×

Inauguracja realizacji nowego projektu w PSCK

 

„Kultura odNowa”, czyli kultura tworzona na nowo, oparta na faktycznych potrzebach mieszkańców, realizowana w odwróconej kolejności bo przez nich inicjowana. Tak w wielkim skrócie przedstawia się idea projektu, który dziś wspólnie zainicjowaliśmy w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. A start był niezwykle udany, bo już na pierwszym spotkaniu pojawiło się wiele fantastycznych pomysłów, które chcielibyście zrealizować.
„Gratuluję centrum kultury otrzymania grantu i znalezienia się w zaszczytnym gronie 50 instytucji z całej Polski, które otrzymały szansę na realizację programu.” – mówił Maciej Zygmunt – przedstawiciel Narodowego Centrum Kultury – „Dzisiejsze spotkanie rozpoczyna ważny proces pogłębienia relacji z mieszkańcami, to swego rodzaju zaproszenie do dialogu i próba spojrzenia na Pińczów oczami mieszkańców.” W spotkaniu wzięła udział Pani Burmistrz Beata Kita, która w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów nie tylko pogratulowała projektu, ale i wyraziła zadowolenie ze wspólnego działania włączającego inicjatywy mieszkańców.
Za część diagnostyczną projektu odpowiedzialny będzie Pan Łukasz Dziuba z Instytutu Myśli Polskiej z Katowic, który wspólnie z PSCK zrealizuje na przełomie kwietnia i maja spotkania z mieszkańcami. Ich celem ma być identyfikacja zasobów i potrzeb kulturalnych mieszkańców. W kolejnym etapie – na początku czerwca – centrum kultury ogłosi nabór inicjatyw, które będą miały szansę na realizację.
Uzupełnieniem spotkania były otwarte warsztaty dla dzieci – z techniki sitodruku, tworzenia kwiatów z bibuły. Była również okazja do zabawy z grami bez prądu oraz poznania czaru bajek wyświetlanych z rzutnika „Ania”. Nade wszystko był czas na luźne rozmowie przy kawie, które pokazały nam jak wiele ciekawych pomysłów na wspólne działania już kiełkuje w Waszych głowach.
Kultura odNowa wystartowała w świetnym stylu!
Projekt „Kultura odNowa” dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne. Edycja 2022
Fot. Alicja Mazurek
 
Fotografia przedstawiająca uczestników spotkania inaugurującego realizacje projektu kultura odNowa