie kilkanaście prac, w tym nowe, dotąd nigdzie nie prezentowane obrazy. Pięknym dopełnieniem wystawy był gitarowo-wokalny recital w wykonaniu pińczowianina Michała Mazura. Po raz kolejny pińczowskie #PodziemiaPasji połączyły w idealnym klimacie obraz i muzykę.

Ewa Stawiarska urodziła się w 1984 r w Opatowie.

Ukończyła studia na wydziale sztuki, ale jak sama mówi to zupełnie nieistotne… Zawsze chciała malować, a teraz dziwi się, bo głównie rzeźbi. Spod jej ręki wychodzą rekonstrukcje paleontologiczne, modele głębinowych potworów, przeskalowane zwierzęta, widoczne normalnie tylko okiem uzbrojonym.

W Pińczowie zaprezentowała kilkanaście prac wykonanych w różnych technikach malarskich. Od poniedziałku wystawa dostępna będzie do oglądania w Galerii Belweder Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Serdecznie zapraszamy.

Fot. Wojciech Kolankowski

Wystawa malarstwa Ewy Stawiarskiej, a zdjęciu Ewa Stawiarska na tle swojego obrazu

Ponidzie – krajobrazy na luzie – wystawa fotograficzna w PSCK

Marzec miesiącem kobiet. Nie mogliśmy rozpocząć go w inny sposób niż z kobietą w kulturze w roli głównej. Z wielką przyjemnością zapraszamy Was w najbliższy piątek na bardzo kobiecą wystawę malarstwa Ewy Stawiarskiej. Wernisaż odbędzie się w podziemiach Belwederu o godzinie 18:00. Będzie wyjątkowo! Będzie kolorowo!

Ewa Stawiarska, ur w 1984r w Opatowie.
W 2013 r ukończyła studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego im K. Pułaskiego w Radomiu. Dyplom z Grafiki, specjalność nowe media i fotografia.
Mieszka w Ostrowcu Św. i zajmuje się rzeźbą modeli paleontologicznych na podstawie skamieniałości. Jej prace znajdują się w wielu muzeach na całym świecie a w Polsce można je oglądać min. w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego. Kocha malarstwo olejne i akwarele choć uwielbia eksperymentować z innymi technikami. Uczestniczka plenerów malarskich. Ma na swoim koncie wiele wystaw zbiorowych oraz trzy indywidualne.

Ponidzie – krajobrazy na luzie – wystawa fotograficzna w PSCK

Ponidziańskie krajobrazy w obiektywie Piotra Michalca. Ujęcia, w których można się zakochać! Serdecznie zapraszamy na wernisaż wyjątkowej wystawy „Ponidzie. Kadry na luzie”. Na wystawie zaprezentowanych zostanie blisko 40 fotografii krajobrazowych Piotra Michalca pokazujących charakter oraz piękno Ponidzia. Zobaczymy zarówno zdjęcia mroczne i klimatyczne, jak i ukazujące bajkowy pejzaż nadnidziański. Prace zostały wykonane w latach 2018-2022.

Piotr Michalec – urodzony w 1975 roku w Kielcach. więcej>>>

Plakat do wystawy fotograficznej Ponidzie kadry na luzie

Jedna z wędrujących wystaw w Galerii Belweder

Wędrujące wystawy. Lubimy je gościć i pokazywać Wam. To także nasze kolejne, kulturalne partnerstwo. Galeria Belweder pokazuje „ducha” Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Ożarów 2021”. O tym, że było to wyjątkowe wydarzenie mówi trwały ślad w postaci pięknych prac, jakie od poniedziałku można oglądać w naszych wnętrzach.

Zapraszamy do oglądania. Jeśli chcecie porozmawiać o technikach plastycznych stosowanych przez artystów to codziennie możecie zaprosić na spacer przy wystawie naszego plastyka – Pawła Kisielewskiego, który nie tylko był uczestnikiem pleneru, ale i chętnie opowie o tajnikach malarstwa zastosowanych na poszczególnych obrazach.


„Cyrk na kółkach” – wernisaż wystawy prac Karo

  „W cyrku dostrzegamy relację z innymi dziedzinami sztuki. Przejście do namiotu cyrkowego jest jakby przejściem do innego, fascynującego świata…”. Do tej nierzeczywistej krainy baśni, pięknie napisanej grafikami przez Karolinę Brodowską i wypełnionej kalejdoskopem barw i brzmień wygranych na wibrafonie przez Annę Rutkowską weszliśmy dziś za sprawą wyjątkowego wernisażu „Cyrk na kółkach”.

Kolejne spotkanie w cyklu #PodziemiaPasji dało uczestnikom ogrom artystycznych wrażeń, które jeszcze mocniej odbiera się w tak wyjątkowym miejscu – podziemiach pińczowskiego Belwederu. Dziękujemy artystkom za wieczór pełen radości, zaskoczeń, muzycznych i plastycznych fascynacji. To było piękne połączenie i przenikanie się sztuki a dla nas także ważny czas na wymianę myśli, refleksji o tworzeniu.

