×

OdnoWINA – tradycje winaiarskie w Pińczowie dawniej i dziś

O początkach winiarstwa w Pińczowie i regionie. Wyjątkowości winnicy stworzonej przez Daniela Olecha i rycerzach śpiących w Górze Zamkowej…
To był piękny wieczór napisany wspomnieniami, które wciąż żywe, zgromadziły na pińczowskim wirydarzu liczne grono mieszkańców i gości zainteresowanych winiarskim dziedzictwem naszego miasta. Z wielkim zaciekawieniem przysłuchiwaliśmy się dziejom winiarstwa w Pińczowie zdając sobie sprawę jak ważne miejsce zajmuje ono w kulturalnym krajobrazie miasta.
Niezwykle wzruszającym momentem była dla nas obecność wnuczków Pana Daniela Olecha – Władysława i Joanny Pohoreckich, którzy przyjechali do Pińczowa i podzielili się nieznanymi nam dotąd ciekawostkami z życia dziadka. Profesor,,Dziateczek” – bo tak wspominają go uczniowie z liceum, zostawił nam coś więcej niż tylko winorośle, które jak się okazało przetrwały do dziś w ogródkach obdraowanych osób. Zostawił cząstkę siebie we wspomnieniach, przyrodzie, krajobrazie miasta, które sprawiły, że wielu osobom wciąż chce się do tego wracać.
Ogromne podziękowanie kierujemy do Mateusza i Magdaleny Kozerów – inicjatorów wydarzenia i wielkich pasjonatów, którym leży na sercu odbudowanie historycznej winnicy na wzgórzu zamkowym. Dziękujemy rodzinie Pana Daniela Olecha oraz krewnym jego następców (Pana Leona Rutkowskiego), którzy dzielą się z nami wspomnieniami. Serdeczne podziękowania kierujemy także do Eweliny i Marcina Ptak, którzy podzielili się z nami sztuką i klimatem tworzenia wina. Miło nam było gościć delegację miast partnerskich z Tata i Svodin, wraz z przedstawicielami władz miasta w osobie Pani Burmistrz Beaty Kity.
To, co dzieje się w ramach inicjatywy „odnoWina” jest dla nas szczególnie ważne i cenne. Pokazuje bowiem, że kultura to także sieć pięknych wspomnień ukrytych w najróżniejszych zaułkach i miejscach Pińczowa. Wspomnień, które nas łączą i budują wspólne działania.
Wystawę zdjęć z projektu „OdnoWina” można oglądać w holu Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury.
Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu „Kultura odnowa – Inicjatywy lokalne 2022” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.
Fot. Alicja Mazurek