×

Działo się w kulturze

Koniec roku stwarza zawsze dobrą okazję do podsumowań. Ten, który właśnie mija, kulturalnie dostarczył nam wiele emocji.

Teatr…
… to zawsze miejsce wyjątkowych spotkań, obcowanie ze sztuką na żywo. 2017 rok w Pińczowie był czasem na teatr. Na deskach PSCK odbyły się 4 premierowe spektakle („Ożenek” Teatru Ciut Frapującego, „Wołanie o miłość” – multimedialne widowisko międzypokoleniowe, „Pociąg do wierszy – przystanek Pińczów” w wykonaniu dzieci oraz „W najszczęśliwszym dniu” Teatru Czerwona Kanapa”). Każdy z nich owacyjnie przyjmowany był przez pińczowską publiczność i nie tylko. To jest „Czas na teatr! ”.

Kino
Seanse objazdowego kina „Visa”, Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży „Kinolub” oraz „Kina pod chmurką” zgromadziły przed dużym ekranem blisko 2500 widzów.

Muzyka
Koncerty zaproszonych gości i rodzimych zespołów w PSCK, koncerty na imprezach plenerowych oraz uświetniające ważne dla nas wydarzenia. Różne gatunki i style, ale zawsze fantastyczne emocje im towarzyszące. W tym roku zagrali dla nas w Pińczowie m.in. Łukasz Zagrobelny, Dob Blues Band, Wolna Grupa Bukowina, Tomasz Wachnowski, Artur Dutkiewicz trio, Karolina Glazer, Regi Wooten trio, Gniewomir Tomczyk, HAPPYSAD, Piękni i Młodzi, Henry David`s Gun, CREE.

Młodzieżowy ruch artystyczny
Grupy taneczne, soliści Studia Piosenki, talenty plastyczne, młodzi akrobaci. Każdy występ uczestników kółek działających w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury to zawsze nasza wielka duma. Aktualnie w ramach stałych zajęć działa 6 grup tańca, 3 grupy akrobatyczne, 4 grupy plastyczne, talent wokalny szlifuje blisko 30 młodych solistów. Ich osiągnięcia możemy podziwiać na wielu imprezach organizowanych w PSCK i w plenerze. … Ale nie zapominamy też o innych talentach, które rozwijają się w lokalnym klubie kodowania, czy na zajęciach językowych english&fun.

Projektowo- rozwojowo
Sięgając po wsparcie ze źródeł zewnętrznych w tym roku zrobiliśmy wiele bezcennych, dodatkowych działań. Projekty „JA w kulTUrze” oraz „Doświadczalnik” pozwoliły włączyć w działania kulturalne wiele grup i osób z terenu całej gminy. W ramach projektów odbyło się 17 różnych wydarzeń, a zawiązane w ramach ich realizacji sieci współpracy i zainicjowane imprezy zaliczamy do niezwykle udanych i wartych kontynuowania. Wszystkie działania realizowane w ramach projektów dostępne były bezpłatnie dla uczestników.

Przestrzeń, Scena, Czas, Kreatywność
Bardzo ważnym celem naszej działalności jest stwarzanie możliwości do pokazywania i promowania talentów, prezentowania umiejętności dzieci i młodzieży. Konkurs wokalny „Otwarta Scena”, Otwarty Turniej Tańca, konkursy plastyczne są świetną okazją do realizacji naszej misji i dawania młodym ludziom szansy zaistnienia na scenie. W ten sposób objawiają się nam wyjątkowe talenty, a wydarzenia stanowią doskonałą okazję do promocji Pińczowa. Rozwijaniu pasji służą także dodatkowe zajęcia i warsztaty prowadzone w PSCK. Strefa Działań Twórczych i Klub Eko-Twórcy cieszyły się dużym zainteresowaniem, a w ramach zajęć powstało mnóstwo pięknych rękodzielniczych prezentów i ozdób.

2018
…oby nie był gorszy. Planów jest sporo, tym bardziej, że będzie to wyjątkowy dla Pińczowa rok bo związany z 590-leciem lokacji miasta. Z hasłem „z kulturą przez wieki” wchodzimy więc w Nowy Rok licząc, że będzie rokiem kulturalnie wyjątkowym dla każdego. A za to co dotychczas, za wsparcie, za zaangażowanie, chęć pomagania i włączania się w nasze działania bardzo WAM dziękujemy. Bo #razemdlakulturyoznacza więcej, lepiej, ciekawiej i różnorodniej.