×

 Włącz na Ojczysty i dodaj do ulubionych.

Konkurs plastyczny „Słowa jak obrazy”

Czy słowo może być obrazem? Czy można malować słowami?

Takie wyzwanie stawiamy Wam w konkursie plastycznym zapraszając do kreatywnej zabawy. „Słowa jak obrazy” to tytuł naszego 𝗸𝗼𝗻𝗸𝘂𝗿𝘀𝘂 a jego celem jest wprowadzenie oryginalnych form wyrazu i bawienie się Ojczystym.

W ramach konkursu należy „namalować” wybrane słowo – słowami. Możecie użyć dowolnych technik plastycznych, liczymy na Waszą kreatywność. Maksymalny format pracy A3. Podpisane na odwrocie prace (imię i nazwisko, wiek, adres, kontakt telefoniczny) należy dostarczyć do 20 sierpnia do sekretariatu PSCK.

Czekają atrakcyjne nagrody!

Załączona grafika to przykład jak można „malować” słowami. Jej autorem jest Tomasz Strączek a praca pochodzi z konkursu „Kaligram 2020”.

Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Włącz na ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Warsztaty kaligrafii w podziemiach Belwederu

Pińczowskie skryptorium. Dziś taki klimat w podziemiach Belwederu. Klimat na naukę kaligrafii, wyciszenie emocji i relaksowanie przez piękne pisanie. Pisanie, które można podnieść do rangi sztuki.

Warsztaty kaligrafii poprowadził Kamil Gibas – kaligraf, edukator, znawca historii sztuki. Poznaliśmy 3 rodziny liter w przepięknym stylu pisma copperplate. Wykreśliliśmy pierwsze litery, ogonki, zawijasy, ale nade wszystko zachwyciliśmy się pisaniem, z piórem w dłoni, atramentem przed kartką. Wszystko w cudownej atmosferze skupienia i miejscu, które uruchamia wyobraźnię o czasach gdy piórem się pisało. Piękny start wyjątkowej przygody, która dla wielu może stać się pasją.

Warsztaty przeprowadzono w ramach projektu „Włącz na ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Do zapamiętywania kolor żółty i pomarańczowy. Do odprężenia przebywanie w zieleni i patrzenie na niebieski. A do budzenia, na początek dnia, nasz mózg najlepiej lubi ruch, dlatego zwyciężają ci co startują w szkole z WF-em:) Dużo, bardzo dużo dowiedzieliśmy się na dzisiejszych warsztatach myślenia wizualnego, znanych też jako sketchnoting. Ula Lizak zdradziła nam tajniki funkcjonowania mózgu koncentrując naszą uwagę wokół tego co znane już było w epoce kamienia łupanego – nasze mózgi kochają obrazy‼️ Obrazami uczymy się i zapamiętujemy. Dobrze wiedzieć jak to działa…

W warsztatach wzięło udział ponad 60 uczniów szkół podstawowych oraz osoby dorosłe. Dowiedzieliśmy się ważnych rzeczy o stymulacji kolorem, dlaczego dzieci do 3 roku życia nie powinny oglądać TV oraz tego jak ważna dla inteligencji każdego człowieka jest praca kreatywna. Zajęcia manualne, plastyczne, ale i ruchowe mają zbawienną moc dla jakości pracy mózgu. To stwierdzony fakt. Poznaliśmy metody notowania obrazami i relaksowania się przez rysowanie. Jednym słowem – to był świetny czas.

Dziękujemy Szkoła Podstawowa nr 1 w Pińczowie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Pińczowie i dorośli po godzinach. Cudnie z Wami było!!

Warsztaty zrealizowano w ramach projektu „Włącz na Ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

„Wielka improwizacja” z Teatrem Klancyk

Sowa z Pińczowa. Lody od Sabinki. Kapliczka Św. Anny. To zapoznawczo. A potem już poszło‼️ Od „Bogurodzicy” do „Czterdziestolatka”, od powagi do absurdu, od słowa do słowa… bo to właśnie słowa, słówka i półsłówka były dziś w roli głównej za sprawą fenomenalnego Teatru Improwizowanego Klancyk, który pokazał nam jak świetnie można się słowami bawić.

Wyszło, sądząc po reakcjach publiczności, świetnie! Bez scenariusza, na pełnym spontanie, z pełną interakcją publiczności, z szerokim uśmiechem i w pełnym komplecie na sali. Teatr w takim wydaniu zdecydowanie dodajemy do ulubionych.

Występ „Klancyka” w Pińczowie był częścią realizowanego przez nas projektu „Włącz na Ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty. Dodaj do ulubionych”.

„Jestem jaka jestem” – spotkanie z Anna Dymną

„Jestem jaka jestem. Taka antygwiazda”. Szczerze o sobie, szczerze o aktorstwie, o byciu dla innych. Anna Dymna – aktorka którą tłumnie kochamy, a przy tym zwyczajnie piękny i dobry człowiek, była dziś naszym gościem otulając dobrym słowem, wyjątkowym świadectwem człowieczeństwa i najserdeczniejszym z uśmiechów.

„Mój zawód polega na tym, że staram się zrozumieć człowieka” – mówiła w rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem, dziennikarzem RMF Classic. Rozmawialiśmy o blaskach i cieniach aktorstwa, o mistrzach, o poezji, o sile słowa i radości życia, która budzi się w kontakcie z drugim człowiekiem.

Niezwykle cenne słowa. Doświadczenia, które pozawalają dostrzegać iskierkę. Takie spotkania są dla nas zawsze wielkim świętem a pińczowska publiczność jak zawsze niezawodna i w nadkomplecie. Kulturalny, wyjątkowy wtorek.

Teatr improwizowany KLANCYK

Teatr improwizowany KLANCYK. Tu nie ma dwóch takich samych spektakli. Scenariusze powstają na oczach widzów. Na scenie tworzy się świat wyobraźni, który rodzi się między aktorami a publicznością i nigdy się nie powtarza. Absolutni pionierzy improwizacji komediowej w Polsce. Będą u nas‼️ i pokażą nam jak pięknie można bawić się słowem.

Wejściówki już dostępne do odbioru w sekretariacie PSCK. Gorąco zapraszamy młodzież, dorosłych, seniorów.

Spektakl realizowany jest w ramach projektu „Włącz na Ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.

Spotkanie z Anna Dymną

„W zbiorowej pamięci zawsze będzie młoda. I śliczna. Dziewczyna z renesansowego portretu. Delikatna twarz, promienne spojrzenie, specjalny rodzaj pogody ducha, wewnętrzne światło. Dymna nadal ma to wszystko w sobie.” – tak o Annie Dymnej pisał Łukasz Maciejewski w swojej książce „Aktorki. Spotkania”. I absolutnie nic się nie zmieniło.
7 maja Anna Dymna spotka się z pińczowską publicznością na zaproszenie Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. Aktorka, działaczka społeczna, założycielka fundacji „Mimo wszystko”, Mistrzyni Mowy Polskiej, wielka postać polskiej kultury. Więcej dodawać nie trzeba.
Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Włącz na Ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.
Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki‼️ które dostępne są w sekretariacie PSCK.
ℹ️ W ramach zapewnienia dostępności posiadamy osobną pulę wejściówek dla osób z niepełnosprawnościami
– Będzie także możliwość zdobycia kilku wejściówek w ramach konkursu online.
Liczba miejsc ograniczona‼️