×

Razem tworzymy lepszy Internet

10 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Ta ogólnoświatowa akcja ma na celu  przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.  

 

W tym roku w akcję włączył się także PSCK. 10 lutego w sali kinowej Centrum Kultury odbędą się trzy spotkania poświęcone tematyce bezpiecznego korzystania z Internetu. Pierwsze prowadzone przez przedstawicieli policji skierowane będzie do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów i poświęcone zagrożeniom płynącym z korzystania z mediów elektronicznych. Kolejne spotkania maja na celu przybliżenie problematyki bezpiecznego korzystania z sieci Internetowej dorosłym pińczowianom. Bezpieczne bankowe usługi internetowe zaprezentuje przedstawiciel ING Banku Śląskiego a podstawy obsługi Platformy Usług Elektronicznych przedstawi pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wszystkie działania podejmowane w ramach tego dnia realizowane są pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”. Podczas obchodów propagatorzy akcji chcą podkreślić to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.  

Podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, gazetek szkolnych, kampanii informacyjnych).

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami są w tym roku także Microsoft i Facebook. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Joannę Kluzik-Rostkowską, Minister Edukacji Narodowej, prof. Lenę Kolarską-Bobińską, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Andrzeja Halickiego, Ministra Administracji i Cyfryzacji, Magdalenę Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka.