×

Projekt Natura Kina. Natura kultury

To był idealny weekend na łapanie ponidziańskich kadrów! Warsztaty filmowania przyrody, realizowane przy współpracy ze świetnym praktykiem Marcinem Górskim, były doskonałą okazją, aby połączyć filmową teorię z praktyką. Budowanie kompozycji, znaczenie ruchu kamery, dobór obiektywów, timeline, ścieżki audio i wideo, umieszczanie ujęć na ścieżkach… sporo tego było! Pogoda podarowała nam najlepszy plener, a studio cyfrowe centrum kultury świetną przestrzeń do pracy. W połączeniu z autentycznym zaangażowaniem uczestników możemy śmiało powiedzieć – rozkręcamy nową „zajawkę”!

Dzięki za ten czas!! A to co udało nam się skręcić pokażemy niebawem 🎬

Warsztaty zrealizowane zostały w ramach projektu „Natura Kina. Natura kultury”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2024.

3. Przegląd Filmowy Natura Kina za nami. Festiwal się skończył, ale ilość pięknych emocji jakie pozostawił długo będą wracać. Rozmowy z aktorami i twórcami, projekcje filmów, spotkania, muzyka, dobry czas i ogrom pozytywnej energii od kina do widza, z wzajemnością. Najważniejszy w tym wszystkim jest jednak nasz Mistrz – Andrzej Barański, który wraca z radością do swojej „twórczej przystani”, nad rzekę, której nie ma…

Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami sprawili, że te chwile były arcy-wyjątkowe i najpiękniejsze. Łukaszowi Maciejewskiemu – najlepszemu dyrektorowi artystycznemu festiwalu, Burmistrzowi Włodzimierzowi Badurakowi, Pani Minister Marzenie Okła-Drewnowicz, Maćkowi Kmicie, naszym festiwalowym gościom, partnerom – Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej, sponsorom – Regesta S.A., Kwiaciarnia Wilczyńscy, Grupa PSB, Kwadrans u Barańskich, Wam – kochani widzowie. Zaszczytem jest tworzyć takie wydarzenia w Pińczowie.

Festiwal zrealizowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2024.

Rozmowy, radość, muzyka, słońce, spotkania, zachód słońca przy kaplicy Św. Anny… Pińczów świętuje „Naturę kina”, Pińczów „jest jak cudowna, osobna wyspa”. Dziś fantastyczna Grażyna Błęcka Kolska, która mówiła o rzeczach najważniejszych – wierności w byciu sobą, dziś wybrzmiała muzyka z polskich filmów i seriali w wykonaniu Piramidy Official – piękna muzyczna podróż przez polskie kino. I w tym wszystkim Wy – cudowna, uśmiechnięta publiczność, doceniająca i wdzięczna. A wszystko w najpiękniejszej, twórczej przystani mistrza Andrzeja Barańskiego. Nic piękniejszego nie mogło się nam przydarzyć!

Fot. Alicja Mazurek

Rozmowy festiwalowe w ramach 3. Przeglądu Filmowego Natura Kina w Pińczowie. „W dialogu” z Łukaszem Maciejewskim – Grażyna Błęcka-Kolska – aktorka teatralna i filmowa, dwukrotna laureatka nagród za indywidualne role kobiece na FPFF w Gdyni, niezapomniana Kasia Solska z „Kogla-Mogla”.

Natura Kina. Pińczowski mikrokosmos, w którym patrzymy na film, na świat oczami Andrzeja Barańskiego. Tutaj, w jego „twórczej przystani” wszystko jest wyraźniejsze. Tutaj artyści, twórcy, widzowie tworzą wyjątkową przestrzeń a natura wokół sprzyja.

Wręczeniem złotych medali Gloria Artis dla reżysera Andrzeja Barańskiego i kompozytora Henryka Kuźniaka rozpoczęliśmy tegoroczne świętowanie natury kina. Z rąk Pani Minister Marzeny Okły-Drewnowicz, w gronie przyjaciół i gości, twórcy otrzymali najważniejsze odznaczenia kulturalne nadawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lepszego miejsca i czasu na ten moment być nie mogło. Wzruszająco, podniośle, z wdzięcznością dla artystów od kochającej publiczności.

Był czas na zaszczyty, był czas na festiwalowe rozmowy. O aktorskich i teatralnych wyzwaniach, o filmie , o współpracy z reżyserem Andrzejem Barańskim rozmawialiśmy z twórcą i aktorami: Magdaleną Zawadzką i Arturem Barcisiem a rozmowy, blisko widza i bez dystansu, prowadził dyrektor artystyczny festiwalu, wybitny filmoznawca Łukasz Maciejewski.

Publiczność zobaczyła dwa wyjątkowe filmy z bogatego dorobku Andrzeja Barańskiego: „Lucyna” i „Braciszek”. Uzupełnieniem festiwalu jest wystawa fotosów filmowych z prywatnego archiwum reżysera oraz plakatów filmowych autorstwa Andrzeja Pągowskiego.

A dziś ciąg dalszy festiwalowych wrażeń. O godzinie 16:00 spotkanie z Grażyną Błęcką-Kolską. Gorąco zapraszamy

Fot. Alicja Mazurek, Piotr Czerw

Scenariusz, kompozycja, budowanie kadru, obiektywy, montaż, cięcia, trymowanie… To tylko niektóre pojęcia z jakimi zmierzymy się w ramach warsztatów filmowania przyrody, które odbędą się w połowie października w Pińczowie. Jesienne Ponidzie, opisy przyrody od Adolfa Dygasińskiego będą naszą kanwą, na której stworzymy krótki film pod fachowym kierunkiem Marcina Górskiego. A wszystko to w ramach projektu „Natura Kina”.

Warsztaty odbędą się w dniach 19-20 października i adresowane są do młodzieży i osób dorosłych, które czują w sobie filmową pasję. Zajęcia będą intensywnym czasem, podczas którego połączymy teorię z praktyką. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona‼️

Zapisy telefonicznie 41 3572424.

Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Natura Kina”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2024. 

warsztaty filmowania przyrody z PSCK plakat

3. Przegląd Filmowy „Natura Kina”

Nasz kadr na kino. Nasza „Natura Kina”. Tak ją widzimy. W malarskiej urodzie pejzażu, w sentymentalnych powrotach, w bezcennych spotkaniach i rozmowach, które są jak balsam dla duszy. Trzecia edycja Festiwalu, przygotowywana pod artystyczną opieką Łukasz Maciejewski, będzie wyjątkową okazją, by spojrzeć na film z różnych ujęć. Spotkania z aktorami, wystawa fotosów filmowych, rozmowy o twórczości Andrzeja Barańskiego jakiej nie znaliśmy, muzyka… Wszystko to w Pińczowie, w twórczej przystani Mistrza. I kropka nad i – wręczenie złotego medalu „Gloria Artis” za całokształt osiągnieć twórczych.

Koniecznie zarezerwujcie czas – 19-22 września w Pińczowie. Program wydarzenia i informacje o rezerwacji miejsc już niebawem.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2024.