×

20 lat Polski w Unii Europejskiej – spotkanie z mecenasem Edwardem Rzepką

Wolność. Największa wartość i dobro. Te słowa wielokrotnie przewijały się w wyjątkowym spotkaniu jakie dziś odbyło się w centrum kultury. Z inicjatywy Uniwersytetu Trzeciego Wieku prelekcję o historycznych przemianach Polski związanych właśnie z dążeniem do wolności wygłosił ceniony kielecki adwokat, członek opozycji demokratycznej w czasach PRL, obrońca oskarżonych w procesach politycznych – mecenas Edward Rzepka. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, słuchacze UTW i młodzież szkolna.

Mecenas Edward Rzepka w latach 1989-1993 był posłem na Sejm X i I kadencji najpierw wybrany z Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, następnie z Porozumienia Obywatelskiego Centrum. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności. Do dziś z wielką pasją opowiada o przygotowaniach do głosowania 4 czerwca 1989 roku, ich przebiegu i konsekwencjach oraz o tym, jak wielki wpływ miały one w dalszym rozwoju Polski.

Dziękujemy Pani Annie Zelek za inicjatywę i organizację spotkania. „Nie mówcie, że polityka was nie obchodzi. Ona ma bardzo duże przełożenie na wasze życie(…)” – mówił mec. Rzepka do słuchaczy, w tym szczególnie zwracając się do młodzieży.

Spotkanie wpisane zostało w cykl wydarzeń związanych z jubileuszem 20 lat Polski w Unii Europejskiej.