×

Strona projektu „Teatr odNowa”

Przy pomocy Włóczki i Szydełka Babcia Klara wyczarowała wszystkie postaci znane z tradycyjnej szopki. Jest tu Dzieciątko, Maria, Józef, są Trzej Królowie, Pasterze, Zwierzęta i… duuużo Aniołów.

Aktorzy Fundacji – ależ Gustawie! ożywiają wszystkich bohaterów, opowiadając historię znaną od ponad 2 tysięcy lat. Jasełkowe przedstawienie z oryginalnymi lalkami, ze wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek – wprowadza młodych widzów w niezwykły świat Wigilijnej Nocy.

Spektakl grany corocznie od 1 grudnia do 2 lutego.
Reżyseria:  Sława Tarkowska
Scenografia: Sława Tarkowska
Spektakl Teatru Małe Mi w wykonaniu aktorów Fundacji – ależ Gustawie!

Dla widzów od 2 do 102 lat
Czas trwania: 45 min

„Narty Ojca Świętego” – premierowy spektakl Teatru Ciut Frapującego

Pińczowska scena. Znów wielka i zachwycająca! Wypełniona talentem i niesamowitą pasją aktorów po raz kolejny przeniosła nas w Wielki świat teatru. Najnowsza premiera Teatru Ciut Frapującego „Narty Ojca Świętego” w reżyserii Wojciecha Jurewicza wzbudziła zasłużone owacje publiczności. W naszych głowach i sercach wciąż ogrom emocji. Na gorąco oddajemy szacunek całemu zespołowi polecając spektakl jako pozycję obowiązkową! A Państwa, którzy byli z nami, prosimy o napisanie wspólnej recenzji. Niech to będzie najpiękniejszy wyraz podziękowania dla Teatru Ciut Frapującego. Od Was – najwspanialszej i najwierniejszej publiczności.

Fot. Alicja Mazurek

PREMIERA 14 PAŹDZIERNIKA !!!

Już nie cały miesiąc pozostał do kolejnej premiery Teatru Ciut Frapującego. 14 października na deskach PSCK zaprezentują „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.

Jerzy Pilch tworzy, na wzór „Rewizora”, obraz prowincjonalnej społeczności postawionej w obliczu niespodziewanego wyzwania. Jest wódka, kiełbasa i pijackie śpiewy. Zwarta grupa małomiasteczkowej elity Granatowych Gór regularnie spędza ze sobą wieczory. Czas mija szybko wśród kolejnych toastów. Niezrównanym mistrzem picia jest Młody. W dyskusjach bryluje Profesor, niespełniony naukowiec i zagorzały miłośnik futbolu. Przy stole dotrzymuje im kroku Karol Adolf, miejscowy potentat mięsny, którego produktami zagryzają uczestnicy biesiady. Również burmistrz, Jan Nepomucen Wojewoda, nie wylewa za kołnierz. Tej nocy spokój całej grupki zostaje jednak zakłócony niespodziewanym pojawieniem się księdza Kubali. „Mam panom do zakomunikowania arcydyskretną wiadomość” – zdradza duchowny od progu. Powołując się na przeciek, pasterz Granatowych Gór wyjawia swoim słuchaczom nowinę: do miasteczka ma przybyć z potajemną pielgrzymką sam Ojciec Święty. Początkowo biesiadnicy nie dają wiary słowom księdza. Kubala już w przeszłości powoływał się na sentyment papieża do miejscowości, w której jeszcze przed wojną jeździł na nartach. Zaczynają się zastanawiać, co zmieni się w ich życiu, gdy słowa księdza tym razem się sprawdzą.

Premiera sztuki  już 14 października, a kolejne spektakle będziemy mogli oglądać 15, 20,21 i 22 o godz. 19.00. Bilety już dostępne w sekretariacie PSCK.

