Ponidzie. Miejsce twórczych inspiracji. Pod takim hasłem, po raz kolejny w Pińczowie, odbędzie się międzynarodowy plener artystyczny organizowany przez Akademia WIT z Warszawy. Od 19 do 25 lipca nasze miasto będzie twórczym natchnieniem dla studentów z Akademii WIT w Warszawie oraz gości z Włoch i Łotwy. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Marcin Wojniak. Kuratorką pleneru oraz wystawy poplenerowej jest dr Sylwia Caban.
Tegoroczna edycja poświęcona będzie malarstwu i rzeźbie. W czasie tygodniowego pobytu uczestnicy stworzą prace malarskie oraz niewielkie formy rzeźbiarskie. Warsztaty rzeźby w kamieniu pińczowskim odbędą się pod opieką i przy wsparciu artysty Andrzeja Kozery, dając młodym twórcom możliwość pracy z jednym z najbardziej charakterystycznych materiałów związanych z regionem Ponidzia.
Międzynarodowy charakter pleneru sprzyja wymianie doświadczeń, rozwijaniu współpracy oraz budowaniu relacji między młodymi artystami reprezentującymi różne środowiska akademickie i kulturowe. Ponidzie po raz kolejny stanie się miejscem twórczych spotkań, inspiracji i dialogu, podkreślając swoją rolę jako ważnego ośrodka działań artystycznych.
Plener realizowany jest w ramach projektu badawczego PIB „Pińczów. The Polish Tuscany as a Site of Artistic Exchange”, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego regionu oraz rozwijanie międzynarodowej współpracy poprzez sztukę.
Partnerem wydarzenia jest Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury oraz firma Marmur Płytki Jacka Łaty.
