×

Pięć S(ł)ów – czyli pińczowskie spotkania z językiem ojczystym – zakończony

Wręczeniem nagród w konkursie poetyckim zakończono wczoraj (23 listopada) w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury realizację projektu „5 s(ł)ów czyli pińczowskie spotkania z językiem ojczystym”. Spotkanie było okazją do zaprezentowania i podsumowania zrealizowanych od marca działań projektowych.

Celem projektu była popularyzacja wiedzy i umiejętności językowych oraz wyrównanie szans edukacyjnych, sprawności językowych wśród dzieci, młodzieży, osób dorosłych i starszych. Już sam tytuł „Pięć s(ł)ów” nawiązywał do jednej z legend o nazewnictwie Pińczowa, wskazując na pewną grę słowną i skupiał się na wykorzystaniu różnych form przekazu w celu przybliżenia jego uczestnikom zasad funkcjonujących w polskim słowie pisanym i wymawianym.

W ramach projektu zaproponowaliśmy szereg działań wśród nich: wykład wprowadzający prof. Ireneusza Bobrowskiego, międzyszkolny turniej scrabble, happening ORTOGRAFI(ti),warsztaty ceramiczne W.TAB.O.czyli Wakacyjne TABliczki Ortograficzne, warsztaty dla przedszkolaków – SZKRABble – czyli mała główka tworzy słówka.
Ostatnim etapem był konkurs poetycki dotyczący „pińczowskich klimatów”, którego laureatów nagrodzono na środowym spotkaniu. W kategorii dla młodzieży zwyciężył Maciej Modzelewski , drugie miejsce zajęła Gabriela Tyrała z Gimnazjum Nr 2 w Pińczowie, trzecie Alicja Wójcik z Gimnazjum Nr 1 w Pińczowie, wyróżniono także wiersz Kamili Pawlikowskiej z ZSZ w Pińczowie. W kategorii seniorów wyróżniono Panią Halinę Zarzycką- studentkę Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Panią Janinę Tracz z Młodzaw. Przewodniczący jury Adam Ochwanowski skierował do uczestników słowa uznania i namawiał do rozwijania tej formy sztuki słowa.

Podczas spotkania nie zabrakło podziękowań dla partnerów projektowych działań. Byli z nami od początku, wspierając i promując działania Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury za co jeszcze raz –dziękujemy.
Spotkanie zakończyła recytacja wierszy wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie utworów przez Wojciecha Jurewicza oraz młode adeptki sztuki teatralnej z działającego w domu kultury TEATRU CZERWONA KANAPA.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w projekcie „ PIĘĆ S(ł)ÓW – czyli pińczowskie spotkania z językiem ojczystym” i do zobaczenia na kolejnych projektowych ścieżkach …

 

1

2

4

5 768x576

5