×

Przystań Kultury Ludowej

 

Wycinanki z papieru – kiedyś zdobiły niemal każdy wiejski dom i  do dziś są uznaje się je za symbol polskiej sztuki ludowej. W ramach projektu „Przystań kultury ludowej” Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza 28 kwietnia na warsztaty wycinankarskie, które poprowadzi absolutna mistrzyni – artystka ludowa Lucyna Kozłowska.

Warsztaty wycinanki ludowej to jeden z elementów Akademii Folkloru, w ramach której chcemy pokazywać i promować piękno polskiej sztuki ludowej. Złożą się na nią warsztaty rękodzielnicze, ceramiczne, tworzenia pająków, warsztaty tańca ludowego, lekcje „ABC kultury ludowej” w przedszkolach oraz występ profesjonalnego zespołu tańca ludowego.  Wszystko to wspólnie tworzy „Przystań kultury ludowej” – projekt Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

Kwietniowe warsztaty wycinanki będą pierwszym działaniem projektowym.  Poprowadzi je artystka ludowa  Lucyna Kozłowska, która jest jedyną w regionie artystką ludową zajmującą się tą zapomnianą już dziedziną. Jej prace, to nie tylko proste wzory, a całe sceny z legend świętokrzyskich. Tworzy absolutnie unikalną świętokrzyską wycinankę ludową.

Warsztaty odbędą się 28 kwietnia 2022 i podzielone będą na dwie grupy: dzieci i dorośli. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy (tel. 41 357 2424).  Serdecznie zapraszamy.