Wystawa, od poniedziałku, dostępna będzie do oglądania w Galerii Belweder PSCK. więcej>>>

Podziemia Pasji

Kraina baśni i dziwnych stworzeń przedstawiona w formie czarno-białych grafik wpisanych w koło oraz kalejdoskop barw i brzmień wypływających z wibrafonu. 14 stycznia 2022 roku w cyklu „Podziemia Pasji” zapraszamy na spotkanie z niezwykłą sztuką artystki młodego pokolenia – Karo Karoliny Brodowskiej. Wystawa „Cyrk na kółkach” to cykl obrazów wpisanych w koło – formy idealnej, nawiązującej do pełni księżyca, harmonii. W cyrku dostrzegamy relację z innymi dziedzinami sztuki stąd uzupełnieniem wystawy będzie wyjątkowy recital perkusyjny związanej z naszym miastem utalentowanej marimbistki – Anny Rutkowskiej.

Wernisaż wystawy odbędzie się 14 stycznia 2022 po godzinie 18:00 w podziemiach Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Będzie to drugie wydarzenie w nowym cyklu wydarzeń „Podziemia Pasji”. więcej>>>

Fotografia otworkowa i litowa na wystawie w Galerii u Prażucha

 Intrygujące, unikatowe, nastrojowe i niezwykle klimatyczne. W piątek, w Galerii „U Prażucha”, otworzyliśmy dwie wyjątkowe wystawy autorskie w ramach XXV Ogólnopolskiego Przeglądu Fotograficznego Ponidzie 2021.
Na wystawach prezentowane są prace dwóch znanych osobowości polskiej fotografii: Bogdana Kizło – fotografia otworkowa i Ireneusza Misiaka – fotografia w technice litowej. O tych rzadko stosowanych technikach fotograficznych podczas wernisażu opowiadał kurator przeglądu Piotr Kaleta oraz specjalizujący się w zdjęciach litowych Ireneusz Misiak.
Zdjęcia obu autorów są bardzo intrygujące. Otrzymane obrazy, szczególnie w technice litowej są unikatowe i praktycznie nie do powtórzenia.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wystawami w naszych wnętrzach.

Ze zbiorów PSCK (13)

Galeria jednego obrazu PSCK dziś ze specjalnymi życzeniami dla Andrzej Kozera – artysty-plastyka, organizatora i animatora życia kulturalnego. Osobie, która piękno Pińczowa i Ponidzia uwieczniła tak na setkach obrazów, jak i w kamieniu.

Obraz zatytułowany „Nida” został namalowany w technice olej w 2019 roku podczas organizowanego przez PSCK pleneru Pińczowskie Klimaty.

Wernisaż „Mojej prezentacji”

„Moja prezentacja” – jedna z wystaw XXV Ogólnopolskiego Przeglądu Fotograficznego „PONIDZIE 2021” już od 10 grudnia dostępna będzie do podziwiania w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace dwóch znanych osobowości polskiej fotografii: Bogdana Kizło – fotografia otworkowa i Ireneusza Misiaka – fotografia w technice litowej. Wernisaż otwierający wystawę – 9 grudnia, godzina 18:00, Galeria „U Prażucha” PSCK.
Serdecznie zapraszamy!

Wernisaż wystawy „Przyłapani w myślach”

Są takie miejsca i wydarzenia, kiedy pod jednym adresem krzyżują się twórcze drogi znajomych; kiedy w jednym miejscu spotykają się te same artystyczne wrażliwości. Dziś tym miejscem były podziemia pińczowskiego Belwederu za sprawą wystawy „Przyłapani w myślach”. Podróż przez świat z niezwykłymi fotografiami autorstwa Sebastiana Napory; fantastyczne dźwięki, którymi podzielił się z nami wyjątkowy artysta Tomasz Torres; pojawiające się na kamieniu pińczowskim zdjęcia, których głównym bohaterem jest człowiek przyłapany w myślach, zatrzymany w kadrze. Wszystko to razem stworzyło magiczną atmosferę i najlepsze jakie mogliśmy sobie wymarzyć otwarcie cyklu „Podziemia Pasji”, który zainaugurowaliśmy dzisiejszą wystawą. Wszystko w tym miejscu, tym czasie i z tą najlepszą, pińczowską publicznością. więcej>>>

Fotografia i muzyka. Niezwykła wystawa w klubie Piwnica pod Belwederem

Wystawa Sebastiana Napory “Przyłapani w myślach” to starannie wybrane kadry z gatunku szeroko pojętej fotografii ulicznej, zrobione z zaskoczenia, niepozowane. Z pewnością każdy z nas usłyszał kiedyś pytanie „o czym myślisz”, ale czy próbowaliśmy sami odgadnąć co może być powodem czyjejś zadumy? Wystawa “Przyłapani w myślach” daje nam taką sposobność. Oglądając te zdjęcia możemy wczuć się w rolę obserwatora ludzkich myśli, postarać się znaleźć powód chwilowej nieobecności, której sami przecież często doświadczamy.

