×

projekt_przystan_kultury

 

Informacje z przebiegu realizacji projektu „Przystań kultury”  realizowanego w ramach programu Kultura Dostępna. Projekt dofinansowany został ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

Podsumowanie projektu „Przystań kultury”

W pięknym i jakże bliskim nam klimacie filmów Andrzeja Barańskiego zakończyliśmy realizację projektu „Przystań kultury”. Olbrzymie wyzwanie, ogrom pozytywnych działań, emocji, kilometry kulturalnych podróży. Po raz kolejny utwierdziliśmy się w przekonaniu, że siła kultury to siła wspólnych działań, blisko Was.

   W ramach projektu odbyły się:
– cykl warsztatów (up-cyklingu – tworzenia eko-puf i mebli paletowych, koronczarskie, teatralne – kamishibai, gry na ukulele, ceramiczne)
– warsztaty plastyczne w ramach „Letniej
– Akademii abstrAKCJI” i pływająca wystawa na kuźni wodnej
– spektakl teatralny z okazji Dnia Dziecka „A niech to gęś kopnie”
– seanse kina w plenerze w różnych miejscowościach gminy Pińczów
– wakacyjna strefa animacji
 – koncerty zespołów: Sonbird i Limboski
 – spotkania w przystani z: Adamem Ochwanowskim, Arturem Dutkiewiczem i Łukaszem Maciejewskim 

To było 6 miesięcy pięknych, wspólnych działań. Dziękujemy, że byliście w tym z nami
     ————————————————————————-
   Projekt dofinansowany był ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura Dostępna ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przy wsparciu Gminy Pińczów. 

Poezja w prozie codzienności. Spotkanie z Łukaszem Maciejewskim i Weroniką Wawrzkowicz

Poezja w prozie codzienności. Codzienność, którą nikt piękniej nie potrafi zatrzymać w filmowym kadrze jak Andrzej Barański. Dzisiejsze spotkanie wokół twórczości Andrzeja Barańskiego dało nam ogrom dobrych emocji. Łukasz Maciejewskii i Weronika Wawrzkowicz sprawili, że poczuliśmy wyjątkowość i jakże cenną „osobność” pochodzącego z Pińczowa twórcy.
Dziękujemy za ten cenny, „mały czas” razem i niezwykłość, którą po raz kolejny poczuliśmy dzięki Mistrzowi polskiego kina – Andrzejowi Barańskiemu.
Podcast ze spotkania dostępny będzie niebawem na naszym profilu, tymczasem podrzucamy Wam klimat spotkania, który pięknie uchwyciła na zdjęciach Alicja Mazurek.
 

 

Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu „Przystań kultury” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 Poezja codzienności. Filmowy świat Andrzeja Barańskiego.

… całe życie poszukiwałem niezwykłości w tym, co drobne, maluczkie, szukałem na gruncie bytowania prostych ludzi. W moim kinie chodziłoby raczej o poezję codzienności.” – Tak podczas jednego z wywiadów wypowiadał się kilka dni temu Andrzej Barański jako przewodniczący Konkursu Głównego 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Już niedługo, w rodzinnym Pińczowie, po raz kolejny przybliżymy ocean filmowych emocji kina Andrzeja Barańskiego i jedno z Jego filmowych dzieł – „Parę osób, mały czas”. więcej>>>


Muzyczna Przystań Kultury

Kultura. Woda. Pińczów. Jednym słowem przystań kultury. Tak to sobie połączyliśmy, a wypełniliśmy magią wspólnych chwil i dźwięków. Było pięknie! Dziś krótka fotorelacja ze sceny. Do tego co działo się na wodzie i lądzie jeszcze wrócimy. Póki co płyniemy na fali pięknych, koncertowych wspomnień. więcej>>>


Aktywne wakacje z kulturą

Mimo, że wakacje powoli dobiegają końca wciąż obfitują w szereg atrakcji. Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zadbało aby dzieciaki, które spędzają czas w mieście nie narzekały na nudę. 

W sobotę zakończyły się trzydniowe warsztaty gry na ukulele, w których uczestniczyło 20 osób.  Była zabawa, energia, ale i solidna dawka nauki. Ukulelowe „plumkanie” rozlewało się nad zalewem i w centrum kultury dając nam ogrom pozytywnych emocji. Bo to najbardziej pozytywny instrument świata:) Mamy nadzieję, że to nie koniec naszej przygody z ukulele. Ogromne podziękowania dla instruktorów:  Jaro Paul  i Mikołaja za wprowadzenie nas w świat dźwięków i zarażanie pasją. Po trzech dniach zajęć zagraliśmy: Sto lat, Hakuna Matata oraz Don`t worry, be happy. I to jest sukces!  Bez Nut.  Warsztaty zrealizowane zostały w ramach projektu „Przystań kultury” dofinansowanego ze środków MKDNiS  oraz przy wsparciu Gminy Pińczów.

