×

2018 rok w kulturze

 

 

2018 rok za nami. To był pracowity i pełen różnorodnych działań rok w pińczowskiej kulturze. Rok szczególny, bo podporządkowany ważnym dla Pińczowa i Polski rocznicom. Mieliśmy się z czego cieszyć.

Ogółem w ponad 130 wydarzeniach zorganizowanych przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury, tych mniejszych i większych,  wzięło udział blisko 17 600 odbiorców. Mieszkańcy gminy Pińczów nie tylko coraz częściej korzystają z istniejącej oferty, ale sami włączają się w jej tworzenie. I to jest największa radość! 2018 rok kręcił się wokół teatru, kina, koncertów i tańca. Bardzo dużo działań odbyło się w ramach projektów własnych i tych realizowanych w partnerstwie z różnymi organizacjami.

Koncerty

Koncertowy 2018 rok był różnorodny a większość  występów realizowana była w plenerze przyciągając w sumie ponad siedmiotysięczną publiczność. Na pińczowskiej scenie wystąpili m.in. Dob Blues Band, Wolna Grupa Bukowina,  Natalia Nykiel, Sławomir, The Freeborn Brothers, Banda Edwarda, Piramidy, Artur Dutkiewicz, Janusz Prusinowski Kompania, Szkocka Trupa, Mechanicy Szanty, Rafał Sarnecki Quintet, Piotr Rodowicz Quartet, Sibel Kose.  Całkiem nowymi wydarzeniami muzycznymi były w minionym roku „Dopływki” oraz „Pińczowskie Klimaty”.

Teatr

Wokół teatru działo się naprawdę dużo! Teatr Ciut Frapujący tradycyjnie dostarczył nam wiele teatralnych wzruszeń występując z przedstawieniem „Kuracja”. Z rąk Marszałka otrzymał za swoją działalność Świętokrzyską Nagrodę Kultury. Na deskach PSCK zaprezentowano także widowisko z okazji rocznicy lokacji miasta „Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens”. W rolę aktorów wcielili się także dorośli przygotowując przedstawienie dla najmłodszych „Pociąg do wierszy. Dorośli – dzieciom”.  W 2018 roku byliśmy także częstymi  gośćmi w Teatrze Żeromskiego w Kielcach za sprawą cyklicznej akcji „W szpilkach do teatru” oraz 3-krotnie w ramach projektu partnerskiego „Bliżej teatru”.

Kino

Seanse Objazdowego Kina Visa, Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB zgromadziły przed dużym ekranem ponad 2600 widzów. Dwukrotnie ze Stowarzyszeniem Auschwitz Memento z Oświęcimia mogliśmy oglądać film „Pilecki” oraz wspinać starsze spektakle Teatru Ciut Frapującego w ramach „Teatru w kinie”. Do oferty PSCK wprowadzono także cykl „Kino dzieci prezentuje”.

 

Zajęcia stałe

Zajęcia w ramach amatorskiego ruchu artystycznego dla dzieci i młodzieży,  zajęcia rękodzielnicze i ruchowe dla dorosłych oraz oferta Uniwersytetu Trzeciego Wieku wypełniają sale PSCK od poniedziałku do piątku. Obok tańca nowoczesnego w ubiegłym roku wprowadzony został także taniec ludowy dla dzieci i gorąco kibicujemy tej grupie aby rozwijała się tak jak zespoły Atut i Perfekta.  Te dwa ostatnie dostarczyły nam w minionym roku wielu wzruszeń zajmując miejsca na podium podczas Otwartego Turnieju Tańca w Pińczowie oraz tanecznych zmagań w Bilczy. Nie mniejszym powodzeniem cieszą się zajęcia Studia Piosenki, którego wychowankowie także mogą pochwalić się nie lada osiągnięciami podczas organizowanego przez PSCK konkursu „Otwarta Scena” oraz innych konkursów wokalnych w województwie świętokrzyskim.  Łącznie w PSCK działa obecnie 14 grup zajęciowych dla dzieci.

 

Projekty

Oferta zajęć stałych uzupełniana jest ofertą, na którą PSCK pozyskuje  dodatkowe środki w ramach różnych projektów. W 2018 roku były to 3 projekty własne („Baza w archiwum -przestrzeń dla młodych”, „Jesienna akademia jazzu w Pińczowie” i „100 dzieł o Niepodległej”) oraz kilka innych realizowanych w partnerstwie z instytucjami i stowarzyszeniami (m.in. „Kinolub”, „Edukacja bez barier”, „Bliżej teatru”, „Pińczowskie klimaty”). Olbrzymim wsparciem są środki na wydarzenia kulturalne jakie trafiają do nas od sponsorów – za co serdecznie dziękujemy.

Razem_dla_kultury

Działalność PSCK to także wiele akcji i wydarzeń miejskich wspieranych przez dom kultury poprzez pomoc organizacyjną, nagłośnienie lub udostępnienie sal. Bardzo cenimy sobie współpracę ze stowarzyszeniami, grupami nieformalnymi oraz każdym, kto chce realizować swoje kulturalne pomysły dla społeczności lokalnej. Razem dla kultury możemy więcej i lepiej budując dom kultury jako miejsce otwarte dla każdego.  Dziękujemy za to, że jesteście i w imieniu całego zespołu PSCK życzymy dużo czasu na kulturę w 2019 roku!