×

Strona projektu „Teatr odNowa”

Z wizytą w Teatrze Starym w Krakowie

Teatr jest ciekawym miejscem. Przychodzimy, rozsiadamy się wygodnie w fotelach, uciekamy na czas jakiś od otaczającej nas rzeczywistości. Wchodzimy w całkiem nową przestrzeń dzieląc ją z aktorami. A potem coś w nas kiełkuje lub nie. Zostają emocje. Sobota z najstarszą w Polsce sceną teatralną – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – dał nam szansę zobaczyć i poznać teatr przez wiele filtrów. Historia, ludzie, miejsca, dziejowe zawieruchy po serce – scenę, aktorów i sztukę, która na długo tkwić będzie w naszych głowach.

„Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej” w reż. Pawła Demirskiego. Sztuka o pokoleniach. Kilku, w tym o nas, o milenialsach. Spektakl poruszający ważne społeczne kwestie, które dotykają każdego z nas. O tym, że „jeszcze mam czas”, o tym że „kilka lat popracuje i będę już na swoim”, o uciekającym czasie i o tym, co się nie wydarzy…

Na scenie m.in. Anna Dymna, Dorota Pomykała, Dorota Segda, Anna Radwan, Małgorzata Zawadzka, Juliusz Chrząstowski, Zbigniew Kaleta. Absolutna czołówka najpopularniejszych polskich aktorów.

To był dobry dzień z teatrem, z Kulturą Dostępną, w najlepszym wydaniu.

Wyjazd na spektakl był elementem projektu „Teatr odNowa” realizowanym przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury, który dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.


Niezwykle owocne warsztaty tworzenia plakatów teatralnych

Plakat. Najstarszy znany nośnik reklamy. Czy zdajecie sobie sprawę, że polscy artyści należą do absolutnej czołówki światowej w tej dziedzinie sztuki? Nurt polskiej szkoły plakatu rozwinął się w latach 60-tych, kiedy dostęp do materiałów plastycznych był praktycznie żaden i właśnie to, brew wszystkiemu, jeszcze bardziej pozwoliło rozwinąć wyobraźnię twórców. Dziś stanowią absolutny top.

Jak stworzyć „coś z niczego”, używając bardzo prostych technik i materiałów, przekonali się uczestnicy warsztatów tworzenia plakatów teatralnych z Rafałem Urbańskim. Ceniony grafik, wykładowca, autor wielu plakatów dla Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach wprowadził nas w najważniejsze zagadnienia związane ze sztuką plakatu. A potem już tylko tworzyliśmy i już wiemy najważniejsze. Wyobraźnia! – to ona jest kluczem.

Sami zerknijcie…

Warsztaty były kolejną odsłoną projektu „Teatr odNowa” pozwalającego dotykać różne aspekty i konteksty teatru. Coraz mocniej wciąga nas ta magia.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Pasek-kultura-dostepna-2023-kolor-Gmina-1024x223.jpg

Warsztaty tworzenia plakatu teatralnego

Plakat teatralny. Najstarsza znana forma reklamy. Kiedyś informacje o zbliżającej się sztuce pojawiały się na murach i ścianach, dziś wydawane są w formie afiszy, które same w sobie stanowią często dzieło sztuki. Jak się je projektuje? Opowiemy Wam i pokażemy podczas warsztatów tworzenia plakatu teatralnego, które specjalnie dla Was poprowadzi Rafał Urbański – grafik, doktor sztuki, malarz, twórca prac multimedialnych łączących tradycyjne techniki artystyczne z najnowszymi osiągnięciami technik cyfrowych, twórca projektów plakatów m.in dla Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa plakatów teatralnych ze zbiorów Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Znajdziemy na niej wybrane plakaty z ostatnich 10 lat, wśród nich plakaty autorstwa wybitnych ilustratorów i autorów Polskiej Szkoły Plakatu.

Warsztaty adresowane są dla dzieci i młodzieży. Zapisy w sekretariacie PSCK (41 3572424).

Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Teatr odNowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

plakat na warsztaty tworzenia plakatu teatralnego

JEDZIEMY DO TEATRU

Teatr bliżej Ciebie. A jeśli ciut dalej to pojedziemy tam razem:)
📅3 czerwca zapraszamy na kulturalną wycieczkę do Krakowa, z teatrem w roli głównej. Wspólnie zwiedzimy Teatr Słowackiego od kulis, dotykając jego magii i poznając historię jednej z najwspanialszych scen Polski oraz weźmiemy udział w spektaklu w Narodowym Teatrze Starym. A wszystko po to, by jeszcze bardziej zwiększyć dostęp do kultury i rozbudzać teatralne pasje.

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej zobaczymy sztukę „Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej” w reż. Moniki Strzępki z udziałem wybitnych aktorów krakowskich scen. Więcej o spektaklu poczytaj tu👇
https://stary.pl/…/rok-z-zycia-codziennego-w-europie…/

Wyjazd realizowany jest w ramach projektu „Teatr odNowa”, który dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura Dostępna” oraz ze środków Gminy Pińczów.

Zapraszamy młodzież oraz osoby dorosłe. ‼️ Liczba miejsc ograniczona ‼️
Zapisy osobiście w sekretariacie centrum kultury.
PS Mamy też dla Was praktyczny prezent:)

SPOTKANIE Z ANDRZEJEM PIECZYŃSKIM

Z po-majówkową energią witamy Was i zapraszamy na niezwykłe wydarzenie z teatrem w tle 📅10 maja gościem spotkania „w dialogu” będzie Andrzej Pieczyński – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny, którego droga artystyczna od początku związana była z najlepszymi scenami w Polsce. Debiutancką rolę zagrał w Teatrze Narodowym w spektaklu reżyserowanym przez mistrza Adama Hanuszkiewicza. Potem przez wiele lat był związany z Teatrem Muzycznym oraz Teatrem Miejskim w Gdyni, gdzie za swoje role otrzymał wiele prestiżowych nagród.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie PSCK.

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Teatr odNowa” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura Dostępna” oraz ze środków Gminy Pińczów.