Koncertowa Przystań KulTUry

Wakacje, relaks, kultura, fantastyczni ludzie, dobra muzyka, klimatyczne miejsce, a wspólny mianownik – Pińczów.
Z wielką radością, już dziś, zachęcamy Was do zaplanowania sierpniowego weekendu w Pińczowie na wyjątkowe wydarzenie w ramach letniej Przystani kulTUry. To będzie finał i podsumowanie kilku miesięcy wspólnych działań: warsztatów, spotkań, animacji oraz świetna okazja do spędzenia czasu razem, w wyjątkowym miejscu na mapie naszego miasta – Klub Wodny Kon-Tiki Pińczów
W imieniu organizatorów zapraszają Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak oraz Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury.
Śledźcie informacje i do zobaczenia 21 sierpnia w naszej kulturalnej przystani.


 Wakacyjne warsztaty gry na ukulele

Masz ochotę na muzyczną przygodę? Chcesz poczuć klimat wesołej muzyki w hawajskim klimacie. Mamy dla Was fantastyczną propozycję!
Słoneczne warsztaty gry na ukulele dla początkujących.
3-dniowe warsztaty przygotowaliśmy z myślą o osobach, które chcą spróbować swoich sił na instrumencie niezależnie od stopnia zaawansowania. Zajęcia prowadzić będzie Jaro Paul – wieloletni muzyk, instruktor gry na ukulele, prowadzący szkołę Bez Nut i kanał w serwisie YouTube o tej samej nazwie. Jak łatwo się domyślić – nie korzystamy z nut! Uczymy według własnej, sprawdzonej od lat metody. Podczas zajęć dostępnych zapewniamy kilkanaście ukulele w różnych rozmiarach, które będą do dyspozycji uczniów podczas zajęć, a nawet będzie można je wypożyczyć do domu na czas trwania kursu!
Warsztat potrwa trzy dni, zakończony wspólnym pokazem w wykonaniu uczestników zajęć. To trzy dni dobrej zabawy z muzyką, w klimacie.
Warsztaty są bezpłatne. Obowiązują zapisy – 41 3572424.

Ceramiczna złota rybka

Ceramiczna złota rybka, a nawet trzy! Kolejna propozycja zajęć w wakacyjnej przystani kultury pod hasłem – złów a właściwie zrób ją sam. W poniedziałek w pracowni ceramicznej w budynku PSCK odbędą się warsztaty ceramiczne podczas których wykonamy ceramiczne złote rybki, które potem wspólnie oszkliwimy i zawiesimy na patyku z suszu egzotycznego. To będzie wyjątkowa i oryginalna ozdoba do Waszego pokoju.

 

Koszt udziału w zajęciach – 10 zł (obejmuje cykl 2 spotkań). Zapisy w sekretariacie PSCK tel (41 3572424). Liczba miejsc ograniczona.
 
 

 
 
W krainie pięknych opowieści – warsztaty kamishibai
 

Dopływamy z działaniami projektowymi do portu w Gackach
Uwaga!
Czy są z nami wakacyjni żeglarze, chętni na pełną przygód podróż ⁉️, która rozpoczyna się w Przystani Kultury w Świetlica w Gackach , a potem prowadzi na niezmierzone wody wyobraźni …
Zapraszamy do Gacek na warsztaty kamishibai, które startują w czwartek 15 lipca o godz. 17.00

Zapytacie – KAMISHIBAI? Co to takiego?
Już wyjaśniamy
Kamishibai to wywodząca się z Japonii technika czytania i prezentacji książki obrazkowej – teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji, czyli niezwykle oryginalne połączenie książki ilustrowanej z teatrem. Nas oczarowała w tej metodzie nieograniczona ilość możliwości w kreowaniu magicznych światów. Statyczne obrazy ożywają w trakcie snucia opowieści, dopełniając warstwę literacką przedstawienia.

Zapraszamy dzieci w wieku od 7 lat i młodzież. Zapisy w świetlicy Gacki przyjmują: Kasia i Kamila 413571685
Szczegóły na plakacie.

