×

Ewa Uryga w cyklu rozmów „oswoić jazz”

Pierwszym sukcesem w jej życiu artystycznym była wygrana w konkursie piosenkarskim w MDK w Bytomiu, gdzie jako 13–latka zadziwiła jury swoim mocnym głosem. Po podstawówce nosiła się z zamiarem robienia kariery raczej sportowej. Jej magiczny głos wygrał jednak ze sportem i kierunkował rozwój muzyczny. Ogromne znaczenie miał jeden moment, gdy usłyszała Mahalię Jackson co spowodowało, że podjęła studia na katowickiej Akademii na Wydziale Jazzu i Muzyki rozrywkowej.
Dziś zaliczana jest do grona najwybitniejszych wokalistek jazzowych i określana mianem „Polskiej Królowej Gospel”. Piosenkarka i kompozytorka Ewa Uryga będzie gościem cyklu „oswoić jazz” realizowanego przez centrum kultury w ramach projektu „Nowa przestrzeń jazzu”. O artystycznych poszukiwaniach i inspiracjach, historycznych sesjach nagraniowych i codziennym, pozascenicznym życiu artystki rozmawiać będzie Jerzy Szczerbakow – założyciel i prezes zarządu Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ, twórca  RadioJAZZ.FM oraz miesięcznika JazzPRESS.
Rozmowa z Ewą Urygą transmitowana będzie live na Facebooku Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury już 13 września o godzinie 19:30. Serdecznie zapraszamy do wspólnej podróży w barwny świat muzyki improwizowanej.
Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Nowa przestrzeń jazzu” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura-Interwencje 2021”.