Palmy wielkanocne. Wyjątkowa moc płynąca z połączenia symboliki, wierzeń ludowych i tradycji. Dziś to także małe, a często bardzo wysokie, dzieła sztuki. Konkurs palm wielkanocnych jest świetną okazją, by przekazywać te piękne tradycje we wspólnym tworzeniu i docenić ich piękno. Tak było i w tym roku.
Na organizowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów, Parafię p.w. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty oraz Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury konkurs zgłoszono w tym roku 27 palm. Oceniane były w dwóch kategoriach: najwyższa i tradycyjna palma wielkanocna.
W kategorii najwyższa bezdyskusyjnie wygrał Zakład Karny w Pińczowie z palmą mierzącą 5,30 m, przed rodzeństwem Machnik, których palma osiągnęła 2,50 m. Rekord z 2023 – 9,85 m jaki miała palma KGW Uników pozostaje niepobity.
W kategorii palma tradycyjna nagrodą PSCK i senatora Jacka Włosowicza, którą w jego imieniu wręczał Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Pan Sylwester Kasprzyk wyróżniono najmłodszych uczestników: Natalię Chrzanowską, Lenę Gaudyn oraz Aleksandrę i Julię Saltarskie. Kolejne wyróżnienie powędrowały do: Klub Senior+ z Gacek od Dyrektor Szkoły Medycznej z Morawicy Pani Anity Koniusz oraz do młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie od centrum kultury.
Nagrody na podium, ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierza Baduraka oraz Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury, otrzymali:
1 miejsce ex aequo: KGW Skowronianki i KGW Kozubów
2 miejsce ex aequo: KGW Uników i świetlica wiejska w Unikowie
3 miejsce ex aequo: Zespół Szkolno-Przedszkolny z Bogucic i KGW Skałczanki
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Każda palma była przepiękna i zawierała niezwykłą dbałość o tradycję. Jesteśmy pewni, że z Wami tradycja ta będzie trwać i będzie przekazywana kolejnym pokoleniom.