×

ABC kultury ludowej – zajęcia w Przedszkolu Nr 2 w Pińczowie

 

1500. Tyle kwiatków użyło KGW Młodzawy „Dziś i jutro” żeby przygotować w tym roku palmę wielkanocną. A czy wiecie ile czasu potrzeba na wykonanie wieńca dożynkowego? Spróbujcie zgadnąć! O tym jak lokalnie kultywuje się tradycję ludową i czym dla lokalnych społeczności są Koła Gospodyń Wiejskich opowiadały nam dziś Dorota Szymczyk i Anna Wites z Kgw Młodzawy. Kolejne spotkanie z cyklu ABC kultury ludowej odbyło się dziś w Przedszkolu Nr 2 w Pińczowie, które na ten czas stało się naszą kolorową „Przystanią kultury ludowej”.
W trakcie zajęć opowiedzieliśmy o tradycjach ludowych na Ponidziu, tańcach i zwyczajach charakterystycznych dla kultury ludowej. Z pomocą pań z KGW wykonaliśmy bibułkowe kwiatuszki – takie, jakie używane są przy tworzeniu palm wielkanocnych czy tradycyjnych pająków. Był też czas na przymiarki strojów ludowych
i wspólne śpiewanie. Było pięknie! Dziękujemy za gościnę i wspólną lekcję kultury ludowej.
Zrealizowano w ramach projektu „Przystań kultury ludowej” dofinansowanego ze środków Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury „EtnoPolska. Edycja 2022”
 
fot. Alicja Mazurek
 
Dzieci z Przedszkola nr 2 w Pińczowie podczas zajęć