×

Przystań kultury ludowej – projekt

Informacje z przebiegu realizacji projektu „Przystań kultury ludowej” realizowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska. Edycja 2022”.
Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warsztaty tworzenia pająków ludowych

Dawniej wykonywano je w okresie świątecznym. Wierzono, że przynoszą szczęście i dostatek tam, gdzie się pojawią. Dziś powracają na salony jako wyjątkowe i poszukiwane ozdoby. Technikę tworzenia pająków ludowych poznawaliśmy dziś na warsztatach rękodzieła ludowego w Chata Bogucka przekazując tradycję dalej. „Szczęśliwy dom, gdzie pająki są” – mówi przysłowie ludowe. W tym miejscu szczęścia jest wiele.

Pająki ludowe niegdyś popularne były niemal w całej Polsce. Swoim kształtem nawiązywały do kryształowych żyrandoli widywanych w pałacach czy kościołach. Pająk zawieszony pod sufitem wyznacza w domu miejsce ważne, a jego obecność zapewnia ochronę domu i mieszkańców oraz obfitość i pomyślność.

Sztukę tworzenia pająków ludowych przypomnieliśmy dziś na warsztatach, w których wzięły udział przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Pińczów. Swoją wiedzą, doświadczeniem, a przy okazji smakiem tradycji podzieliły się panie z Chaty Boguckiej – wyjątkowego miejsca na kulturalnej mapie regionu. Dziękujemy za gościnę i płynącą z serca chęć dzielenia się tradycją. To miejsce jest dla nas jedyną w swoim rodzaju „Przystanią kultury ludowej”.

Warsztaty zrealizowane zostały w ramach projektu „Przystań kultury ludowej” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska. Edycja 2022”.

fot. Alicja Mazurek

„Miechowiacy” wystąpili na Święcie Plonów w Pińczowie

Polska kultura ludowa. Taniec, śpiew, piękne stroje, zwyczaje, symbolika i łącząca pokolenia tradycja. Dożynki Gminne są wyjątkowym miejscem i czasem, kiedy możemy docenić siłę polskiego folkloru. Przepiękne wieńce plecione przez strażniczki kultury ludowej – koła gospodyń wiejskich, barwne występy kapel ludowych i w centralnym miejscu chleb, którym obdzieleni zostali wszyscy obecni przez gospodarzy naszej gminy. Dopełnieniem radosnego świętowania w Pińczowie był koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Miechowiacy” prezentujący najpiękniejsze tańce i piosenki polskiego folkloru.

Obertasy, polonez, polki, polonez a na finał ukochany lajkonik. Blisko 60-ciu artystów na scenie, muzyka grana i śpiewana na żywo a wszystko splecione międzypokoleniową siłą miłości do bogatej tradycji polskiej kultury ludowej. Było pięknie! To był pokaz folkloru na najwyższym poziomie, który skradł nasze serca na długo!
Występ zespołu „Miechowiacy” był elementem pińczowskiej „Przystani kultury ludowej” realizowanej w ramach programu EtnoPolska2022 dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Fot. Alicja Mazurek

ABC kultury ludowej – zajęcia w Przedszkolu Nr 2 w Pińczowie

1500. Tyle kwiatków użyło KGW Młodzawy „Dziś i jutro” żeby przygotować w tym roku palmę wielkanocną. A czy wiecie ile czasu potrzeba na wykonanie wieńca dożynkowego? Spróbujcie zgadnąć! O tym jak lokalnie kultywuje się tradycję ludową i czym dla lokalnych społeczności są Koła Gospodyń Wiejskich opowiadały nam dziś Dorota Szymczyk i Anna Wites z Kgw Młodzawy. Kolejne spotkanie z cyklu ABC kultury ludowej odbyło się dziś w Przedszkolu Nr 2 w Pińczowie, które na ten czas stało się naszą kolorową „Przystanią kultury ludowej”.