Fotografie zostały wykonane w wielu częściach świata, od sąsiadującej z nami Ukrainy, aż po miejsca odległe, jak Stany Zjednoczone, Indonezja, Tajlandia czy Laos. Pokazują jak bardzo jesteśmy do siebie podobni, bez względu na rasę czy miejsce zamieszkania. 

Wernisaż odbędzie się 26 listopada w „Piwnicy pod Belwederem” a towarzyszyć mu będzie wyjątkowa muzyczna oprawa.  Gościem wydarzenia będzie Tomasz Torres –  muzyk, perkusista znany wszystkim głównie z zespołu Afromental. więcej>>>

 Inauguracja roku kulturalnego 2021/22 

Pińczowianie dla kultury. Kultura dla miasta. Właśnie tak, z radością tworzenia razem, zainaugurowaliśmy nowy rok kulturalny 2021/22. Ziemia Pińczowska na zdjęciach, w celnym kadrze Michała Janysta i liryczne odniesienia do Pińczowa, i nie tylko, oddane wrażliwością artystyczną Macieja Kmity. Nie ma bowiem nic cenniejszego niż talent, którym dzieląc się dajesz radość innym. To było dla nas wyjątkowe popołudnie i niezwykle cenny czas razem. Zrobiło nam się romantycznie na duszy…
Pięknie dziękujemy za wspólny czas i serdecznie zapraszamy na jesienne wieczory do centrum kultury. Wiele wyjątkowych wydarzeń przed nami.  więcej>>>

 Ziemia Pińczowska w fotografii Michała Janysta – zaproszenie na wernisaż wystawy

Serdecznie zapraszam na wystawę czarnobiałych zdjęć Ziemi Pińczowskiej autorstwa Michała Janysta, która odbędzie się 10 września o godz. 18:00 w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury.

▪Patronat Honorowy:
Burmistrz MiG Pińczów
Starosta Pińczowski
Fundacja im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu więcej>>>

 Ze zbiorów PSCK (12)

Dziś prezentujemy kolejną pracę malarską ze zbiorów PSCK będącą pokłosiem jednego z plenerów jakie odbyły się w Pińczowie. Obraz „Uliczka” został namalowany w 2009 roku przez Dominikę Suszczyńską.

Wakacyjna wystawa malarstwa w Galerii Belweder

Choć o miesiącach wakacyjnych mówi się, że to sezon ogórkowy to jednak w naszej Galerii Belweder nie ma przerwy. Od początku lipca możemy podziwiać w niej wystawę malarstwa buskiego artysty Stanisława Przodo. Prezentowane 40 prac głównie pejzaży wykonane są akwarelami i akrylem. Wystawę będzie można zwiedzać do 15 września.

 Wernisaż wystawy I Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej

Pierwszy – z pewnością nie ostatni, nieprzeciętny – bo stworzony dzięki twórczej aktywności mieszkańców. Dzisiejszy wernisaż I Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej w Pińczowie był dla nas w każdym wymiarze wyjątkowy. Ponad 80 prac, ponad 20 artystów – amatorów, osób – które nie zajmują się sztuką zawodowo, ale odnalazły w sobie twórczą wrażliwość i zechciały podzielić się nią z innymi. Bardzo każdemu z Was dziękujemy! więcej>>>

Ze zbiorów PSCK (11)

W kolejnej odsłonie galerii jednego obrazu prezentujemy dzieło staszowskiej artystki Lucyny Gozdek. Obraz pt. „Brama” powstał w 2009 roku podczas organizowanego przez PSCK pleneru malarskiego.

więcej>>>

„Moja prezentacja” wystawa fotograficzna w Galerii „U Prażucha”

Portrety, przyroda, architektura, mako i mikrofotografie. Kilkadziesiąt prac z cyklu „Moja Prezentacja” będącego pokłosiem XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego – PONIDZIE 2020 od dziś można oglądać w Galerii „U Prażucha” PSCK.
   Wystawa cechuje się różnorodnością tematów, z wyraźnym akcentem poszukiwań twórczych z zakresu abstrakcji. Wśród pejzaży poczesne miejsce zajmują prace nawiązujące do tradycji Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Ponadto, portrety, przyroda w makro i mikrofotografii – to wszystko można znaleźć wśród nadesłanych, zarówno przez doświadczonych fotografów, jak i początkujących w tej dziedzinie artystów, prac.
   Wystawa czynna będzie do kwietnia 2021.

Pierwsza wystawa fotografii w tym roku w Galerii „U Prażucha” 

Zamknięte przestrzenie otwarte na sztukę. Od dziś w Galerii u Prażucha PSCK prezentowane są prace III Międzynarodowego Biennale Fotografii Definicja Przestrzeni. Fotografie pokonkursowe, które tworzą wystawę, nawiązują do idei i tradycji fotografii krajobrazowej Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, lecz – uwzględniając gwałtowność zmian nowoczesnego świata – poszerzają zakres tematyczny prac również o inne, poza naturą, przestrzenie, w których funkcjonuje współczesny człowiek: miejską, industrialną oraz prywatną – osobistą.

