10 czerwca 2017 roku na Błoniach Koperniańskich odbędą się uroczystości upamiętniające 760. Rocznicę lokacji Krakowa w Koperni pod nazwą: „U nas Kraków lokowano”. Mało kto wie, że właśnie tutaj, na nadnidziańskich łąkach, Kraków – uznawany dziś za kulturalną stolicę Polski – otrzymał lokację na prawie magdeburskim. Na odbytym wówczas wiecu książę Bolesław Wstydliwy nadał miastu nowoczesne prawo i kształt urbanistyczny.
W sobotę 10 czerwca błonia obok Koperni zamienią się w jedno duże średniowieczne miasto. Pojawi się osada rycerska, kmieca chata, katownie polowe, kuźnia średniowieczna, mennica książęca, odbędą się pokazy i turniej walk pieszych, musztry oddziałów pieszych, konnych, szermierka historyczna, turniej łuczniczy, bitwy rycerskie, pokaz życia obozowego, walki na miecze, toporki i buzdygany, scenki obyczajowe z życia epoki, zabawy z widzami.
Grupy rekonstrukcyjne: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin, Chorągiew Rycerska Ziemi Sandomierskiej oraz Signum Polonicum rozstawią namioty wraz z XIII – wiecznym sprzętem obozowym takim jak stoły, ławy, naczynia i przedmioty codziennego użytku. Przy obozie będzie można oglądać elementy uzbrojenia i fotografować się w nich. Widzowie zobaczą również walki nie inscenizowane, toczone według reguł stosowanych na obecnie rozgrywanych turniejach w oparciu o zasady turniejów średniowiecznych, walki na miecze i inny rodzaj broni jak topory i buzdygany, pokazy sprawności wojsk pieszych i łuczników. Nie zabraknie również gier i zabaw dla publiczności, będą: strzelanie z łuku, rzucanie włócznią do celu, wyścigi drużyn w drewnianych nartach, walki na worki na równoważni, przeciąganie liny, zmagania siłaczy i wiele innych.
Na scenie zaprezentują się zespoły taneczne prezentujące średniowieczne tańce dworskie, Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, a także zespoły Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Wystąpią również kapele ludowe Swoje Chłopy i Kapela Ponidzie Maćka Sobonia.
Na koniec czeka nas zabawa przy największych przebojach disco polo. Pojawią się tancerki oraz pokaz fireshow.
Przed sceną będzie można spotkać stoiska promocyjne Gmin i Powiatów, Kół Gospodyń Wiejskich, wesołe miasteczko, stoiska z rękodziełem, ogródek gastronomiczny. Prowadzona będzie sprzedaż pamiątek takich jak: drewniane miecze, figurki rycerzy, noże i inne będące replikami przedmiotów średniowiecznych.
Program uroczystości przedstawia się następująco:
od godz. 16.00 – 21:00 Jarmark Średniowieczny: osada rycerska, kmieca chata, katownie polowe, kuźnia średniowieczna, mennica książęca, pokazy i turniej walk pieszych, musztry oddziałów pieszych, konnych, szermierka historyczna, turniej łuczniczy, bitwy rycerskie, pokaz życia obozowego, walki na miecze, toporki i buzdygany, scenki obyczajowe z życia epoki, zabawy z widzami (strzelanie z łuku, rzucanie włócznią, toporkami i nożami do celu, gry i zabawy plebejskie)
godz. 16.00 – Przemarsz Orszaku Książęcego z konwojem wojów pieszych i konnych
godz. 16:10 – Historia o narodzeniu Krakowa w Koperni AD 1257 – odtworzenie wiecu z dnia 5 czerwca 1257 roku
godz. 16.30 – Inauguracja uroczystości z udziałem zaproszonych gości
godz. 16.50 – Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” (Kraków)
godz. 17.30 – Średniowieczne tańce dworskie (występ i warsztaty z udziałem publiczności)
godz. 18.00 – Prezentacja zespołów Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury
godz. 18.45 – Prezentacja grup rekonstrukcji historycznych (po 15 min): Bractwo Rycerskie Zamku Będzin, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Signum Polonicum
godz. 19.30 – 21.00 – Występ Kapel Ludowych (po 45 min): Swoje Chłopy, Kapela Ponidzie Maćka Sobonia
godz. 21.00 – DISCO POLO SHOW – zabawa taneczna