×

Konkurs rękodzielniczy na wykonanie pająka bożonarodzeniowego rozstrzygnięty

 

Są symbolem szczęścia i urodzaju w nowym roku, jedną z najstarszych dekoracji świątecznych i nurtem etnodizajnu. Pająki bożonarodzeniowe – bo o nich mowa – od dziś królują także w naszym centrum kultury a wszystko za sprawą konkursu i wyjątkowej wystawy, która jest jego zwieńczeniem. W ten sposób ożywiamy Boże Narodzenie z całym bogactwem obrzędowości ludowej.
Konkurs rękodzielniczy na wykonanie pająka bożonarodzeniowego był pierwszym tego typu jaki zorganizowaliśmy w PSCK. Wpłynęło 30 prac, tworzonych zespołowo i indywidualnie, a każda z nich wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. „To niesamowite, że z tak dużym zapałem przystąpili do niego tak dorośli, jak i dzieci. To piękna kontynuacja tradycji i przekazywanie polskiej sztuki ludowej z pokolenia na pokolenie” – mówił Burmistrz Włodzimierz Badurak gratulując wszystkim uczestnikom.
Jury konkursowe w składzie: Aleksandra Imosa – popularyzatorka kultury ludowej regionu świętokrzyskiego oraz plastycy centrum kultury Paweł Kisielewski i Marta Biały po zapoznaniu się z wszystkimi pająkami wybrało zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Praca grupowa:
I m-ce – Grażyna Pasternak, Grażyna Wójcik, Małgorzata Pasternak
I m-ce – Natalia Bączek, Julia Mucha, Justyna Kubowicz
II m-ce- Emilia Tutaj, Szczepan Garula
III m-ce – KGW Uników

Prace indywidualne:
I m-ce – Wójcik Grażyna
II m-ce – Marika Kupczewska
II m-ce -Ewa Żak
III m-ce – Zuzanna Pruś
III m-ce – Natalia Kaczmarczyk

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy za udział i nagrody rzeczowe. Dziękujemy za każdą ze zgłoszonych prac, niezwykłą pomysłowość, ale i wierność tradycji. Życzymy pięknych świąt, choć w części tak kolorowych jak pająki, które od dziś zdobią nasze wnętrza.

Fot. Alicja Mazurek, Agnieszka Kucybała