Autorzy prezentowanych prac podejmują próby twórczego zdefiniowania przestrzeni, w indywidualny i bardzo subiektywny sposób.

Wystawa wypożyczona została dzięki uprzejmości Biura Wystaw Artystycznych z Kielc. Z wystawą można zapoznać się także online na naszej stronie internetowej.

Pierwsza wystawa w nowym roku w Galerii Belweder on-line 

W naszej Galerii Belweder prezentujemy wystawę dzieł z prywatnych zbiorów Adama Ochwanowskiego.

Wystawa „Wspomnienia” składa się z kilkudziesięciu prac różnych polskich artystów, które przez szereg lat w swoim domu zgromadził Adam. Prace przedstawiają piękno Ponidzia, architektury oraz studium człowieka, w tym samego właściciela kolekcji, naszego wieszcza.

Zachęcamy do odwiedzenia naszej Galerii on-line https://tiny.pl/r1c4p 

Ze zbiorów PSCK (9)  – Dariusz Stelmach

(21.01.2021)

W kolejnej odsłonie galerii jednego obrazu prezentujemy obraz pochodzącego z Radomia artysty malarza Dariusza Stelmacha. Obraz „Niedzielne strzelanie” powstał w 2019 roku podczas I Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego inspirowanego twórczością Adama Ochwanowskiego hasłem „Pińczowskie klimaty”.   więcej>>>

 Ze zbiorów PSCK (8)  – Jacek Ożóg
(18.06.2020)

 W kolejnym odcinku galerii jednego obrazu prezentujemy „Podwórko”, pracę krakowskiego artysty malarza Jacka Ożoga. Obraz powstał, jak większość prezentowanych w tym cyklu podczas jednego z plenerów malarskich odbywających się w Pińczowie.

 Jacek Ożóg – grafik, malarz, rzeźbiarz, społecznik, który pracę twórczą rozpoczął w 1971 roku. Był uczniem profesora ASP w Krakowie Witolda Chomicza, a także jego wieloletnim współpracownikiem. Od ponad 17 lat prowadzi „Otwartą Pracownię Malarską”, ucząc pasjonatów malarstwa. Wielokrotnie uczestniczył w plenerach malarskich organizowanych przez pińczowski dom kultury.

 Prace Jacka Ożoga znajdują się w wielu zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Najchętniej maluje pejzaże, architekturę oraz zajmuje się grafiką użytkową i wystawiennictwem.

Ze zbiorów PSCK (7)  – Maria Jasińska
(20.05.2020)

 W kolejnej odsłonie galerii jednego obrazu prezentujemy „Łódkę we mgle”, dzieło pochodzącej z Chmielnika artystki Marii Jasińskiej. Obraz powstał podczas jednego z plenerów malarskich odbywających się w Pińczowie. więcej >>>

Ze zbiorów PSCK (6)  – Lucyna Gozdek
(05.05.2020)

 W kolejnej odsłonie galerii jednego obrazu prezentujemy dzieło staszowskiej artystki Lucyny Gozdek. Obraz powstał w 2008 roku podczas Międzynarodowego Pleneru Malarskiego pod hasłem „Architektura i pejzaż ziemi pińczowskiej”. więcej>>>

Ze zbiorów PSCK (5)  – Władysław Kurpiel
(14.04.2020)

 W kolejnej odsłonie zbiorów zgromadzonych w PSCK prezentujemy obraz „Konspirator” radomskiego artysty Władysława Kurpiela.  Obraz powstał w Pińczowie w latach 70 ub. wieku podczas pleneru organizowanego przez Wojewódzki Wydział Kultury w Kielcach. więcej>>>

Ze zbiorów PSCK (4)  – Justyn Kajetan Kasprzyk
(6.04.2020)

Dziś prezentujemy aż trzy poplenerowe prace autorstwa Justyna Kajetana Kasprzyka.
Justyn Kajetan Kasprzyk artysta malarz urodzony 14.04.1950 r. w Kielcach. Były pińczowianin, obecnie mieszka w Tarnobrzegu…..
więcej>>>

„Ziemia po kielecku” wystawa fotografii  
(9.03.2020)

Zapraszamy do odwiedzenia nowej wystawy w Galerii u Prażucha. Ekspozycja zatytułowana „Ziemia po kielecku” to kilkanaście fotografii kieleckich fotografików skupionych wokół tak właśnie nazwanego projektu, mającego na celu pokazanie Kielecczyzny w różnych ujęciach. Wystawa pochodzi ze zbiorów kieleckiego Biura Wystaw Artystycznych i będzie ją można oglądać do końca marca. więcej>>>

Wernisaż wystawy malarstwa Krzysztofa Ciecieląga w Galerii Belweder 
6.03.2020)

Wystawę malarstwa Krzysztofa Ciecieląga oglądać można w Galerii Belweder Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. To druga wystawa z cyklu zaplanowanego na ten rok w PSCK przybliżająca twórczość uczestników ubiegłorocznego pleneru malarskiego „Pińczowskie Klimaty”.

