×

Orientuj się … w terenie

​​​​​​​​​​​​Marsz na orientację po lesie, konkurencje na jak najszybsze rozpalenie ogniska krzesiwem, wykonanie polowych noszy czy samodzielne przygotowanie chleba w terenie – to tylko niektóre z zadań z jakimi w niedzielę zmagali się uczestnicy projektu „Orientuj się”. Od lutego młodzież z terenu gminy Pińczów uczestniczy w różnego rodzaju zajęciach sprawnościowych i teoretycznych, które pozwalają nabyć szereg nowych umiejętności i samodzielnie realizować ciekawe przedsięwzięcia.

Projekt „Orientuj się” realizowany jest przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury w ramach programu Równać Szanse 2015. Trwający od początku lutego projekt podzielony jest na cykl zajęć sprawnościowych (ścianka wspinaczkowa, podstawowe techniki obrony), jak i edukacyjnych – szkolenie survivalowe i zajęcia z topografii. Na bazie nabytych umiejętności młodzież samodzielnie opracowała plan a potem wzięła udział w marszu na orientację. Kilkunastoosobowa grupa, podzielona na drużyny, miała do znalezienia 17 ukrytych w lesie punktów idąc na azymut. W czasie marszu uczestnicy mieli do dyspozycji kompasy. Młodzież świetnie poradziła sobie z zadaniem a sama forma „zabawy” w terenoznawstwo wyjątkowo się im spodobała.

Dodatkowymi konkurencjami z jakimi musieli się zmierzyć były: jak najszybsze przygotowanie chleba z mąki, soli i cukru, przygotowanie ogniska czy prowizorycznych noszy.

Mimo, że projekt wkrótce się zakończy młodzież już zdeklarowała chęć realizacji podobnych zajęć w terenie.

Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury i uczestnicy projektu „Orientuj się” składają serdeczne wyrazy podziękowania Nadleśnictwu Pińczów za wszelką pomoc udzieloną w organizacji marszu na orientację.

o1

o2

o3

o4

o5

o6

o7