Narty Ojca Świętego plakat

Sobotni spektakl w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Podróż przez miejsca, przez czasy. Opowieść o tym, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być, o tym, jak nas inni postrzegają, o pamięci – o tym, co chcielibyśmy pamiętać, co chcielibyśmy zapomnieć, i o czym zapomnieć nie możemy…

Świeżo po spektaklu „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” w Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Pełni teatralnych emocji. Wracamy z kolejnej projektowej podróży w ramach „Teatr odNowa”. Warto było! Niech trwa teatr, niech trwa nasza piękna przygoda ze sztuką.

#teatrodNowa#teatr#NarodoweCentrumKultury

Jedziemy do teatru

Jedziemy do teatru ‼🎭🚌
Na jesienne wieczory polecamy teatr. Już 7 października zabieramy Was w kulturalną podróż do Kielc. Tym razem odwiedzimy Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach gdzie zobaczymy spektakl „Żywot i śmierć Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” w reżyserii Łukasza Kosa. To kolejna odsłona projektu „Teatr odNowa” realizowanego przez nasze centrum kultury.

To pierwsza adaptacja sceniczna bestsellerowej książki Ishbel Szatrawskiej, za którą otrzymała m.in. nagrodę Odkrycie Empiku. Opowieść córek o ojcu – Hershu Libkinie, Żydzie polskiego pochodzenia, który zostawił za sobą wojnę i próbował zrobić karierę w amerykańskim przemyśle filmowym. W Hollywood lat 40. spotkał na planie westernu Lauren Bacall i Humphrey’a Bogarta. Dla emigrantów wytwórnia niekoniecznie okazywała się fabryką snów, zwłaszcza, kiedy aktorami zaczynało interesować się FBI, a w głowie odzywały się głosy przeszłości…

„Ten spektakl wciąga, powoduje u widza wrażenie niekończącej się opowieści, ciągłej walki dobra ze złem, gdzie z góry mamy podany wynik. Piękno jest jednak ukryte właśnie w tej walce. Nie chcemy żeby spektakl się kończył, chcemy aby trwał.” – tak w recenzji napisał Grzegorz Rak.

Wyjazd do teatru już 7 października. Liczba miejsc ograniczona‼ Zapisy już od środy w sekretariacie PSCK.

Wyjazd realizowany jest w ramach projektu „Teatr odNowa”, który dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura Dostępna”.

Z wizytą w Teatrze Starym w Krakowie

Teatr jest ciekawym miejscem. Przychodzimy, rozsiadamy się wygodnie w fotelach, uciekamy na czas jakiś od otaczającej nas rzeczywistości. Wchodzimy w całkiem nową przestrzeń dzieląc ją z aktorami. A potem coś w nas kiełkuje lub nie. Zostają emocje. Sobota z najstarszą w Polsce sceną teatralną – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – dał nam szansę zobaczyć i poznać teatr przez wiele filtrów. Historia, ludzie, miejsca, dziejowe zawieruchy po serce – scenę, aktorów i sztukę, która na długo tkwić będzie w naszych głowach.

„Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej” w reż. Pawła Demirskiego. Sztuka o pokoleniach. Kilku, w tym o nas, o milenialsach. Spektakl poruszający ważne społeczne kwestie, które dotykają każdego z nas. O tym, że „jeszcze mam czas”, o tym że „kilka lat popracuje i będę już na swoim”, o uciekającym czasie i o tym, co się nie wydarzy…

Na scenie m.in. Anna Dymna, Dorota Pomykała, Dorota Segda, Anna Radwan, Małgorzata Zawadzka, Juliusz Chrząstowski, Zbigniew Kaleta. Absolutna czołówka najpopularniejszych polskich aktorów.

To był dobry dzień z teatrem, z Kulturą Dostępną, w najlepszym wydaniu.

Wyjazd na spektakl był elementem projektu „Teatr odNowa” realizowanym przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury, który dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.


Niezwykle owocne warsztaty tworzenia plakatów teatralnych

Plakat. Najstarszy znany nośnik reklamy. Czy zdajecie sobie sprawę, że polscy artyści należą do absolutnej czołówki światowej w tej dziedzinie sztuki? Nurt polskiej szkoły plakatu rozwinął się w latach 60-tych, kiedy dostęp do materiałów plastycznych był praktycznie żaden i właśnie to, brew wszystkiemu, jeszcze bardziej pozwoliło rozwinąć wyobraźnię twórców. Dziś stanowią absolutny top.

