×

Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB 2022

 

Uwaga Pińczów i okolice! Ruszyły rezerwacje!
Od 10 do 15 czerwca po raz kolejny w Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury gości Festiwal Kinolub

 

Opisy filmów:

 RODZINNE LEGENDY (Családi legendák) (+6)
reżyseria: Kati Glaser
scenariusz: Rita Domonyi
Węgry, 2021
62 min

Karolina właśnie kończy 10 lat. W prezencie otrzymuje album ze zdjęciami wszystkich członków rodziny. Historie każdego z nich są tak zwariowane, że aż nieprawdopodobne. Wszystkie jednak zdarzyły się naprawdę – rodzina Karoliny jest po prostu… dziwna, a każdy z jej członków wyjątkowy! I to dzięki nim ten film jest naprawdę szalony i zabawny.

 

DOOKOŁA ŚWIATA – krótkie metraże, 78 MIN. (+6)

Piniata (La piñata)
reżyseria Verónica Ramírez, Meksyk, 2021, 13 min.
Siedmioletnia Lorena chce wygrać rower w szkolnym konkursie. Nic prostszego, wystarczy zrobić najlepszą piniatę! Lorena bardzo się stara. Jej piniata nie jest doskonała, ale na pewno wyjątkowa. Czy wygra?  

 Do domu (Coming Home)
reżyseria Yee Wei Chai, Singapur, 2021, 15 min.
Mały Ah Shun nie wie dokąd odeszła jego babcia. W towarzystwie świerszcza wyrusza do sennego świata zwanego „Pomiędzy”, by ją odnaleźć. To ciepła i spokojna animowana historia o odchodzeniu i żegnaniu się z bliskimi.  

Sprzedałaś moje rolki? (T’as vendu mes rollers ?)
reżyseria M. Cazal, J. Hammel, L. Holmes, S. Lachkar, A. Leroux, L. Rey-Mauzaize, Francja, 2020, 6 min.
Mama małego Lou sprzedała jego ulubione rolki na wyprzedaży garażowej. Taką zdradę trudno wybaczyć! Lou pragnie je odzyskać i w tym celu wyrusza na poszukiwania, które zawiodą go w najdalsze zakątki miasta.  

Zolemia (Zolemia)
reżyseria Nina samanishvili, Gruzja, 2021, 9 min.
Czy zebra nadal jest prawdziwą zebrą, jeżeli nie ma czarno-białych pasków? Wizyty u lekarza, kontakt z innymi zwierzętami, eksperymenty z farbą przekonują ją, że najważniejsze to poznać swoje mocne i słabe strony.

Papierowy samolot (The Paper Plane)
reżyseria Siew May Khoo, Jay Septimo, Pamela Farhat, Michel Doumit, Liban, 2021, 5 min.
Jad to wyjątkowy chłopiec, o szczególnych potrzebach. Gubi się w szkolnych korytarzach, nie rozumie poleceń nauczycielki, mówi wolniej od rówieśników. Dzięki zaradnej Janie szkoła staje się dla niego przyjaznym miejscem.

Vanille (Vanille)
reżyseria Guillaume Lorin, Francja, 2020, 30 min.
Vanille mieszka w Paryżu, ale jej rodzice pochodzą z Ameryki Środkowej. Pewnego lata wyjeżdża na wakacje do cioci do Guadeloupe, gdzie poznaję egzotyczną kulturę, przyrodę, tajemniczych ludzi i przeżywa przygodę życia.

 

KUBA GUZIK I DZIKA TRZYNASTKA (Jim Knopf und die Wilde 13) (+9)
reżyseria: Dennis Gansel, scenariusz: Dirk Ahner, Niemcy, 2022, 109 min.

Fascynujące przygody małego Kuby Guzika i jego przyjaciół, którzy muszą zmierzyć się z Dziką Trzynastką – bandą groźnych piratów. Kuba Guzik musi ich pokonać, aby poznać tajemnicę dotyczącą swojego życia. Pomaga mu w tym maszynista Łukasz, który umie poradzić sobie w każdej sytuacji. Wspaniała opowieść o przyjaźni i odwadze w baśniowym świecie – zarówno dla młodszych, jak i dla starszych dzieci.

 

POD PRĄD – krótkie metraże  72 min. (+9)

Lis Edgara (Fox for Edgar)
reżyseria Pauline Kortmann, Niemcy, 2021, 8 min.
Rodzice Edgara wolą spędzać czas przed komputerem niż poświęcać mu czas i uwagę. Samotny Edgar spędza czas w lesie, gdzie zaprzyjaźnia się z lisem. Dopiero gdy Edgar znika, rodzice zauważają problem.

Cena (300 per Night)
reżyseria Mohsen Najafi Mehri, Iran, 2020, 12 min.
Przy ruchliwej drodze mały Ehsan próbuje namówić turystów do wynajęcia ich rodzinnej willi. Nie lubi tej pracy, ale nie może odmówić ojcu, który obserwuje go z drugiej strony drogi. Rodzina bardzo liczy na pomoc Ehsana.