Krzysztof Ciecieląg prezentuje na wystawie w Pińczowie akwarele – technikę, którą opanował do perfekcji. Jak sam zaznacza to bardzo efektowna, ale trudna technika malarska, nie lubiąca pomyłek. Wystawa czynna jest do 3 kwietnia. więcej>>>

Wystawa malarstwa Krzysztofa Ciecieląga – zaproszenie  
(25.02.2020)

  Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury, pragnie zaprezentować drugą z cyklu wystaw poświęconych artystom, którzy odwiedzili Pińczów podczas Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego w zeszłym roku. Tym razem prezentujemy twórczość Krzysztofa Ciecieląga.

     Akwarele jego autorstwa będzie można oglądać w galerii BELWEDER w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. Wystawa rozpocznie się wernisażem w dniu 6 marca 2020 r. o godz. 17:30 i będzie dostępna dla odwiedzających przez miesiąc.

Serdecznie zapraszamy!


Wernisaż wystawy malarstwa Dariusza Stelmacha
(05.02.2020)

 Wernisaż wystawy malarstwa Dariusza Stelmacha otworzył cykl 12 wystaw zaplanowanych na 2020 rok w Galerii Belweder Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Na wystawie prezentowane są obrazy wykonane w charakterystycznym dla artysty stylu. Dzieła te budzą w odbiorcy mocne emocje, czasem nawet niepokój czy poczucie grozy. Poprzez swoją niejednoznaczność zmuszają także do refleksji, lecz jej temat każdy z nas musi znaleźć sam. więcej>>>


Dariusz Stelmach. Wernisaż malarstwa
(01.02.2020)

Wernisażem wystawy malarstwa Dariusza Stelmacha w „Galerii Belweder” PSCK otwiera cykl 12 wystaw zaplanowanych na 2020 rok. 1 lutego o godz. 17:30 zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z twórczością najwyższego formatu. Obrazy Dariusza Stelmacha emanują i urzekają niezwykłą paletą barw. Charakterystycznym dla artysty nurtem jest sztuka oparta na postrzeganiu ludzkiej twarzy. Artysta sprawia, że odbiorca staje się niemalże częścią sztuki.

DARIUSZ STELMACH

Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach i Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.
Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. więcej>>>


 Wyciągnięte z szuflady
(22.01.2020)

 Wyciągamy z szuflady i pokazujemy… rysunki autorstwa Pana Leszka Ostrowieckiego. Pejzaże, przyroda, ciekawe turystycznie miejsca – to główne tematy prac jakie możemy podglądnąć z szufladowych zbiorów Pana Leszka. Gratulujemy pasji i zachęcamy Was do brania udziału w naszej akcji #czas_na_czwARTek.
Przyjdźcie do pracowni plastycznej, pokażcie swoje dzieła i stwórzmy wspólną, kwietniową wystawę z okazji Światowego Dnia Sztuki. więcej>>>

o1m

Wystawa ilustracji Agaty Zarzyckiej „Boginie” w Galerii „U Prażucha”
(15.01.2020)

Wystawa ilustracji Agaty Zarzyckiej „Boginie” otworzyła cykl wystaw zaplanowanych na 2020 rok w Pińczowskim Samorządowy Centrum Kultury. Wystawa, składająca się z kilku wielkoformatowych ilustracji, jest wyrazem uznania dla folkloru i kultury dawnej polskiej wsi. 

Wystawa wypożyczona ze zbiorów Biura Wystaw Artystycznych z Kielc.

>>>Więcej Informacji

Boginie


Ze zbiorów PSCK (3) – Czesław Wieczorek, „Bluźnierca”
 (01.01.2020)

Czesław Wieczorek, „Bluźnierca”, plener malarski w Pińczowie, 1996 rok
Obraz można zobaczyć w holu głównym PSCK (I piętro) do końca stycznia.

>>>Więcej Informacji

Bluźnierca


Ze zbiorów PSCK (2) – Janusz Salwierak, „Abstrakcja II”
(1.12.2019)

Drugim obrazem ze zbiorów PSCK jest obraz Janusza Salwieraka „Abstrakcja II” wykonany został on podczas jednego z plenerów w Pińczowie. Inspiracją dla autora była tematyka sakralna lat 90-tych.
Obraz można było zobaczyć w holu głównym PSCK (I piętro) do końca grudnia.

>>>Więcej informacji

wystawa Janusza Salwieraka


Ze zbiorów PSCK (1) – Piotr Jarża, „Zabudowania przy górze Św. Anny”

(1.11.2019)

Lata działalności PSCK, liczne plenery malarskie, współpraca z innymi instytucjami – pozwoliły zgromadzić nam dość liczny zasób obrazów. Zdobią nasze ściany, oglądamy je dość często niewiele jednak wiedząc o ich pochodzeniu i autorach. Postanowiliśmy, zainspirowani „obiektem miesiąca” wprowadzonym przez Muzeum Regionalne, rozpocząć cykl, w którym prezentować będziemy obrazy z naszych zbiorów.

