Akcja animacja! Ożywianie przedmiotów, rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Pierwszy poklatkowy film stworzony krok po kroku. Świetnie bawiliśmy się na warsztatach z animacji poklatkowej jakie odbyły się dziś w centrum kultury. Inspiracją do zajęć była natura i historia, którą sprytnie połączył wieloryb Efekt warsztatów już jutro.
To ostatnie działanie projektu „Mikrokosmos kultury vol.2” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wkład własny do projektu zapewniła Gmina Pińczów.
Pierwsze kroki w filmowym świecie postawione. Za nami warsztaty filmowo-przyrodnicze, które fantastycznie poprowadziła Magdalena Kołodziejczyk-Kielich Tulę Las Filmową pasję zaszczepiamy od najmłodszych lat bo taka jest #NaturaKina
Zastanawiałeś się kiedyś jak czuje się wiewiórka w lesie? Próbowałeś wyobrazić sobie jak by to było stać się cząstką leśnej przyrody? Każdego dnia możemy zaobserwować w przyrodzie sceny niczym z filmu. Spróbujmy zatrzymać je w kadrze!
Podczas warsztatów uczestnicy zostaną zaproszeni do zabawy edukacyjnej, która odnosi się do najstarszego zabiegu montażowego stosowanego w sztuce filmowej, czyli opowiedzenia krótkiej historii za pomocą trzech ujęć. Działania będą odbywały się w naturze, a motywem przewodnim do stworzenia foto-opowieści będzie życie dzikich zwierząt. Nad przebiegiem procesu twórczego będzie czuwała edukatorka przyrody – Magdalena Kołodziejczyk- Kielich z Tulę Las.
Warsztaty są elementem Przeglądu Filmowego „Natura Kina” i odbędą się 16 września. Zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 12 lat, koniecznie z rodzicem lub opiekunem.
Zapisy w sekretariacie lub telefonicznie 41 357 24 24. Liczba miejsc ograniczona.
Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na 2. edycję przeglądu filmowego „Natura Kina”. W Pińczowie, miejscu urodzenia i przystani reżysera Andrzeja Barańskiego, natura kina spotka się z wyjątkowością miejsca tworząc niezwykłą przestrzeń dla filmów i rozmów z artystami tworzącymi kinową naturę. W tym roku będą to: Andrzej Barański, Marzena Trybała, Jowita Budnik, Jan Frycz i Łukasz Maciejewski. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-17 września w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury.
W programie filmowym Przeglądu znajdą się wyłącznie polskie produkcje, które w szerszej perspektywie pasują do Pińczowa, w których przyroda i kontakt z naturą stanowią równie ważny punkt odniesienia. Wyświetlone zostaną: „Dwa księżyce” – malarski i poetycki film mistrza Andrzeja Barańskiego będący adaptacją opowiadań Marii Kuncewiczowej; „Jeszcze tylko ten las” Jana Łomnickiego – niezwykła opowieść podejmująca temat złożoności stosunków polsko-żydowskich oraz przejmujący film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze „Ptaki śpiewają w Kigali” – spotkanie dwóch światów – wojny i pokoju, śmierci i życia, filmowa refleksja o naturze zła.
Projekcje filmów poprzedzone zostaną spotkaniami autorskimi z udziałem fantastycznych gości: Marzeny Trybały, Jowity Budnik, Jana Frycza i Andrzeja Barańskiego. Spotkania „w dialogu” poprowadzi Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, historyk kina, wykładowca akademicki, autor książek.
Na gości Przeglądu czeka w tym roku wiele kulturalnych atrakcji i niezwykły czas w wyjątkowym miejscu. „Już sama nazwa Natura Kina budzi najlepsze emocje. Bo czymże jest kino? Odwzorowywaniem natury a ta natura to szerokość pojęciowa. Bo zarówno natura człowieka, jak i natura otaczająca nas. To wszystko w Pińczowie, w miejscu jak się wydaje powołanym do tego żeby pokazywać, przywoływać czym i kim nad rzeką Nida może być natura człowieka, natura kina.” – mówi Łukasz Maciejewski, który z pińczowskim Przeglądem związany jest od początku.
W ramach Przeglądu odbędą się ciekawe wydarzenia towarzyszące. Inspirowane naturą warsztaty filmowo-przyrodnicze dla rodzin, wystawa malarstwa i rękodzieła „Sztuka z Natury” oraz filmowy wieczór wspomnień z XX-wiecznego Pińczowa w amatorskich nagraniach mieszkańców. Finałem wydarzenia będzie niezwykły koncert muzyki filmowej w wykonaniu pianisty Maksyma Rzemińskiego z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego.
Kolejna edycja dedykowana najsławniejszemu pińczowianinowi, reżyserowi Andrzejowi Barańskiemu. To dla niego do Pińczowa przyjadą wspaniali goście, by dzielić się emocjami, wspomnieniami, kinową naturą.
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak.
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury „Mikrokosmos kultury vol.2” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przy wsparciu Gminy Pińczów.
Partnerami Przeglądu są: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Regesta S.A. oraz Polskie Składy Budowalne.