W trakcie zajęć opowiedzieliśmy o tradycjach ludowych na Ponidziu, tańcach i zwyczajach charakterystycznych dla kultury ludowej. Z pomocą pań z KGW wykonaliśmy bibułkowe kwiatuszki – takie, jakie używane są przy tworzeniu palm wielkanocnych czy tradycyjnych pająków. Był też czas na przymiarki strojów ludowych
i wspólne śpiewanie. Było pięknie! Dziękujemy za gościnę i wspólną lekcję kultury ludowej.
Zrealizowano w ramach projektu „Przystań kultury ludowej” dofinansowanego ze środków Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury „EtnoPolska. Edycja 2022”

fot. Alicja Mazurek

#PrzystańKulturyLudowej


ABC kultury ludowej, czyli co przedszkolak wiedzieć powinien

Strój krakowski czy kielecki? Skąd piórka w poduszce? Jak kisiło się kapustę i jak wyglądały wiejskie „ploteczki” przy darciu pierza? O zwyczajach i ciekawostkach z życia dawnej wsi rozmawialiśmy dziś z maluchami z Przedszkola Nr 1 w Pińczowie. Gościem spotkania był Pan Jarosław Atamańczuk z kapeli „Swoje chłopy”z Podłęża, który z wielką pasją opowiadał o tym, czym dla niego jest kultura ludowa i dlaczego jest ona tak ważna.

ABC kultury ludowej, czyli co przedszkolak wiedzieć powinien to kolejne działanie w ramach realizowanego przez centrum kultury projektu „Przystań kultury ludowej”. Było kolorowo, głośno i wesoło – tak jak barwna i radosna jest nasza kultura! A już jutro kolejne spotkanie – tym razem z rękodziełem ludowym w roli głównej.

Fot. Alicja Mazurek

Grupa przedszkolna wraz z instruktorami

Wycieczka do skansenu w Tokarni

Przystań kultury ludowej. Przystanek Park Etnograficzny W Tokarni. Absolutnie obowiązkowy punkt na mapie kultury ludowej naszego regionu. Ten – jeden z najbardziej malowniczych skansenów Kielecczyzny był dziś celem naszego projektowania odkrywania kultury ludowej regionu. Wspólnie z uczniami szkoły podstawowej odkrywaliśmy piękno świętokrzyskiej wsi – tej zachowanej w budownictwie, ozdobach, przekazywanych tradycjach. Naturalna swojskość, ciekawe ekspozycje i bardzo udane warsztaty – wszystko było! Tajniki drewnianego budownictwa i przepis na tradycyjne prażoki mamy w małym palcu:)
Wędrowaliśmy od chałupy do chałupy, od wiatraka do wiatraka, od zagrody do zagrody. Od czasu do czasu przystając, by podglądnąć warsztaty ówczesnych rzemieślników, aptekarzy, fotografów czy pszczelarzy. Było naturalnie pięknie!
Piękna lekcja kultury i przystań, do której warto wracać.
 

Wycinanka ludowa – warsztaty

Wycinanka – ozdoba wycięta z papieru za pomocą ostrego narzędzia, najczęściej nożyc. Kiedyś – bardzo ważny element w procesie edukacji. Dziś – unikatowe zjawisko i gałąź w polskiej sztuce ludowej. Niezwykłe warsztaty świętokrzyskiej wycinanki ludowej odbyły się dziś w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury w ramach projektu „Przystań kultury ludowej”. W tajniki tworzenia wycinanek wprowadzała nas absolutna mistrzyni Lucyna Kozłowska – wycinankarka ze Skarżyska-Kamiennej, która pielęgnuje tradycję świętokrzyskiej wycinanki ludowej.
Spod nożyc dzieci i nieco starszej młodzieży wyszły fantastyczne wzory kogucików, lalek w układzie paskowym oraz abstrakcyjne wzory wycinanek w kształcie koła i kwadratu. Wspólnie wycinaliśmy także charakterystyczne lalki kieleckie z okolic Pińczowa wg wzoru zachowanego w publikacji „Wycinanka ludowa” Józefa Grabowskiego.
„Wycinanka ma swoją odrębność i indywidualność; to jest myślenie. Moje nożyczki. Moje wzory. Moja wyobraźnia. Ale wycinanka to także sztuka, która uczy pokory co do materiału” – mówiła Pani Lucyna.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Przystań kultury ludowej” i miały na celu odkrywanie i utrwalanie lokalnego, ginącego dziedzictwa, jaką jest świętokrzyska wycinanka ludowa oraz jej popularyzację w wymiarze lokalnym. Dziękujemy wszystkim za aktywne uczestnictwo i mamy nadzieję, że wszystko czego nauczyliście się na dzisiejszych warsztatach podane zostanie dalej.
Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022.

