Niedziela Palmowa Mimo deszczu – kolorowa, smakowita i radosna. Kiermasz świąteczny w tym roku kusił nie tylko okazją do zakupu świątecznych ozdób, ale też smakiem i zapachem. Tradycyjny żurek, serwowany przez samego szefa kuchni z Restauracji Kwadrans, pozwolił zakosztować klimatu i smaku świąt. A konkurs palm wielkanocnych, który przeniesiony został do kościoła p.w. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty, przyniósł w tym roku ogrom emocji mierzonych metrami
Do konkursu zgłoszonych zostało blisko 30 palm, które rywalizowały w kategoriach: tradycyjna i najwyższa. W tej ostatniej emocje sięgały zenitu, a w zasadzie mogły sięgnąć sufitu, bo najwyższa palma mierzyła w tym roku aż 17,8 m! Niestety nie przeszła wymaganej próby postawienia i ostatecznie miejsca na podium zajęły kolejno: KGW Uników (9,85m), KGW „Młodzawy dziś i jutro” (7,20 m) i Zakład Karny w Pińczowie (5 m).
W kategorii palma tradycyjna zwyciężyła palma KGW „Skowronianki”, przed KGW „Skałczanki” i KGW „Marzęcin”. Wyróżnienie otrzymały także Szkoła Podstawowa Nr 1 w Pińczowie i Hufiec ZHP Pińczów. Specjalne wyróżnienie i nagrody otrzymali wszyscy najmłodsi uczestnicy, którzy przystąpili do konkursu: Natalia Strączkiewicz, Dawid Słonina, Milena, Karol i Julia Machnik; Lena Gaudyn, Julia Rusak, Aleksandra i Julia Saltarska oraz Karol Rambuszek.
Nagrody, ufundowane przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury, Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierza Baduraka oraz Senatora RP Jacka Włosowicza, wręczali: Pani Burmistrz Beata Kita, Pani Monika Słowik – dyrektor Stadniny Koni w Michałowie i Pan Leszek Bukowski – przedstawiciel Delegatury IPN w Kielcach.
„Tradycja trwa dzięki wspaniałym ludziom, którzy ją kontynuują. Tak jest z wykonywaniem palm wielkanocnych. Dziękuję za trud włożony w ich przygotowanie oraz uczestnictwo w konkursie, który z roku na rok staje się coraz piękniejszy” – podsumowała Pani Burmistrz Beata Kita po zakończeniu konkursu.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, wystawcom biorącym udział w kiermaszu oraz osobom, które pomagają we wspólnym kultywowaniu i przekazywaniu następnym pokoleniom pięknych, wielkanocnych tradycji.
PS Dotychczasowy rekord na najwyższa palmę z 2017 roku zostaje niepobity! Mierzyła ona 10,5 m i należy do Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie.
Fot. Alicja Mazurek