×

Street art. Tu mieszkam, tu zmieniam.

Warsztaty graffiti, koncerty w klimacie reggae, dancehall i rap , pokaz breakdance`a, zajęcia i konkurs plastyczny dla dzieci. Wyjdź na ulice i zabaw się sztuką – zachęca Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury.  Pierwsza edycja pińczowskiego street artu to próba zwrócenia uwagi na kulturę uliczną oraz tego, jak pozytywnie może ona zmieniać przestrzeń publiczną. Gośćmi I pińczowskiego street artu będą m.in. artyści uczestniczący w inicjatywie „101 murali dla Krakowa”, w tym znany jako „Urwis” – pionier polskiej sceny graffiti.

Pierwsze wydarzenia w ramach projektu rozpoczną się 25 maja pięciodniowym cyklem zajęć ceramiczny street art. W pracowni „na rogu” działającej w PSCK wykonywać będziemy ceramiczne tabliczki z obrazkami, dedykacjami, sentencjami wymyślonymi przez dzieci i młodzież. Ceramiczne prace umieścimy później w różnych częściach miasta. Chętnych zapraszamy do pracowni „na rogu” od 25 – 29 maja w godzinach (25, 26,29 maja – od 8:00 – 16:00; 27, 28 maja – od 12:00 – 20:00). Jeśli chcecie zobaczyć jakie prace powstały podczas podobnego projektu w Chodzieży zerknijcie na profil https://www.facebook.com/pages/Ceramiczny-street-art-Chodzie%C5%BC/689180941123742?fref=ts.

28 maja rozpoczynamy blok graffiti. Dwudniowe warsztaty poprowadzi dla was znany jako mgr Mors Mariusz Brodowski, który jest autorem dwóch murali, jakie powstały już w Pińczowie. Ostatnio głośno było o nim w mediach za sprawą niecodziennego pomysłu uczenia poprawnej polszczyzny za sprawą graffiti. Jak się okazało pomysł trafił do odbiorcy celniej niż niejedna akcja społeczna zwracająca uwagę na poprawność pisowni polskiej. Dwudniowe warsztaty graffiti z mgr Mors`em są całkowicie bezpłatne a chętni mogą zgłaszać swój udział w sekretariacie PSCK do 26 maja.

Finał I edycji pińczowskiego street artu będzie miał miejsce 30 maja koło Orlika na Osiedlu Grodzisko. Od godzin przedpołudniowych (około 11) powstawać tam będzie blisko 20-metrowy projekt graffiti malowany przez grafficiarzy: Urwis, Malik, Blot, mgr Mors. Podczas malowania będzie można zapoznać się z procesem tworzenia graffiti oraz porozmawiać z jego prekursorem w Polsce – jednym z najlepszych grafficiarzy znanym jako Urwis. Należy on do pierwszego pokolenia grafficiarzy w kraju, jest również sędzią międzynarodowych mityngów graffiti.

Około godziny 15 na boisku koło pływalni zorganizowany zostanie konkurs rysunkowy dla najmłodszych „kredą po betonie”. Kolorowe dzieła maluchów mają nawiązywać do myśli przewodniej projektu „tu mieszkam, tu zmieniam”, a najlepsze rysunki zostaną nagrodzone.

Około godziny 19:00 rozpocznie się część muzyczna imprezy. Na początek zaserwujemy pokaz breakdance w wykonaniu członków grupy Funk Rockass:  Zyskilla i Czoło. Są to doświadczeni tancerze uznani w środowisku b-boyowym a szerszej publiczności znani m.in. z występów w 4 edycji programu „Mam talent”.  Po pokazie zapraszamy na muzykę w klimacie reggae w wykonaniu krakowskich nawijaczy: Lolohi, Grem i Simonu z rozgrzewką dj purque.

Projekt dofinansowany został w ramach programu „Tu mieszkam, tu zmieniam” Banku Zachodniego WBK.

Patronat medialny sprawują: Tygodnik Ponidzia i Echo Dnia.