×

Projekt Natura Kina. Natura kultury

3. Przegląd Filmowy Natura Kina za nami. Festiwal się skończył, ale ilość pięknych emocji jakie pozostawił długo będą wracać. Rozmowy z aktorami i twórcami, projekcje filmów, spotkania, muzyka, dobry czas i ogrom pozytywnej energii od kina do widza, z wzajemnością. Najważniejszy w tym wszystkim jest jednak nasz Mistrz – Andrzej Barański, który wraca z radością do swojej „twórczej przystani”, nad rzekę, której nie ma…

Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami sprawili, że te chwile były arcy-wyjątkowe i najpiękniejsze. Łukaszowi Maciejewskiemu – najlepszemu dyrektorowi artystycznemu festiwalu, Burmistrzowi Włodzimierzowi Badurakowi, Pani Minister Marzenie Okła-Drewnowicz, Maćkowi Kmicie, naszym festiwalowym gościom, partnerom – Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej, sponsorom – Regesta S.A., Kwiaciarnia Wilczyńscy, Grupa PSB, Kwadrans u Barańskich, Wam – kochani widzowie. Zaszczytem jest tworzyć takie wydarzenia w Pińczowie.

Festiwal zrealizowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2024.

Rozmowy, radość, muzyka, słońce, spotkania, zachód słońca przy kaplicy Św. Anny… Pińczów świętuje „Naturę kina”, Pińczów „jest jak cudowna, osobna wyspa”. Dziś fantastyczna Grażyna Błęcka Kolska, która mówiła o rzeczach najważniejszych – wierności w byciu sobą, dziś wybrzmiała muzyka z polskich filmów i seriali w wykonaniu Piramidy Official – piękna muzyczna podróż przez polskie kino. I w tym wszystkim Wy – cudowna, uśmiechnięta publiczność, doceniająca i wdzięczna. A wszystko w najpiękniejszej, twórczej przystani mistrza Andrzeja Barańskiego. Nic piękniejszego nie mogło się nam przydarzyć!

Fot. Alicja Mazurek

Rozmowy festiwalowe w ramach 3. Przeglądu Filmowego Natura Kina w Pińczowie. „W dialogu” z Łukaszem Maciejewskim – Grażyna Błęcka-Kolska – aktorka teatralna i filmowa, dwukrotna laureatka nagród za indywidualne role kobiece na FPFF w Gdyni, niezapomniana Kasia Solska z „Kogla-Mogla”.

Natura Kina. Pińczowski mikrokosmos, w którym patrzymy na film, na świat oczami Andrzeja Barańskiego. Tutaj, w jego „twórczej przystani” wszystko jest wyraźniejsze. Tutaj artyści, twórcy, widzowie tworzą wyjątkową przestrzeń a natura wokół sprzyja.

Wręczeniem złotych medali Gloria Artis dla reżysera Andrzeja Barańskiego i kompozytora Henryka Kuźniaka rozpoczęliśmy tegoroczne świętowanie natury kina. Z rąk Pani Minister Marzeny Okły-Drewnowicz, w gronie przyjaciół i gości, twórcy otrzymali najważniejsze odznaczenia kulturalne nadawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lepszego miejsca i czasu na ten moment być nie mogło. Wzruszająco, podniośle, z wdzięcznością dla artystów od kochającej publiczności.

Był czas na zaszczyty, był czas na festiwalowe rozmowy. O aktorskich i teatralnych wyzwaniach, o filmie , o współpracy z reżyserem Andrzejem Barańskim rozmawialiśmy z twórcą i aktorami: Magdaleną Zawadzką i Arturem Barcisiem a rozmowy, blisko widza i bez dystansu, prowadził dyrektor artystyczny festiwalu, wybitny filmoznawca Łukasz Maciejewski.

Publiczność zobaczyła dwa wyjątkowe filmy z bogatego dorobku Andrzeja Barańskiego: „Lucyna” i „Braciszek”. Uzupełnieniem festiwalu jest wystawa fotosów filmowych z prywatnego archiwum reżysera oraz plakatów filmowych autorstwa Andrzeja Pągowskiego.

A dziś ciąg dalszy festiwalowych wrażeń. O godzinie 16:00 spotkanie z Grażyną Błęcką-Kolską. Gorąco zapraszamy

Fot. Alicja Mazurek, Piotr Czerw

Scenariusz, kompozycja, budowanie kadru, obiektywy, montaż, cięcia, trymowanie… To tylko niektóre pojęcia z jakimi zmierzymy się w ramach warsztatów filmowania przyrody, które odbędą się w połowie października w Pińczowie. Jesienne Ponidzie, opisy przyrody od Adolfa Dygasińskiego będą naszą kanwą, na której stworzymy krótki film pod fachowym kierunkiem Marcina Górskiego. A wszystko to w ramach projektu „Natura Kina”.

Warsztaty odbędą się w dniach 19-20 października i adresowane są do młodzieży i osób dorosłych, które czują w sobie filmową pasję. Zajęcia będą intensywnym czasem, podczas którego połączymy teorię z praktyką. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona‼️

Zapisy telefonicznie 41 3572424.

Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Natura Kina”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2024. 

warsztaty filmowania przyrody z PSCK plakat

3. Przegląd Filmowy „Natura Kina”

Nasz kadr na kino. Nasza „Natura Kina”. Tak ją widzimy. W malarskiej urodzie pejzażu, w sentymentalnych powrotach, w bezcennych spotkaniach i rozmowach, które są jak balsam dla duszy. Trzecia edycja Festiwalu, przygotowywana pod artystyczną opieką Łukasz Maciejewski, będzie wyjątkową okazją, by spojrzeć na film z różnych ujęć. Spotkania z aktorami, wystawa fotosów filmowych, rozmowy o twórczości Andrzeja Barańskiego jakiej nie znaliśmy, muzyka… Wszystko to w Pińczowie, w twórczej przystani Mistrza. I kropka nad i – wręczenie złotego medalu „Gloria Artis” za całokształt osiągnieć twórczych.

Koniecznie zarezerwujcie czas – 19-22 września w Pińczowie. Program wydarzenia i informacje o rezerwacji miejsc już niebawem.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2024.