Jako pierwszy – obraz autorstwa Piotra Jarży – „zabudowania przy górze Św. Anny” z 1970 roku. Obraz można było zobaczyć w holu głównym PSCK (I piętro) przez cały listopad 2019 roku.

>>>Więcej informacji

jarza obraz

 „Krajobraz z blizną” – zaproszenie na wystawę

(11.11.2019)

Krajobraz z blizną” – wystawa będąca plastyczną opowieścią o wpływie historycznych wydarzeń sprzed 101 lat na różne aspekty naszej współczesności – od 11.11.2019 do 20.12.2019 dostępna będzie do zwiedzania w holu głównym PSCK.

 >>>Więcej informacji

wystawa 100 lat z blizna


 Wystawa malarstwa Norberta Palmera

(02.11.2019)

Wystawa malarstwa Norberta Palmera pt. „DYJAK” była wydarzeniem towarzyszącym XV Zaduszkom Jazzowym w Pińczowie. Wernisaż otwierający wystawę odbył się 2 listopada, w przerwie pomiędzy koncertami. Na wystawie zaprezentowanych zostało kilkanaście obrazów inspirowanych twórczością Marka Dyjaka oraz tryptyk z pleneru malarskiego „Pińczowskie klimaty”.

>>>Więcej informacji

Palmer Wystawa


Pińczowskie klimaty
(19.10.2019) 

 „Pińczowskie klimaty”. Nasze klimaty, oddane pędzlem wspaniałych artystów uczestniczących w tegorocznym plenerze malarskim pod tym samym tytułem a zainspirowane twórczością Adama Ochwanowskiego o Pińczowie. Pigułka obrazu i słowa w jednym.

Dnia 19 października 2019 odbył się wernisaż wystawy „Pińczowskie klimaty” w Galerii Belweder Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury.

>>>Więcej Informacji

piczowskie klimaty otwarcie plakat


 I Ogólnopolski Plener Malarski „Pińczowskie klimaty”

(26-31.08.2019)

     „Pińczowskie klimaty” – pod takim hasłem w dniach 26-31 sierpnia miał miejsce plener malarski inaugurujący nowy cykl Ogólnopolskich Plenerów Malarskich w Pińczowie.  Łączymy słowo i obraz, działamy na pograniczu literatury i sztuk plastycznych nadając słowu pisanemu formę graficzną. Nasz cykl plenerów otworzył twórczość Adama Ochwanowskiego a dokładnie Jego sonety niedokończone traktujące o Pińczowie. To właśnie stanowić będzie o wyjątkowości naszego pleneru – pochylanie się nad twórczością wybitnych poetów i pisarzy i przelewanie własnej interpretacji słów na płótno.

>>>Więcej Informacji

Ogólnopolski Plener Malarski

 
 „Moje marzenia” IV Przegląd Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży

(01.06.2019)

 Wernisaż dzieciaków z kółek plastycznych PSCK  „Moje marzenia” realizowany w ramach IV Przeglądu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży.
Miał on swój start 1 czerwca 2019 na wirydarzu Belwederu o godz. 18:30. 
Ten wspaniały czas z dziecięcą twórczością osłodziła nam, jak co roku, Cukiernia M.Łyżwińska za co już dziś najserdeczniej dziękujemy.

>>>Więcej Informacji

"Moje marzenia" IV Przegląd Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży

Wystawa Malarstwa Józefa Machały w Galerii Belweder

(08.06.2019)

Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury informuje, że w Galerii Belweder miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa Józefa Machały.
Spotkanie z artysta i jego pracami odbyło się 8 czerwca o godz. 18.00.

 >>>Więcej Informacji

Wystawa Malarstwa Józefa Machały w Galerii Belweder

 Wystawa malarstwa Ewy Sepioło
(13.04.2019)

Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury pragnie serdecznie poinformować o odbytym wernisażu wystawy malarstwa Ewy Sepioło, 13 kwietnia 2019 r.  godz. 17:00.

Ewa Sepioło, mieszkanka Starachowic, kształtuje swoje zainteresowania plastyczne od wielu lat. Przez ten czas wypracowała własną technikę przekazu, wzbogacając swój warsztat o nowe style i środki wyrazu. Wystawa, w PSCK była debiutem pani Ewy, dlatego tym bardziej się cieszymy, że zdecydowała się zaprezentować swoją twórczość po raz pierwszy właśnie w naszym mieście.

Wystawa malarstwa Ewy Sepioło

Wystawa” Miedzy słowem a obrazem” w Galerii „U Prażucha”
(30.03.2019)

30 marca w Galerii „U Prażucha” odbył się wernisaż wystawy „Między słowem a obrazem” autorstwa Joanny Biskup-Brykczyńskiej. Początek o godz. 17:00. Prace będzie można było oglądać do końca kwietnia.

