×

Rosyjskie święta na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Historia świąt Bożego Narodzenia w Rosji, nauka składania życzeń po rosyjsku i śpiewanie kolęd. Tak wyglądała pierwsza otwarta lekcja języka rosyjskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jaką studenci zorganizowali przed nadchodzącymi świętami.

Otwarta lekcja języka rosyjskiego to rzadkość na Uniwersytecie Trzeciego Wieku i choć odbyła się po raz pierwszy, to na pewno nie ostatni. Zajęcia prowadzą: pani Zofia Kozak i pani Edwarda Mazur. Jak się okazało, obie panie mają bardzo dobre przygotowanie pedagogiczne. Przez wiele lat nauczyły właśnie języka rosyjskiego. Dziś studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku chcą przybliżyć tematy dnia codziennego.

– Prowadzimy zajęcia niekonwencjonalnie, tak inaczej. Jest duże zainteresowanie tematami bieżącymi, jak i również z życia – żeby umieć zapytać o ulicę, księgarnię czy aptekę – powiedziała Zofia Kozak, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pińczowie.

Były to ostatnie zajęcia rosyjskiego w tym roku. Niezwykła lekcja przybliżyła studentom przede wszystkim tradycje świąteczne w Rosji. Była to okazja do złożenia sobie życzeń i kolędowania.

Na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pińczowie uczęszcza około 80 osób. Pan Józef Zacharski rozpoczął już drugi rok naukę j. rosyjskiego i angielskiego. W tym roku zaczął uczęszczać również na zajęcia języka niemieckiego. Pan Józef chętnie bierze udział również w zajęciach pływania.

– Dla mnie UTW jest przedłużeniem kontaktu z ludźmi. Chcę coś więcej zdobyć, mieć kontakt z wykładowcami, ze światem – powiedział Józef Zacharski, student Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pińczowie.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pińczowie działa od 25 października 2013 r. Uniwersytet gromadzi słuchaczy po zakończeniu aktywności zawodowej. Studenci aktywnie uczestniczą w lekcjach i różnych akcjach, a także w życiu kulturalnym miasta. Inicjatywa utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku okazała się w Pińczowie bardzo potrzebna.

Filmową relację z tego spotkania znajdziecie na stronie Telewizji Świętokrzyskiej.