Ramowy program:
2. Przegląd Filmowy „Natura Kina”
15-17 września 2023
Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury
15 września
10:30 warsztaty ekologiczno-filmowe dla dzieci
17:00 wernisaż wystawy malarstwa i rękodzieła „Sztuka z Natury”
18:00XX-wieczny Pińczów w amatorskich nagraniach mieszkańców, filmowy wieczór wspomnień
16 września
16:00 Projekcja filmu „Jeszcze tylko ten las” , reż. Jan Łomnicki
17:30 Spotkanie z Marzeną Trybałą, spotkanie prowadzi Łukasz Maciejewski
19:00 Spotkanie z Janem Fryczem i Andrzejem Barańskim, spotkanie prowadzi Łukasz Maciejewski
20:00 projekcja filmu „Dwa księżyce”, reż. Andrzej Barański
17 września
16:00 Spotkanie z Jowitą Budnik, spotkanie prowadzi Łukasz Maciejewski
16:45 projekcja filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”, reż. Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze
20:00 Koncert muzyki filmowej w wykonaniu Maksyma Rzemińskiego z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego
Wejściówki do odbioru w sekretariacie PSCK
Zrobiliśmy to A dokładniej Oni to zrobili Kilkunastoosobowa grupa dzieci i młodzieży, w 3 dni, pod czujnym okiem Jarka Cyby, zrobiła swoją i niepowtarzalną Telewizję Pińczów. Blisko 30-minutowy program, z wiadomościami, pogodą, teatrem tv, reklamami oraz mega dużą dawką humoru, wyemitowaliśmy dziś w sali kinowej centrum kultury. Młodych artystów oklaskiwali rodzice, znajomi, nauczyciele. A my długo rozpływać się będziemy nad tą fantastyczną ekipą, która udowodniła, że chcieć to móc!!
Warsztaty realizowane były od piątku do niedzieli. Uczestnicy poznali kilka zagadnień technicznych, nauczyli się odróżniać plany filmowe, bawili się w realizatorów dźwięku i kamery, nade wszystko weszli w wiele aktorskich ról. Jak im to wyszło? Koniecznie zobaczcie całość
A tu kilka zdjęć z planów:) Ogromne podziękowania dla Monika Maj Fotografia za cudowne ujęcia z akcją!
Warsztaty zrealizowane zostały w ramach projektu „Mikrokomos kultury vol.2” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu Gminy Pińczów.
PS …a jak już oglądniecie to koniecznie podzielcie się wrażeniami. Wszak ogląda nas 3 x tyle widzów co inne tv:)
Po prostu odważ się spróbować. Odważ się zrobić coś innego, dziwnego? szalonego! Odważ się stanąć przed kamerą lub wejść na chwilę w całkiem nową rolę. Właśnie tak rodzi się pasja, właśnie tak odnajdują się talenty. Zobaczyliśmy dziś je w waszych oczach i uśmiechach! Arcy-fajowe warsztaty filmowe z Jarosławem Cybą i mały – wielki krok w świat filmu. Warto !!
Jutro ciąg dalszy. W niedzielę pokaz, którego nie możecie przegapić. Damy znać! Bądźcie i pokażcie tym młodym, że kultura – w Ich wydaniu – ma wielki sens;)
Monika Maj Fotografia dzięki za złapanie tych pięknych chwil w kadrze
„Nie wystarczy patrzeć. Trzeba umieć dostrzegać”.
Motto Jan Ulicki ᴾᴴᴼᵀᴼᵍʳᵃᵖʰʸ przyświecało uczestnikom 3-dniowych warsztatów fotografii krajobrazowej. Ta myśl była w naszych głowach gdy o 4 rano patrzyliśmy przez obiektyw na wschód słońca nad Nidą; galop koni arabskich spędzanych z pastwisk w Michałowie; malowniczy zachód słońca w Stradowie…
Ile „dostrzegli” uczestnicy warsztatów zobaczycie podczas wakacyjnej wystawy na wirydarzu Belwederu. My widzimy i dostrzegamy w tym przedsięwzięciu coś więcej niż tylko warsztaty. Widzimy ludzi połączonych pasją, widzimy jak przez wspólne działanie tworzy się klimat Ponidzia, widzimy nasz pińczowski „mikrokosmos kultury”.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom – za niezwykłe zaangażowanie i dobry czas razem, Janowi – za zaszczepienie krajobrazowej „zajawki” i naszym partnerom – za otwarte drzwi
Podrzucamy zdjęcia z backstag`u. Kadrami podzielimy się już na wystawie:)
Otaczający nas świat. Przestrzeń, nastrój, natura. Nasz „mikrokosmos kultury”. W piątek rozpoczęliśmy warsztaty fotografii krajobrazowej, a już dziś wczesnym rankiem (4.00!) łapaliśmy pierwsze kadry wschodu słońca nad Nidą. W świat fotografii krajobrazowej wprowadza nas Jan Ulicki ᴾᴴᴼᵀᴼᵍʳᵃᵖʰʸ. I my już wiemy, to będzie świetny czas z aparatem w dłoni, w przyrodzie, z fantastyczną ekipą pasjonatów fotografii.
Efekt warsztatów zobaczycie w wakacje, podczas wystawy w przestrzeni Pińczowa. Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Mikrokosmos kultury vol.2” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Edukacja Kulturalna”.
PS Serdeczne podziękowania dla Klub Wodny Kon-Tiki Pińczów za partnerstwo w projekcie i udostępnienie przestrzeni na start warsztatów. Tu zawsze jest nasza najpiękniejsza przystań kultury:)
3…2…1… Startujemy z zapisami!
na niepowtarzalne, uśmiechnięte i odkrywające, nie tylko telewizyjne, talenty Warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży, które poprowadzi dla Was Jarosław Cyba! Będziemy realizować formaty ściśle związane z telewizją: programy tematyczne, informacyjne, reportaże, wejścia na żywo – wszystko to na scenie teatralnej Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury.
Pozwól swojemu dziecku zostać prezenterem pogody , aktorem teatru telewizji , komentatorem sportowym lub operatorem kamery i zapisz je na warsztaty filmowe „Nasza telewizja”, których finałem będzie projekcja programu nagranego podczas 3-dniowych warsztatów na dużym ekranie, z udziałem zaproszonych przez Was gości!
Warsztaty odbędą się w dniach 9-11 czerwca w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. Jeśli chcesz wziąć w nich udział to zarezerwuj sobie czas – nasz plan zdjęciowy zajmie Ci 4 godziny wypełnione świetną zabawą codziennie;)
Zajęcia prowadzone przez Jarosława Cybę (założyciel kabaretu DNO) pokażą ci, jak to jest być reżyserem lub prezenterem. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł poczuć jak pracuje się w studiu telewizyjnym: od przygotowań na planie po realizację skończywszy.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Zapisy w sekretariacie centrum kultury.
Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Mikrokosmos kultury vol. 2” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Pińczów.
Poznajecie? Tak tak, to ten sam gość który sprawia, że więcej się śmiejemy:) Jarosław Cyba – lider i założyciel Kabaretu DNO pojawi się w Pińczowie! Tym razem w całkiem innej roli niż ta, z którą powszechnie jest kojarzony. Już w czerwcu poprowadzi warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Nasza telewizja”.
9-11 ᴄᴢᴇʀᴡᴄᴀ
Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury
𝐋𝐈𝐂𝐙𝐁𝐀 𝐌𝐈𝐄𝐉𝐒𝐂 𝐎𝐆𝐑𝐀𝐍𝐈𝐂𝐙𝐎𝐍𝐀
Warsztaty są częścią projektu „Mikrokosmos kultury vol.2”. Trzymajcie rękę na pulsie. Zapisy już wkrótce!
Warsztaty fotografii krajobrazowej w urokliwych, ponidziańskich plenerach o nasza propozycja na ostatni weekend maja.
Zatrzymamy w kadrze piękno Natury, podpowiemy, jaki ekwipunek stanowi niezbędne minimum podczas letnich eksploracji fotograficznych, zaszczepimy „zajawkę” do fotografii krajobrazowej. Naszym przewodnikiem po fascynującym świecie fotografii będzie Jan Ulicki – Turystyczny Dziennikarz Roku w kategorii fotoreportażu za cykl zdjęć z Tatrami widzianymi z Krakowa. To pierwsza odsłona projektu „Mikrokosmos kultury vol2” realizowanego przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury.
Warsztaty adresowane są do młodzieży i osób dorosłych i odbędą się w dniach 26-28 maja 2023. Chcesz wziąć udział w warsztatach? Wypełnij formularz z zakładki www.psck.pl/konkursy/
i wyślij go do nas na adres warsztaty@psck.pl Liczba miejsc ograniczona
Efekt warsztatów zaprezentowany zostanie podczas wakacyjnej wystawy.
Działanie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Pińczów.
Mikrokosmos kultury Lubimy w nim być.
Druga edycja projektu „Mikrokosmos kultury” nabiera rumieńców, a my już dziś podrzucamy Wam propozycje działań, na które z radością będziemy Was zapraszać.
Warsztaty fotograficzne z krajobrazem w roli głównej. Poprowadzi je dla Was Jan Ulicki już pod koniec maja (26-28 maja) . Zapisy niebawem.
II Przegląd Filmowy „Natura Kina” (wrzesień). Po raz kolejny zanurzymy się w fascynującym świecie filmów, które dotykają polskiej prowincji i Natury. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą spotkania z aktorami prowadzone przez nieocenionego znawcę kina Łukasza Maciejewskiego
Koncert muzyki filmowej w wykonaniu fantastycznego pianisty – Maksyma Rzemińskiego
Warsztaty w Ręko-dzielni, na warsztat pójdzie haft płaski i sitodruk, które krążyć będą wokół motywów roślinnych
Bądźcie na bieżąco z zapisami i informacjami używając #MikrokosmosKultury2
Projekt „Mikrokosmos Kultury vol. 2”, dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Pińczów.