×

Czerpiemy z natury

Czerpiemy z Natury. Dosłownie! Projekt „Od kultury do Natury” rozkręcił się w najlepsze. Dziś przenieśliśmy się dziś w czasie i przestrzeni aby dowiedzieć się jak powstał papier. I okazuje się, że jak wiele rzeczy używanych w życiu codziennym tak i papier został wynaleziony całkiem przypadkiem.

Po raz pierwszy otrzymano go w Chinach. Wynalezienie składników do produkcji papieru przypisuje się Tsai Lunowi około roku 107 n.e. Nowy materiał rozpowszechnił się bardzo szybko a tajemnica produkcji była strzeżona przez prawie 700 lat. Mimo to ok. 750 r. Arabowie nauczyli się jego wytwarzania od jeńców chińskich, ujawniając tajemnicę produkcji innym krajom. Między innymi umiejętność tę posiedli Japończycy, a ich papier szybko stał się najlepszy i jest tam ręcznie czerpany do dnia dzisiejszego m.in. z kory drzew kozo. Poprzez migrację ludów droga papieru obiegła cały świat. Do Europy dotarł jedwabnym szlakiem przez Azję Środkową, Persję, Egipt, Afrykę i Hiszpanię. Do Polski papier dotarł ok. XV wieku.

Podczas dzisiejszych warsztatów powstał papier ekologiczny typu paper mache, a do jego produkcji użyliśmy ścinków z niszczarki. Każdy z uczestników dowolnie ozdobił swoje arkusze suszoną leśną i polną roślinnością

W drugiej części zajęć mieliśmy możliwość drukować roślinami
na specjalnie przygotowanych arkuszach. Powstały niebanalne, ekologiczne, leśne i kolorowe plakaty, pocztówki i zakładki do książek.

Serdeczne podziękowania należą się Pani Agnieszce TakSięSkłada – projekty DTP za cierpliwość i profesjonalizm. Ogromne brawa dla uczestników za wytrwałość w czerpaniu oraz za kreatywność przy drukowaniu swojej „Leśnej papeterii”.

{gallery}News/papier_czerpany_08_2021{/gallery}