Jak stworzyć „coś z niczego”, używając bardzo prostych technik i materiałów, przekonali się uczestnicy warsztatów tworzenia plakatów teatralnych z Rafałem Urbańskim. Ceniony grafik, wykładowca, autor wielu plakatów dla Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach wprowadził nas w najważniejsze zagadnienia związane ze sztuką plakatu. A potem już tylko tworzyliśmy i już wiemy najważniejsze. Wyobraźnia! – to ona jest kluczem.

Sami zerknijcie…

Warsztaty były kolejną odsłoną projektu „Teatr odNowa” pozwalającego dotykać różne aspekty i konteksty teatru. Coraz mocniej wciąga nas ta magia.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Pasek-kultura-dostepna-2023-kolor-Gmina-1024x223.jpg

Warsztaty tworzenia plakatu teatralnego

Plakat teatralny. Najstarsza znana forma reklamy. Kiedyś informacje o zbliżającej się sztuce pojawiały się na murach i ścianach, dziś wydawane są w formie afiszy, które same w sobie stanowią często dzieło sztuki. Jak się je projektuje? Opowiemy Wam i pokażemy podczas warsztatów tworzenia plakatu teatralnego, które specjalnie dla Was poprowadzi Rafał Urbański – grafik, doktor sztuki, malarz, twórca prac multimedialnych łączących tradycyjne techniki artystyczne z najnowszymi osiągnięciami technik cyfrowych, twórca projektów plakatów m.in dla Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa plakatów teatralnych ze zbiorów Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Znajdziemy na niej wybrane plakaty z ostatnich 10 lat, wśród nich plakaty autorstwa wybitnych ilustratorów i autorów Polskiej Szkoły Plakatu.

Warsztaty adresowane są dla dzieci i młodzieży. Zapisy w sekretariacie PSCK (41 3572424).

Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Teatr odNowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

plakat na warsztaty tworzenia plakatu teatralnego

JEDZIEMY DO TEATRU

Teatr bliżej Ciebie. A jeśli ciut dalej to pojedziemy tam razem:)
📅3 czerwca zapraszamy na kulturalną wycieczkę do Krakowa, z teatrem w roli głównej. Wspólnie zwiedzimy Teatr Słowackiego od kulis, dotykając jego magii i poznając historię jednej z najwspanialszych scen Polski oraz weźmiemy udział w spektaklu w Narodowym Teatrze Starym. A wszystko po to, by jeszcze bardziej zwiększyć dostęp do kultury i rozbudzać teatralne pasje.

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej zobaczymy sztukę „Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej” w reż. Moniki Strzępki z udziałem wybitnych aktorów krakowskich scen. Więcej o spektaklu poczytaj tu👇
https://stary.pl/…/rok-z-zycia-codziennego-w-europie…/

Wyjazd realizowany jest w ramach projektu „Teatr odNowa”, który dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura Dostępna” oraz ze środków Gminy Pińczów.

Zapraszamy młodzież oraz osoby dorosłe. ‼️ Liczba miejsc ograniczona ‼️
Zapisy osobiście w sekretariacie centrum kultury.
PS Mamy też dla Was praktyczny prezent:)

SPOTKANIE Z ANDRZEJEM PIECZYŃSKIM

Z po-majówkową energią witamy Was i zapraszamy na niezwykłe wydarzenie z teatrem w tle 📅10 maja gościem spotkania „w dialogu” będzie Andrzej Pieczyński – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny, którego droga artystyczna od początku związana była z najlepszymi scenami w Polsce. Debiutancką rolę zagrał w Teatrze Narodowym w spektaklu reżyserowanym przez mistrza Adama Hanuszkiewicza. Potem przez wiele lat był związany z Teatrem Muzycznym oraz Teatrem Miejskim w Gdyni, gdzie za swoje role otrzymał wiele prestiżowych nagród.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie PSCK.

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Teatr odNowa” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura Dostępna” oraz ze środków Gminy Pińczów.