Zajęcia z tańca ludowego w ramach „Przystani kultury ludowej” rozpoczęte

Cwałem , galopem, od się – do się, na lekko ugiętych nogach – tak oto weszliśmy w cykl warsztatów tańca ludowego z instruktor Agnieszką Adamczyk rozpoczynając tym samym realizację projektu „Przystań kultury ludowej” w ramach programu EtnoPolska. Edycja 2022.
Wtorkowe zajęcia to spotkanie z kujawiakiem – polskim tańcem narodowym. W radosnej atmosferze poznaliśmy jego zasady, pierwsze kroki i figury. Wszystko to z zamiarem tworzenia układu tanecznego, który młodzi pińczowianie będą mogli zaprezentować publiczności podczas tegorocznych sobótek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, rodzicom i opiekunom za zaangażowanie oraz Pani instruktor za cudowną taneczną podróż, do której nas dziś zaprosiła i poprowadzi przez kolejne spotkania.
PS. Z ogromną chęcią przyjmiemy do grupy kilku chłopców, którzy zechcą z nami wywijać hołubce i uczyć się gwizdać

Uczestnicy warsztatów z tańca ludowego

Ogłaszamy nabór na warsztaty tańca ludowego

Tańczymy z przytupem! Z wielką radością ogłaszamy nabór na bezpłatne warsztaty tańca ludowego dla dzieci odbywające się w ramach naszego projektu „Przystań kultury ludowej”. Zajęcia, które rozpoczną się już 5 kwietnia poprowadzi Agnieszka Adamczyk – tancerka i choreografka z Zespołu Pieśni i Tańca Kielce. Celem warsztatów jest rozbudzanie pasji do tańca oraz pokazanie piękna polskich tańców ludowych.
Zajęcia odbywać się będą we wtorki (pierwsze zajęcia 5 kwietnia), co dwa tygodnie, w okresie kwiecień – czerwiec.
Zapisy oraz więcej informacji pod numerem tel. 41 3572424. Liczba miejsc ograniczona.
————————————————————————
Projekt „Przystań Kultury Ludowej” dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022
 

Przystań Kultury Ludowej

Wycinanki z papieru – kiedyś zdobiły niemal każdy wiejski dom i  do dziś są uznaje się je za symbol polskiej sztuki ludowej. W ramach projektu „Przystań kultury ludowej” Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza 28 kwietnia na warsztaty wycinankarskie, które poprowadzi absolutna mistrzyni – artystka ludowa Lucyna Kozłowska.

Warsztaty wycinanki ludowej to jeden z elementów Akademii Folkloru, w ramach której chcemy pokazywać i promować piękno polskiej sztuki ludowej. Złożą się na nią warsztaty rękodzielnicze, ceramiczne, tworzenia pająków, warsztaty tańca ludowego, lekcje „ABC kultury ludowej” w przedszkolach oraz występ profesjonalnego zespołu tańca ludowego.  Wszystko to wspólnie tworzy „Przystań kultury ludowej” – projekt Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

Kwietniowe warsztaty wycinanki będą pierwszym działaniem projektowym.  Poprowadzi je artystka ludowa  Lucyna Kozłowska, która jest jedyną w regionie artystką ludową zajmującą się tą zapomnianą już dziedziną. Jej prace, to nie tylko proste wzory, a całe sceny z legend świętokrzyskich. Tworzy absolutnie unikalną świętokrzyską wycinankę ludową.

Warsztaty odbędą się 28 kwietnia 2022 i podzielone będą na dwie grupy: dzieci i dorośli. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy (tel. 41 357 2424).  Serdecznie zapraszamy.