Joanna Biskup-Brykczyńska – urodziła się w 1973 roku. Absolwentka Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach – wydział Pedagogika z plastyką (2001r.). Jest cenionym kieleckim pedagogiem. Doktorantka Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zajmuje się rysunkiem tuszem i malarstwem (ilustracja, satyra, malarstwo materii), działaniami w przestrzeni publicznej (knitting, grafiti, tkanina, instalacje) oraz scenografią filmową i teatralną. Posługuje się wyłącznie tradycyjnymi narzędziami rysunkowymi: piórko, ołówek, czarny tusz choć czasem sięga po kolor. Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce i za granicą. Współpracuje z muzeami i instytucjami kultury w Kielcach przy warsztatach ogólnopolskich i międzynarodowych projektach artystycznych.
Kierownik produkcji i scenograf w filmie fabularnym „Wyklęty” (premiera ogólnopolska marzec 2017, międzynarodowa kwiecień 2017), oraz w krótkometrażowych produkcjach „Projekt r-019” reż. Krzysztof Poczęty (premiera 2018), „Credo” reż. Mikołaj Wróbel (premiera 2018). Pracuje również przy teledyskach i reklamach.  Ilustrowała teksty w ogólnopolskim czasopiśmie psychologicznym „Charaktery”. Jest cenionym pedagogiem. Pracuje w MDK i Szkole Społecznej im. M. Reja w Kiecach. Prowadzi wykłady i ćwiczenia na Wszechnicy Świętokrzyskiej i Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

>>>Więcej Informacji

Wystawa" Miedzy słowem a obrazem" w Galerii „U Prażucha”

Wernisaż wystaw w Belwederze
(22.02.2019)

   22 lutego o godz. 17:00 w galerii KRUŻGANEK wydarzył się wernisaż trzech wystaw fotograficznych. Pierwszą była wystawa „PONIDZIE 2018” w Muzeum Regionalnym w Pińczowie, dwie kolejne były wystawami autorskimi Andrzeja Pęczalskiego i Piotra Kalety, aby je objrzeć, trzeba  się było udać na piętro do Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury, do galerii BELWEDER i galerii „U Prażucha”. Motywem przewodnim wszystkich wystaw jest Ponidzie, ale sposób i forma w jakiej przedstawiono nasz  region jest niezwykle różnorodna.

Wernisaż wystaw w Belwederze

Wystawa w Galerii Belweder Isabelle Van Campenhout
(28.01.2019)

Od 28.01.2019 w Galerii „U Prażucha” Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury można było oglądać wystawę grafik Isabelle Van Campenhout. Artystka urodzona w Demokratycznej Republice Konga, pochodzi z Brukseli. Isabelle jest założycielką stowarzyszenia «Salon des Refusés», w 1988 r. w Brukseli. Od 20 roku życia Isabelle ćwiczyła rysunek i czarno-białą fotografię.

Prace z serii «Wewnętrzne rozmowy» prezentują ewolucję artystki — fotografa, grafika, malarza oraz kobiety i matki. Jak mówi: „Cud życia polega właśnie na tym, że jestem artystką. Moją myślą jest pędzel.”

Wystawa w Galerii Belweder Isabelle Van Campenhout

Wystawa malarstwa  Bogdana Ptaka
(9 listopada 2018)

Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury informuje, że  9 listopada w Galerii Belweder miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa Bogdana Ptaka. Szef Galerii Sztuki Zielona zaprezentuje ponad 20 wielkoformatowych obrazów malowanych techniką olejną. 

>>>Więcej Informacji

Wystawa malarstwa  Bogdana Ptaka

II Plener Malarski Jesienne Impresje, Architektura i Pejzaż Ziemi Pińczowskiej „Ścieżkami Krzysztofa Buckiego”
(22 września 2018)

 Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury informuje o Plenerze Malarskim który odbył się w dniach 10-16 września. 
Wystawa poplenerowa prac miała miejsce 22 września w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury i trwała przez miesiąc.

Komisarz Pleneru:Andrzej Kozera


Plener rzeźbiarski 2018r. „DZIEDZICTWO”
(22 września 2018)

22 września odbył sięwernisaż poplenerowy malarstwa i rzeźby. Oba plenery zostały zorganizowane w ramach 590 rocznicy lokacji Pińczowa.
Wernisaż wydarzył się w sobotę o godz. 16:00 w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. Serdecznie zapraszamy. 
>>>Więcej lub >>>Tutaj


Wystawa malarstwa Mariana Żywczyka
(07 sierpień 2018)

  Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury informuje o wernisażu wystawy malarstwa Mariana Żywczyka który miał swój start 10 sierpnia o godz. 19:00. Artysta, z zawodu inżynier architekt, oprócz pracy zawodowej zajmuje się w szerokim zakresie sztukami plastycznymi. W galerii BELWEDER przez cały miesiąc było można oglądać serię akwarel jego autorstwa.

>>>Więcej lub >>>Tutaj

Wernisaż wystawy malarstwa Mariana Żywczyka

Wystawa malarstwa i rysunku Barbary Spirowskiej
(08 czerwiec 2018)

Tym razem zobaczyliśmy malarstwo i grafikę autorstwa Barbary Wnuk-Spirowskiej. Wernisaż odbył się w piątek o godz. 18:00.