Szafa (Kapaat) 
reżyseria Janvi Madabusi, Indie, 2021, 14 min.
Indie. Dziesięciolatek traci swoją ulubioną szafę z lustrem, gdy jego siostra dostaje ją w posagu. Zdeterminowany wyrusza na poszukiwanie nowej. Zapomina tylko, że potrzebuje pieniędzy, by kupić nową szafę.

Oni (Them)
reżyseria Sunitha Sangaré, Szwajcaria, 2020, 8 min.
Ojciec próbuje ochronić córkę przed dziwnymi stworzeniami. Ich ucieczka wydaje się coraz bardziej bezcelowa. Gdy stworzenia są już blisko, córka coraz mocniej czuje z nimi niezwykłą więź. Czy ojciec będzie w stanie to zaakceptować?

Z deszczu do babci (Maman Pleut des Cordes)
reżyseria Hugo de Faucompret, Francja, 2021, 30 min.
Jane zostaje wysłana na święta do babci. Pomimo wcześniejszej niechęci, przekonuje się, że czasem warto otworzyć się na nowe doświadczenia oraz innych ludzi. Nietypowe święta okazują się bowiem być pełne niespodzianek i przygód.

 

 

PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ – krótkie metraże, 67 min. (+9)

Robot i stokrotka (Robot e Margherite)
reżyseria Viola Folador, Włochy, 2021, 15 min. 
Milo ma robota o imieniu Zero, marzenie o skonstruowaniu wehikułu czasu i wielki dylemat – nie wie, jak powiedzieć swoim przyjaciołom, że przeprowadza się do miasta. Ta słodko-gorzka historia opowiada o wartości przyjaźni i dorastaniu.

Klara Bladolica (Clara de huevo)
reżyseria Sol Infante, Andrea Treszczan, Urugwaj, 2021, 13 min. 
Koleżanki z klasy przezywają Klarę Bladolicą. Gdy nie zostaje zaproszona na przyjęcie urodzinowe, nie jest w stanie przyznać się do tego przed mamą. Wymyśla więc urodziny, zakłada sukienkę i kupuje prezent.

Wybór (Deviens)
reżyseria Adrien Lhommedieu, Francja, 2021, 10 min.
Wybór ścieżki zawodowej to trudna decyzja. Szczególnie kiedy wszyscy naciskają, a twój wybór jest nietypowy. Z takim dylematem mierzy się nastoletni Raphael, który chce zostać tancerzem, ale wstydzi się do tego przyznać.

Lubię Spidermana i co? (Mi piace Spiderman… e allora?)
reżyseria Federico Micali, Włochy, 2021, 9 min.
Cloe uwielbia Spidermana, dlatego na swój pierwszy szkolny plecak wybiera ten z superbohaterem. Dorośli próbują ją przekonać, żeby wybrała różowy. Cloe nie zgadza się na podział świata na ten dla chłopców, i ten dla dziewczynek.

Skafander Klingerta (Skafander Klingerta)
reżyseria Artur Wyrzykowski, Polska, 2021, 20 min.
Bi od czasu utonięcia brata panicznie boi się wody. Jej ojciec po stracie syna poświęcił się pracy nad pierwszym w dziejach świata skafandrem do nurkowania. Zbliża się pierwszy pokaz. Jeśli się powiedzie, Klingert z całą rodziną przeniesie się do Anglii.

 

SNY I MARZENIA – krótkie metraże, 77 min (+11)

Projektor (Aparat)
reżyseria Hasan Najmabadi, Iran, 2021, 15 min.
Sześciu nastolatków z irańskiej wioski szuka pracy, by zebrać pieniądze na wynajem projektora do wyświetlania filmów. By osiągnąć wymarzony cel, wykazują się wielką determinacją i sprytem.

Sanki (Chana)
reżyseria Suxrob Qodirov, Uzbekistan, 2021, 15 min.
Bracia Zokir i Botir, żyjący w małej górskiej wiosce w Uzbekistanie, marzą o sankach. Wszyscy ich koledzy je mają. Gdy w końcu udaje im się je zdobyć, okazuje się, że sanki można wykorzystać nie tylko do zabawy, ale też by nieść pomoc.

Snajper (Sniperman)
reżyseria Linus Krebs, Niemcy, 2021, 12 min.
Dwóch przyjaciół Mario i Yunus wpadają na trop niebezpiecznego przestępcy. Nieznajomy musi być snajperem! Chłopcy oczami wyobraźni przewidują najgorszy scenariusz i aby do niego nie dopuścić, postanawiają działać.

Między ścianami (Entre Muros)
reżyseria Gleison Mota, Brazylia, 2021,15 min.
Podczas wakacji, gdy rówieśnicy się bawią, José pomaga mamie w sprzątaniu luksusowych mieszkań. Zamknięty w czterech ścianach marzy o tym, by wyjść i pograć w piłkę. Szczegolnie, że na boisku czeka na niego koleżanka.

Ciężar (Kapsool)
reżyseria Amir Pazirofteh, Iran, 2021, 20 min.
Nastolatek uwielbia grać w piłkę i ma szansę zostać profesjonalnym piłkarzem. Jego ojciec nie wspiera syna i zakazuje mu udziału w meczach. Zdeterminowany syn przeciwstawia się ojcu i z pomocą przyjaciela dociera na zawody.