×

Otwarcie Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Pińczowskie klimaty”

 

Uznani artyści, ale także dzieci oraz młodzież wyróżnieni w konkursie plastycznym „Blisko natury” wezmą udział w trwającym pięć dni Ogólnopolskim Plenerze Malarskim w Pińczowie pod hasłem „Pińczowskie klimaty”.

Cykl plenerów zainaugurowała na terenie miejscowego Klubu Wodnego KON-TIKI twórczość Adama Ochwanowskiego, a dokładnie jego sonety niedokończone, proza oraz poezja o Pińczowie, które będą jednocześnie inspiracją dla artystów sztuk plastycznych.

W plenerze weźmie udział 14 artystów. Przyjechali m.in. z Kielc, Radomia, Rzeszowa, Jędrzejowa czy Góry Kalwarii. Będą pracować m.in. nad malarstwem strukturalnym czy abstrakcyjnym.
Sylwia Caban – jedna z artystek podkreśla, że na plenerze w Pińczowie jest już po raz drugi. Nie kryje zadowolenia, że znalazła się wśród artystów, którzy znów będą mogli próbować swoich sił na Ponidziu.

– Pińczów to wyjątkowe miejsce dla malarza. Pełne światła, kolorów, niezwykłych form. To miejsce w którym można się zakochać, odnaleźć miłość i wracać tu co roku i pracować twórczo – mówi artystka.

Iwona Senderowska – dyrektor Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury, podkreśla, że będzie to wydarzenie wyjątkowe, bo pierwsze tematyczne, podczas którego artyści będą pracować na pograniczu literatury i sztuk plastycznych przelewając słowo na płótno.

– Ogólnopolski Plener Malarski „Pińczowskie Klimaty” organizowany jest dokładnie rok po koncercie „Pińczowskie klimaty”. Było to wyjątkowe wydarzenie. Łączyliśmy muzykę jazową, folkową. Powstała z tego fantastyczna mieszanka. Dziś w te pińczowskie klimaty włączamy obraz – mówi dyrektorka.

Jak dodaje, głównym organizatorem wydarzenia jest Paweł Kisielewski – artysta plastyk z Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury, który pieczołowicie dobierał artystów biorących udział w plenerze. Jak mówi są to osoby, które mają wiedzę o Pińczowie, do tego miasta wracają i chcą tu tworzyć.

Uroczystego otwarcia pleneru dokonał Włodzimierz Badurak – burmistrz Pińczowa, który będzie sprawował patronat honorowy nad wydarzeniem. Burmistrz przypomniał, że w ubiegłym roku został zorganizowany plener malarski oraz rzeźbiarski, którego owocem był niezwykły album. Burmistrz nie ukrywa i ma nadzieję, że również tegoroczne wydarzenie przyniesie podobną publikację.

Prace artystów będą przedstawione w formie wystawy, której uroczyste otwarcie nastąpi już w najbliższą sobotę.

Organizatorami jest Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury przy współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Ziemi Pińczowskiej.

Źródło: www.radio.kielce.pl

plener malarski 800 x 531