×

Jeszcze przez tydzień czekamy na wasze zgłoszenia do konkursu palm wielkanocnych

Przypominamy, że pozostał tydzień (tylko lub aż) na dostarczenie do Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury  konkursowych Palm Wielkanocnych. Pamiętacie!? Czekamy na nie do 22 marca 2021 roku.

PRZEPIS NA PALMĘ czyli jak zgodnie z tradycją postępować

Palmy wielkanocne wykonuje się  z gałązek wierzby.  Rdzeniem palmy może być prosty patyk, kijek. W palmie znajdują się nie tylko gałązki wierzby z rozwiniętymi kotkami. Przystraja je się także bukszpanem, gałązkami borówek  kwiatami: żonkilami, krokusami, gałązkami malin, porzeczek, kłosami, trawami, wstążkami, papierem, bibułą. Palma wielkanocna ma być kolorowa jak wiosna. Ma też dawać NADZIEJĘ (tej nam potrzeba), bo nadzieja rodzi się wiosną, jak przyroda budzi się do życia.

WIELKA MOC PALM WIELKANOCNYCH czyli w co nasi pradziadowie wierzyli.  

Palmy mają bogatą symbolikę. Oznaczają mękę Jezusa, ale jednocześnie Jego zmartwychwstanie, triumf i chwałę. Uznaje się je także za symbol nieśmiertelności duszy ludzkiej. Tradycja ludowa nadała im własne znaczenie związane z corocznym odradzaniem się roślin – symbolizują one siły witalne i życie.
Ks. Władysław Siarkowski – dziewiętnastowieczny badacz kultury, tradycji okolic Pińczowa tak pisał „W kwietną niedziele, wróciwszy z kościoła, obrywają kotki z oświęconej wierzby i dają je w chlebie domownikom i bydłu do jedzenia, gdyż  to jest jak powiadają , pierwsze święcone: a również czynią to w celu, aby ludzi i zwierzęta zabezpieczyć od bólu gardła”
Dawniej wierzono, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie. Palma chroni przed nieczystymi mocami nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Zachowa domowników i ich inwentarz w zdrowiu i da im spokój. Uchroni też plony przed niepogodą – gradobiciem, powodzią, pożarem, burzą, wichurą. Przed laty po powrocie z kościoła w Niedzielę Palmową gospodynie dawały dzieciom do zjedzenia bazie kotki albo delikatnie uderzały palmami swoje dzieci. Wszystko dlatego, aby potomstwo było zahartowane, rosło silne i zdrowe. Kto cierpiał na ból gardła, też łykał bazie.

My czekamy na Wasze Palmy Wielkanocne i podpowiadamy: wierzby pięknie już kwitną.                       
Więc może mały spacer …

Regulamin konkursu     Karta Zgłoszenia