×

Lepszy Internet zależy od Ciebie

„Lepszy Internet zależy od Ciebie!” pod takim hasłem hasło obchodzono wczoraj Dzień Bezpiecznego Internetu. Włączając się w ogólnoświatową akcję propagującą odpowiedzialne i bezpieczne korzystanie z sieci Internet PSCK zorganizowało dwa spotkania poświęcone temu zagadnieniu.

Poranne spotkanie dedykowane młodym użytkownikom sieci Internet poprowadzili funkcjonariusze policji z Wydziału do Walki z Ceberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Marcin Góźdź i Sebastian Oleksiak zaznajomili pińczowskich gimnazjalistów z tematyką bezpiecznego użytkowania Internetu oraz uczulili ich na najczęściej występujące zagrożenia (seksting, phishing, trolling, wykradanie danych wrażliwych, przestępstwa gospodarcze). Przekazywane informacje nie były tylko czystą teorią ale poparte były wieloma przykładami, z którymi policjanci spotykają się w swojej codziennej pracy. Funkcjonariusze przekazali również informację jak i gdzie interweniować jeśli sami staną się ofiarami niebezpiecznych działań. Jako przykład podano stronę www.dyżurnet.pl, poprzez którą można zgłaszać niebezpieczne treści.

Po południu w sali kinowej Belwederu zjawili się dorośli chcący zapoznać się z tematyką bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych. Spotkanie to poprowadzili Mobilni Doradcy ICT, Jacek Piwowarski i Michał Białecki działający w projekcie Nowe Technologie Lokalnie. Poza problemem bezpieczeństwa w Internecie zaprezentowali oni szereg możliwości i zalet korzystania z nowych technologii: jak wykorzystać ich zasięg do promowania swoich działań, sprawienia ich bardziej wiarygodnymi i transparentnymi.

Mamy nadzieję, że poprzez takie spotkania, zgodnie z przesłaniem tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu przyczynimy się do kształtowania pozytywnych zachowań w sieci Internetowej oraz dbania o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

 

dbi2016 01

dbi2016 02

dbi2016 03

dbi2016 04

dbi2016 05

dbi2016 06

dbi2016 07