×

Artur Dutkiewicz i Goście

… a wśród nich znamienite sławy z polskiej i zagranicznej sceny jazzowej. To będzie koncert, który sam w sobie stanowić będzie podróż przez jazz –  jego różne style, epoki, odcienie. 8 osobowości muzycznych na jednej scenie, elementy soul, hip-hop, standardy i muzyka świata – jednym słowem niesamowita energia z połączenia różnorodności. Koncert otwarcia jubileuszowej edycji festiwalu dostarczy nam nie lada wrażeń muzycznych.

Artur Dutkiewicz – pianista improwizator, kompozytor, nazywany „ambasadorem polskiego jazzu” (Jazz Forum 12/2012). Urodzony w Pińczowie, jest Honorowym Obywatelem miasta. Występował w ponad 70 krajach na całym świecie; od USA i Ameryki Południowej przez Europę, Afrykę, Bliski i Daleki Wschód po Australię i Nową Zelandię. Odznaczony przez MKiDN srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 

Michał Barański – gitarzysta i kontrabasista jazzowy, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat nagrody Fryderyk 2023 (najlepsza płyta jazzowa, jazzowy artysta roku). Niemal co roku uznawany za najlepszego polskiego kontrabasistę (ankieta miesięcznika Jazz Forum). 
Jego dorobek, mimo młodego wieku, obejmuje już kilkadziesiąt płyt. W 2014 roku został nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Artysta Roku Jazz. Jest doktorem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu  i Muzyki Rozrywkowej w klasie kontrabasu i gitary basowej. 

Łukasz Żyta – znakomity polski perkusista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (1998). Z zespołem  Joint Venture został laureatem: I nagrody na festiwalu Jazz Juniors  w Krakowie 1995, I nagrody na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996), nagrody dla najbardziej obiecującej grupy na Europe Jazz Contest w Hoelaart
(1996). Jest laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Otrzymał również̇ wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1998). Występował na wielu festiwalach jazzowych w kraju i za granicą. Nagrał ponad 30 płyt. Jest wykładowcą (PhD) klasy perkusji na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie.

GOŚCIE
Andy Ninvalle – to artysta hip-hopowy, pierwszy raper z Gujany i pionier tamtejszego breakdance. Występował i koncertował m.in. z Afromental, Run DMC, Sistars, Candy Dulfer, Michałem Urbaniakiem i Earth Wind and Fire. Zdobył kilka nagród muzycznych i został osobiście doceniony
przez Jej Królewską Mość Królową Holandii Maximę za swój pełen pasji wkład w edukację artystyczną holenderskiej młodzieży.  Otrzymał również prestiżową Nagrodę Kulturalną swojej rodzinnej Gujany, Andy prowadził wykłady o sztuce performensu na Penn State University w USA, Uniwersytecie w Troyes we Francji, Krakowskiej Akademii Jazzowej, Arthur Ashe Foundation for Health w USA i Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii.  Andy wierzy, że muzyka może być magiczną siłą spajającą świat. Używa tej magicznej mocy, gdziekolwiek się uda.

Stan Breckenridge –  Amerykański piosenkarz, pianista soul i jazz, kompozytor i autor. Doktor muzykologii na Claremont Graduate University w Claremont, Kalifornia. Wykładał na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Jerzy Małek trębacz, kompozytor, producent i wykładowca uniwersytecki. Pedagog na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Napisał muzykę do etiudy „Powroty”, do filmu dokumentalnego „Ziemia Bezdomnych”, ilustrację muzyczną do niemego filmu „Huragan”.

Anna Serafińska – Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako pierwsza w Polsce uzyskała tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. Od jesieni 2015 prodziekan wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Laureatka m. in. I nagrody oraz nagrody publiczności na międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych Shure Montreux Jazz Voice Competition 2004 oraz tytułu Lady Summertime podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych w Hammenlinie (2006). Czytelnicy Jazz Forum przyznali jej tytuł Nowej Nadziei Polskiego Jazzu za rok 1999. Zajmuje się wszystkimi odcieniami wokalistyki
jazzowej. Doświadczenie sceniczne to udział w licznych koncertach – od występów klubowych po renomowane festiwale w Polsce i za granicą. Pracowała również jako konsultant wokalny telewizyjnych talentshow m. in. „Idol”, „Jak Oni Śpiewają” , The Voice of Poland” oraz „Aplauz
Aplauz”. W swoim dorobku ma 5 albumów solowych: “NIEOBECNI”, “MELODIES”, „CIEPŁO ZIMNO”, „GADU GADU” oraz „ANNA SERAFIŃSKA GROOVE MACHINE”.

Piotr Malec – tablista, z instrumentem tym związany od wczesnego dzieciństwa. Na stałe współpracuje z zespołem Miguela Czachowskiego łączącym muzykę hinduską i hiszpańskie flamenco.