Migawki. Urywki wspomnień. Kadry z przeszłości i wciąż żywe w pamięci mieszkańców obrazy. Odświeżamy i przywołujemy je w ramach inicjatywy #społecznearchiwa i wystawy „Migawki. Pińczów w starej fotografii”, którą dziś uroczyście otworzyliśmy z udziałem mieszkańców i władz samorządowych. To zdecydowanie najbardziej społeczna z wystaw jakie stworzyliśmy, która umacnia nas w przekonaniu, że właśnie z takich migawek tworzy się piękna opowieść o Pińczowie. I pisze się z Wami.
Na wystawie prezentujemy grubo ponad 100 fotografii wybranych spośród wielu jakie przynieśli lub przysłali nam pińczowianie. To zdjęcia z wydarzeń, z miejsc, zdjęcia połączone jednym mianownikiem – Pińczów. Najstarsze z nich – od Pana Krzysztofa Polańskiego datowane jest na 1897 rok.
Dowiadujemy się z nich jaki Pińczów był, jak zmieniał się – co najlepiej widać na fotograficznym eksperymencie Krzysztofa Opary, który doskonale połączył stare kadry z ich współczesnymi odpowiednikami. Dowiadujemy się o mieszkańcach zatrzymanych w dziejach historii, ale także o tym jak na przestrzeni lat zmieniała się sama sztuka fotografii.
Wiele z prezentowanych ujęć to historyczne pocztówki. Ich drukowanie dawniej było czymś powszechnym, dziś przechodzą do lamusa dlatego odwiedzając naszą wystawę koniecznie zabierzcie z sobą pamiątkową pocztówkę.
Wystawę dedykujemy Janowi Góreckiemu i Andrzejowi Dziubińskiemu – pińczowianom, którzy w wybitny sposób dokumentowali historię Pińczowa – poprzez fotografię i opracowania historyczne. Mając w pamięci ich wkład w dokumentowanie dziejów miasta dokładamy kolejną cegiełkę budując społeczne archiwum i gromadząc wokół niej mieszkańców. To dla nas bezcenne doświadczenie!
Na koniec pragniemy wysłać serdeczne podziękowanie do osób, które podzieliły się z nami fotografiami i wspomnieniami. Krzysztof Polański, Jerzy Znojek, Alicja Mazurek, Andrzej Barański, Artur Dutkiewicz, Hanna Napora, Anna Dziubińska-Czyż , Maria Szymczyk-Pasternak, Krzysztof Opara, Leszek Ostrowiecki, Łukasz Łaganowski, Adam Włodarski, Jacek Drozdowski, Maciej Kwaśniewski – bez Was to by się nie udało!
Nie kończymy na tej wystawie. Patrząc na Wasze zainteresowanie i zaangażowanie jesteśmy pewni, że to piękny początek.