Czeka na Was ocen kreatywnej zabawy

 

 
 
 
 
 

 

Otwarte zajęcia malarskie

Chcesz poczuć klimat prawdziwego pleneru malarskiego i stworzyć własne dzieło? Chcesz wymienić się doświadczeniem, poszerzyć swój warsztat i uzyskać fachowe wskazówki od studentów wydziału malarstwa? A może po prostu chcesz być częścią artystycznej inicjatywy odwołującej się do bogatej tradycji plenerów malarskich w Pińczowie? Mamy coś dla Ciebie! Gorąco zapraszamy dzieci, młodzież i osoby fascynujące się malarstwem do udziału w plenerowych warsztatach malarskich, które odbędą się 18 czerwca (piątek). To kolejny etap projektu „Przystań kultury” realizowanego przez PSCK, którego celem jest zwiększenie dostępu do kultury.
Plener ze studentami będzie także okazją do przypomnienia pięknej i bogatej historii plenerów malarskich w Pińczowie, o których opowie niezwykle zasłużony animator kultury i organizator dziesiątek plenerów w naszym mieście – Andrzej Kozera. Gorąco zapraszamy do naszej przystani kulTUry.
Zapisy w sekretariacie PSCK do 16 czerwca.


Wakacyjna Przystań KulTUry

Wakacyjna przystań kulTury zaprasza na pokład! Program, kształt, wygląd – tutaj wszystko ma znaczenie. Wkrótce wrzucimy dokładny program na pierwszy miesiąc wakacji, ale zerknijcie co czeka nas już za chwilkę:
-18 czerwca – otwarte warsztaty malarskie „Sztuka w plenerze”
– 23 czerwca – Z tatą w kulturze – piknik z okazji Dnia Taty przed budynkiem centrum kultury (wspólne foto-sesje, animacje, kiermasz rękodzieła artystycznego)
– 24 czerwca – warsztaty sitodruku, czyli zaprojektuj swój t-shirt lub eko-torbę
– 25 czerwca – koncert Marek Napiórkowski/Artur Lesicki – wirydarz Belwederu


 

Premiera  spektaklu dla dzieci „A niech to gęś kopnie” w wykonaniu TOR – Teatru Okazjonalnego Rodziców

Nie dowierzamy, ale to się dzieje naprawdę . 1 czerwca zapraszamy na premierę spektaklu dla dzieci „A niech to gęś kopnie” w wykonaniu TOR – Teatru Okazjonalnego Rodziców. Po raz kolejny rodzice wbijają się w kostiumy i grają dla najmłodszych, sami świetnie się przy tym bawiąc. Po raz pierwszy od dawna mamy dziką radość zaprosić Was na salę teatralną, gdzie rozsiądziecie się w wygodnych fotelach i będziecie mieli możliwość czerpać emocje teatralne na żywo. Po tak długiej nieobecności mamy tremę, ale nie możemy się doczekać bycia z Wami.
Gramy 1 czerwca o godzinie 17:00 i 18:30. Obowiązują bezpłatne wejściówki – które możecie odbierać w sekretariacie PSCK.


Warsztaty koronki klockowej

 Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na warsztaty koronki klockowej, które odbędą się w dniach 28-29 maja w Chacie Boguckiej. Zajęcia poprowadzą koronczarki z Bobowej – miejscowości określanej jako „pierwsza stolica polskiej koronki”.

Koronka klockowa to chyba jedna z najpiękniejszych, najdelikatniejszych i najbardziej szlachetnych technik koronkarskich. Wykonuje się ją na odpowiednio przygotowanym wałku za pomocą wielu par szpulek zwanych klockami, na które nawinięte są nici. więcej>>>

 


Warsztaty upcyclingu – szyjemy pufy

Majówka i po majówce. Pełni sił i zapału wracamy do twórczego działania. Ba! Eko-twórczego działania. Nasz dom kultury podpisał deklarację #kulturadlaklimatu, która jeszcze bardziej będzie mobilizować nas do wdrażania rozwiązań i kształtowaniu „kultury codzienności” opartej na wdrażaniu ekologicznych zmian i promowaniu ekologicznych postaw.

Warsztaty upcyklingu to nasza pierwsza inicjatywa w ramach misji #kulturacodzienności, na którą z przyjemnością pragniemy Was zaprosić. Już 21 maja zapraszamy do miejsca niezwykłego – Instytutu Dizajnu w Kielcach, gdzie zorganizowane zostaną specjalnie dla Was warsztaty upcyclingowe – szycia puf. Kolorowe, niepotrzebne już banery z naszych wydarzeń kulturalnych staną się materiałem do stworzenia wygodnych i praktycznych eko-puf. Ekologia i kreatywność w jednym!

To także pierwsze działanie naszego projektu „Przystań kulTUry” realizowanego przy dofinansowaniu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Funduszu Promocji Kultury.

Warsztaty są bezpłatne, liczba miejsc ograniczona. Dodatkowo zapewniamy transport. Zapisy w sekretariacie PSCK – 41 3572424.