×

2. Przegląd Filmowy „Natura Kina” – dzień I

Niesamowite emocje towarzyszyły nam podczas pierwszego dnia Przeglądu Filmowego „Natura Kina”. Pokazaliśmy jak piękna i pełna natchnień jest otaczająca nas natura, którą w artystyczny wymiar przenieśli rękodzielnicy i artyści. Przywołaliśmy całą masę wspomnień zatrzymanych na filmowych taśmach przez mieszkańców. Klimat wspólnego oglądania kadrów z Pińczowa był po prostu niepowtarzalny! Taką kulturę, tworzoną razem, kochamy najbardziej 💚

Piątkowe popołudnie rozpoczęliśmy wernisażem wystawy „Sztuka z Natury”. Zaprezentowaliśmy prace kilkunastu osób. Sitodruk, ceramika, rzeźba, papier czerpany, malarstwo, fotografia pejzażowa, haft płaski – a wszystko inspirowane naturą. Pięknie zaaranżowała całość Marta Biały. Po takim starcie przenieśliśmy się do sali kinowej i to w niej zostaniemy na dłużej. XX-wieczny Pińczów w amatorskich nagraniach. Całkowicie społecznościowa inicjatywa, której inicjatorem był Pan Krzysztof Polański pozwoliła spojrzeć na film wielowymiarowo.

Dokumentacja czasów i zmian, utrwalenie i oddanie klimatu miasta i w końcu mieszkańcy. Pochody, uroczystości, ważne wydarzenia. Dziś to cały ogrom emocji pisanych ze wspomnień a przywołanych w kadrze. Pięknie opowiadał nam o tym Pan Krzysztof Polański. Z dokładnością, ze szczegółami i okolicznościami powstawania nagrań, z kamerą w dłoni – jak przed dziesiątkami lat. Z ciekawością słuchaliśmy wspomnień Wojtka Bałabańskiego – uczestnika kółka filmowo-fotograficznego jakie działało dawniej w centrum kultury. Było, żyło i miało świetne wyposażenie!

Jesteśmy naładowani niesamowitą energią jaka płynie z tych spotkań. Wyrażamy olbrzymie podziękowanie dla wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji tej inicjatywy: Krzysztofa Polańskiego, Wojtka Bałabańskiego, Artura Dutkiewicza, Piotra Czerwia. Wyszyło wyśmienicie czego wyraz dali Państwo – publiczność, widzowie premierowej projekcji.

W podziękowaniu za ogrom włożonej pracy przekazaliśmy na ręce Pana Krzysztofa symboliczne skrzydło kultury. To nasz wyraz wdzięczności za dzielenie się swoją pasją, zbiorami, czasem.

Mamy nadzieję, że ta inicjatywa będzie miała swój ciąg dalszy i uruchomi nową falę wspomnień, które razem zatrzymamy w kadrze, filmie, sztuce.

Do zobaczenia jutro!

Fot. Piotr Czerw