Artystka ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Szermentowskiego w Kielcach (specjalizacja – ceramika artystyczna). Studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studia podyplomowe na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach (specjalność – plastyka).

>>>Więcej lub >>>Tutaj

Wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Barbary Spirowskiej

„Piórkiem i pędzlem…. po godzinach” – Wystawa
(13 kwiecień 2018)

13 kwietnia o godzinie 17:30 wystawa „Piórkiem i pędzlem… po godzinach” autorstwa  Agnieszki Poros i Edyty Jaklewicz-Orzeł. Wernisaż odbył się w „Galerii u Prażucha” Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury.  

Na wystawie zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt prac wykonanych w technikach: akwarela, grafika i pastele.

>>>Więcej lub >>>Tutaj

„Piórkiem i pędzlem…. po godzinach” – wernisaż wystawy

Wystawa w Galerii Belweder
(09 kwiecień 2018)

Od 9 kwietnia w Galerii Belweder Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury wystawa malarstwa Beaty Borek. Finisaż wystawy miał termin 18 maja.

Beata Borek jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach. Brała udział w wielu plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych malarskich, tkacko-wikliniarskich i fotograficznych oraz wystawach indywidualnych, konkursowych, zbiorowych i poplenerowych.

>>>Więcej

Nowa wystawa w Galerii Belweder

Wystawa malarska – „Moje Ponidzie” Andrzeja Kozery
(29 styczeń 2018)

Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury serdecznieinformuje o odbytym wernisażu malarstwa Adrzeja Kozery „Moje Ponidzie”.

Wernisaż odbył się 27 stycznia w Galerii Belweder PSCK o godz. 17:00 a poprzedził go wyjatkowy koncert dedykowany artyście w wykonaniu zespołu Dob Blues Band i zaproszonych gości.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak.

>>>Więcej lub >>>Tutaj

Moje Ponidzie - wystawa malarstwa Andrzeja Kozery

Wystawa fotograficzna Jana Siudakowskiego
(05 styczeń 2018)

Zapraszamy do zapoznania się z  wystawą fotograficzną z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych z Kielc. Wystawa Retrospektywna JANA SIUDOWSKIEGO to seria czarno-białych zdjęć na których autor uchwycił malownicze pejzaże dawnej Kielecczyzny.

>>>Więcej

Wystawa fotograficzna Jana Siudakowskiego
Wystawa fotograficzna Jana Siudakowskiego

Pejzaże, kwiaty i rysunek – Wystawa
(10 kwiecień 2017)

Pińczowskie Samorzadowe Centrum Kultury miało okazje gościć w Galerii Belweder  wystawę „Pejzaże, kwiaty i rysunek „ autorstwa Marii Bobrowskiej. Wystawa czynna była do 15 maja br.
Maria Bobrowska to absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecne ASP w Poznaniu. Z pochodzenia góralka bieszczadzka, obecnie mieszka i tworzy w Tarnobrzegu.

>>>Więcej

Pejzaże, kwiaty i rysunek - zaproszenie na wystawę

Wystawa „Blisko Natury” Tamary Maj w Galerii Belweder
(17 luty 2017)

Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza do Galerii Belweder na wystawę autorstwa Tamary Maj „Blisko Natury. Wernisaż wystawy odbył się 17 lutego o godz. 18.00.

Tamara Maj urodziła się 24 maja 1962 roku w Kielcach. Ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach o kierunku tkanina artystyczna. Na stałe mieszka w Busku-Zdroju, gdzie od 1993 roku pracuje w Galerii BWA Zielona. Zajmuje się malarstwem, tkaniną i wikliną artystyczną. 

>>>Więcej

Blisko natury wystawa Tamary Maj w Galerii Belweder

Wystawa – Pińczów w czarno-białej fotografii
(31 styczeń 2017)

Pińczów w czarno-białej fotografii to tytuł wystawy fotograficznej, którą od 10 lutego którą można było zobaczyć w Pińczowskim Samorządowym Centrum. Wernisaż otwierający wystawę odbył się o godzinie 17:00 w Galerii „U Prażucha” PSCK

.>>>Więcej

Pińczów w czarno-białej fotografii

Wystawa Fotografii – Teatr, Mama, Tata i Ja
(09 styczeń 2017)

Od poniedziałku br. w Galerii u Prażucha PSCK można było oglądać wystawę fotografii artystycznej wykonanej w ramach projektu Teatr, Mama, Tata i ja, realizowanego przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”.

Autorami zdjęć są członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików – Okręg Świętokrzyski: Stanisława Zacharko – Łagowska, Joanna Klich, Krzysztof Zając, Sławomir Oszywa, Piotr Bieniek oraz Artur Dziwirek, którzy przez 9 miesięcy dokumentowali przebieg projektu.

>>>Więcej

Teatr, Mama, Tata i Ja - wystawa fotografii