×

Spotkanie autorskie z Piotrem Trybalskim

 
„Na szczycie Everestu!!! Zimą, zimą … Polacy!” – wykrzyczeli dokładnie 42 lata i 1 dzień temu Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. To było pierwsze, historyczne, zimowe wejście na najwyższy wierzchołek Ziemi. To był początek nowej ery w dziejach himalaizmu zapoczątkowanej przez pioniera i wizjonera zimowego himalaizmu Andrzeja Zawadę. Przesunięto pewną granicę. Na takie szaleństwo mogli się porwać tylko Polacy.
O lodowych wojownikach, zadziwianiu świata, historii pisanej sukcesami i porażkami, „zachłanności na emocje” rozmawialiśmy dziś w ramach „Spotkania z pasją”, którego gościem był Piotr Trybalski – autor i współautor bestsellerowych książek górskich. Ostatnia z nich „Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje” uznana została właśnie Najlepszą Książką Górską 2021 roku.
Spotkanie, zorganizowane z okazji Roku Wandy Rutkiewicz, było okazją do przypomnienia historii polskiego himalaizmu przez pryzmat jego osobowości. Andrzej Zawada niewątpliwie był jedną z nich. To właśnie jego miłość do gór przerodziła się w misję – otworzyć dla Polaków Himalaje. W swoim dzienniku, jeszcze w latach 50-tych pisał: „Człowiek musi posiadać wielkie idee, by miał zapał do działania i był pełnowartościowy. Postanowiłem we wszystkim co robię, dążyć do tego, by być w tym czymś najlepszym. Jestem stworzony do rzeczy wielkich” . O tym jaki był w górach, jaki był poza nimi, jak wyglądały kulisty organizacji wypraw i świętowanie największych sukcesów barwnie opowiadał nam Piotr Trybalski w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. Opowieści wzbogacone były archiwalnymi fotografiami i filmikami przedstawiającymi te najważniejsze momenty dla polskiego himalaizmu zimowego.
Na koniec spotkania był czas na pytania i refleksje oraz wspólne zastanowienie się nad światem szeroko pojmowanej wspinaczki z jakim mamy do czynienia dziś. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za dobry czas razem. Mamy nadzieje, że przed nami wiele kolejnych spotkań z pasją w roli głównej.
 
Fot. Alicja Mazurek
 
Zdjecie ze spotkania autorskiego z Piotrem Trybalskim, na zdjęciu Iwona Senderowaska i Piotr Trybalski na scenie sali kinowej PSCK