×

Taki był w kulturze rok 2022

Spektakularnymi powrotami, nowymi propozycjami wydarzeń i wielką radością spotkań. Właśnie tak zamykamy 2022 rok. To był dla nas niezwykle intensywny czas, pełen dobrych i wartościowych chwil, ale nade wszystko powrót do normalności działania i tworzenia kultury „od nowa”. Przedstawiamy krótkie podsumowanie najważniejszych działań w mijającym, 2022 roku.

⌛️ Licznik wydarzeń zatrzymał się na liczbie 165! Złożyły się na niego koncerty, spektakle, warsztaty, spotkania, wystawy, imprezy tworzone w partnerstwie. A to tylko urywek naszej „codzienności”, bo obok imprez prowadzimy zajęcia Amatorskiego Ruchu Artystycznego, Uniwersytet Trzeciego Wieku i świetlice wiejskie na terenie gminy.

ruch amatorski

🎼 KONCERTY

Odbyło się ich ponad 20! Graliśmy w podziemiach Belwederu, na deskach sali kinowej i plenerowo: na wirydarzu oraz podczas imprez miejskich. Przed pińczowską publicznością wystąpili w 2022 roku m.in: Ewa Uryga i Dariusz Ziółko; Artystyczna Grupa Musicalowa z Połańca; Szymon Ziółkowski i Szymon Klekowicki; Aleksander Martinez; Pińczowskie Dinozaury; Tomasz Wachnowski; Cezik; Tabu; Małgorzata Ostrowska; Czadoman; Biała Armia; Oliwia Skrzypczyk; Adam Snopek; Pozytywnie Nakręceni; Andrzej Róg z zespołem m.o.l.o.; Andrzej Wojciechowski, Jarosław Stokowski, Maciej Kacprzak, Joanna Nawrot; Michał Mazur; Wojciech Konikiewicz; Stan Breckenridge; Bernard Maseli i DJ Eprom; trio Nowicki/Święs/Frankiewicz; Aleksandra Mońko-Allen; Kapela Ponidzie Maćka Sobonia.

koncerty

🎭 TEATR

Powrócił w świetnym stylu, z całą jego różnorodnością. Niezapomniana premiera „Zatrzymanego” w wykonaniu Teatru Ciut Frapującego, tradycyjna akcja „W szpilkach do teatru”, „Sklep z facetami”, „Goła baba” i „Dzikie ballady Adama M” w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej, „Abramakabra” jędrzejowskiego Teatru Młodego Aktora i na zakończenie monodram „Rozmówki działkowe” w wykonaniu Wojciecha Jurewicza. Działo się!

teatr

🎬 FILM

Filmowy 2022 rok w pińczowskiej kulturze zapamiętamy na długo! Po pierwsze za sprawą wielkiego wyróżnienia dla miasta Pińczowa i osadzenie w nim plenerów do filmu „Wariaci” Jana Jakuba Kolskiego, po drugie poprzez pryzmat całkiem nowej propozycji w naszym kalendarzu wydarzeń – Festiwalu Filmowego „Natura Kina”. Łącznie zrealizowaliśmy 12 wydarzeń związanych z kinem i filmem a na deskach PSCK gościliśmy prawdziwe sławy związane z polskim kinem: Andrzej Barański, Edyta Jungowska, Emilia Krakowska, Magdalena Popławska, Łukasz Maciejewski, Jan Jakub Kolski, Artur Reinhardt.

film

🧩 WARSZTATY

2022 rok zdecydowanie kręcił się wokół warsztatów. Zrealizowaliśmy aż 79 warsztatów w każdej ważnej dla nas dziedzinie: filmowe, fotograficzne, w Klubie Eko-Twórcy, rękodzielnicze, haftowania, wycinanki ludowej, taneczne, ceramiczne, grafiki użytkowej, programowania i robotyki, zielarskie… To była wielka moc działania i spotkań, która – co ważne – objęła mieszkańców w każdej grupie wiekowej.

warsztaty

🎻 KULTURA LUDOWA

To nie tylko dożynki! Kultura ludowa zajęła szczególne miejsce w działalności kulturalnej PSCK w 2022 roku. Pragnęliśmy przybliżyć ją w szerszym ujęciu, ale zwracając uwagę na jej niezwykłą rolę w społecznościach lokalnych. W ramach promowania kultury ludowej zrealizowaliśmy: warsztaty tańca ludowego dla dzieci, pokaz tańców narodowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Miechowiacy”, warsztaty wycinanki ludowej, warsztaty tworzenia pająków bożonarodzeniowych, zajęcia z ABC kultury ludowej dla przedszkolaków oraz warsztaty kulinarne w ramach projektu „Kultura od Nowa”.

kultura ludowa

💲 ZREALIZOWANE PROJEKTY

I tu chwalimy się, bo mamy czym! W 2022 roku zrealizowaliśmy 7 projektów, na które zdobyliśmy dofinansowanie w wysokości 178000 zł. Jesteśmy skuteczni w pozyskiwaniu środków zewnętrznych co przekłada się na nasz rozwój – tak infrastrukturalny, jak i merytoryczny. Co jednak najważniejsze –zwiększamy dzięki temu bezpłatny dostęp do kultury mogąc zapraszać Was na dziesiątki spotkań, warsztatów, koncertów.

projekty

Mamy olbrzymią satysfakcję z każdego, pojedynczego wydarzenia. Z dumą podkreślamy, że jesteśmy samorządową instytucją kultury Miasta i Gminy Pińczów i sukcesywnie budujemy jej markę. Dziękujemy wszystkim sponsorom, partnerom, współpracownikom, uczestnikom wydarzeń oraz władzom miasta z Burmistrzem Włodzimierz Badurak oraz Radą Miejską w Pińczowie. Bez Was to wszystko by się nie udało.

Na 2023 rok patrzymy z wieloma nadziejami. Cokolwiek przyniesie obiecujemy, że nadal będziemy robić swoje! Dla Was.

Zespół Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury