×

Teatr Ciut Frapujący

 

 

Teatr Ciut Frapujący powstał przy Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury w październiku 2001 roku. W składzie tej amatorskiej grupy teatralnej znajdowali się wówczas: Marcin Błach, Przemysław Majchrowski, Tomasz Pietrzykowski, Paweł Wawrecki i Wojciech Jurewicz. Nieświadomi własnych braków aktorskich, ale pełni zapału rzuciliśmy się od razu na głęboką wodę, bo na warsztat został wzięty Bogusław Schaeffer i jego KWARTET DLA CZTERECH AKTORÓW. Tomek zasiadł w fotelu reżysera i po kilku miesiącach prób i świetnej zabawy doszło do premiery. Uff… udało się. Pseudofilozoficzne wywody czterech dziwolągów w niedopasowanych garniturach okraszone przaśnym dowcipem i szczyptą akrobacji były sukcesem. Nie tylko z resztą w Pińczowie, gdzie graliśmy 10 razy, ale i w Jędrzejowie, Małogoszczu, Końskich, Ostrowie Wielkopolskim, Chodzieży i Warszawie. Otrzymaliśmy pochlebne recenzje dziennikarzy prasowych oraz osób profesjonalnie zajmujących się teatrem. Odwiedziliśmy najważniejsze polskie przeglądy teatrów amatorskich, a w maju 2002 roku w Szydłowcu zdobyliśmy główną nagrodę Grand Prix IX Zamkowych Spotkań Teatralnych O Laur „Złotego Gargulca”. W tym samym miesiącu Teatr Ciut Frapujący został entuzjastycznie przyjęty przez kielecką publiczność na „Drogach Teatru – Spotkaniach”, na które otrzymaliśmy zaproszenie.

Na początku września 2003 roku współpracę zaproponował nam Adam Ochwanowski. Na podstawie jego nowego tomiku wierszy EROTYKI I PRZYTYKI mieliśmy przygotować program artystyczny w formie wieczoru autorskiego. Ochoczo przystąpiliśmy do projektu, gdyż mieliśmy szansę promowania twórcy naszego regionu, a i utwory z owego tomiku bardzo przypadły nam do gustu i pozwalały aktorsko rozwinąć skrzydła. Tak zaczęła się przygoda z „Erotykami…”, która trwa do dzisiaj. Program prezentowaliśmy już kilkadziesiąt razy. Prócz Pińczowa było to m.in. w Busku-Zdroju, Chmielniku, Końskich, Jędrzejowie, Zagnańsku, Staszowie, Krakowie i Warszawie.
Naszemu teatrowi i jego współpracy z Ochwanowskim była poświęcona godzinna audycja w Radiu Kielce. Rozmowa o stanie świętokrzyskiej kultury, naszych osiągnięciach i planach była przeplatana recytacją utworów z tomiku „Erotyki i przytyki”.

DOBRA KAŻDA PORA, BY PALNĄĆ W KAROLA – tak zwiastowały naszą kolejną sztukę fora internetowe i prasa wiosną 2004 roku. Tym razem wybraliśmy mało znany tekst. Był to jeden z pierwszych dramatów Sławomira Mrożka KAROL. Wtedy miałem przyjemność dzielić scenę z Marcinem i Tomkiem. Przedstawienie ściągnęło do PSCK tłumy ludzi. Przybyli głównie widzowie TCF, pamiętając o naszych poprzednich dokonaniach. Nasz występ zakończyła „standing ovation”. To całkowicie rozwiało nasze wcześniejsze obawy, co do przyjęcia spektaklu. Jeszcze kilkakrotnie pokazaliśmy KAROLA w Pińczowie m.in. na Teatraliach, natomiast w czerwcu oklaskiwała nas jędrzejowska publiczność.

W roku 2005 i 2006 Teatr Ciut Frapujący istniał, działał, odbywały się próby, ale z różnych względów nie było efektów w postaci spektakli. Owe różne względy zmilczę, bo za dużo by opowiadać.

3 czerwca 2007 roku na błoniach koperniańskich koło Pińczowa odbyło się widowisko plenerowe NIE OD RAZU KRAKÓW ZBUDOWANO a także rekonstrukcja wiecu 1257 roku w scenerii obozowiska średniowiecznego, podczas którego nastąpiło uroczyste odczytanie i wręczenie Aktu Lokacyjnego Prezydentowi Miasta Krakowa. Reżyserem był Adam Ochwanowski a w główne postacie przedstawienia wcielili się aktorzy naszego teatru: Wojciech Jurewicz, Marcin Błach, Przemysław Majchrowski i Paweł Wawrecki. 7 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie ponownie zaprezentowaliśmy to widowisko wzbogacone o program kabaretowy z tekstami Ochwanowskiego i muzyką Andrzeja Żądło.

We wrześniu 2007 roku zwerbowałem do zespołu „świeżą krew”. Zrobiliśmy nawet z Marcinem tzw. casting, he, he. Ile osób przybyło? 5. Słownie pięć! Ale dobrze, bo wśród nich znalazła się ta jedna, której szukałem do głównej roli żeńskiej. Ja naprawdę nie wierzę, że w naszym pięknym miasteczku nie ma ludzi utalentowanych aktorsko, którzy mogliby przyjść spróbować swoich sił w TCF. Tak, to czasem jest ciężka praca, ale przede wszystkim to świetna zabawa i lekarstwo na nudę i szarą codziennośæ. No cóż… może jutro przyjdą. Zapraszamy!Nowi ludzie zasilili obsadę sztuki, która w mojej świadomości gościła już ładnych parę lat. Mowa o ZAPOMNIANYM DIABLE Jana Drdy. Premiera odbyła się 26 kwietnia 2008 roku oczywiście na Deskach PSCK. W spektaklu zagrali: Aleksandra Imosa, Krzysztof Brociek, Marcin Błach, Agnieszka Smuga, Mariusz Różyc, Marcin Judasz, Sylwia Jurewicz, Piotr Makselan, Paweł Wawrecki oraz ja. „Jestem pod wielkim wrażeniem spektaklu, kunsztu aktorskiego, tempa i atmosfery widowiska. Najbardziej cieszy fakt, że młodzi ludzie kochają teatr, pracują na jego rzecz i wypełniają życie miasta wartościami, które wydawać by się mogło, skazane są na unicestwienie. Tutaj mamy wielki sukces i ogromne powody do dumy. Gratulacje dla reżysera i aktorów” – powiedziała po spektaklu Pani Bożena Szatkowska-Mostek.

Rok 2008 to jeszcze jedna premiera Teatru Ciut Frapującego. No, ale z ludźmi, którym się chce można robić próby w mróz, w deszcz, ale równie dobrze w upalne lato. Między czerwcem a październikiem pracowaliśmy nad wspomnieniowym programem satyrycznym „Z PRL-em w tle, czyli WĘŻYKIEM”. Skecze i piosenki epoki peerelu. Skecze – hm… damy radę. Piosenki – hm… o w mordę… przecież to musi być fajny śpiew, żywe instrumenty, nie ma innej opcji. Co robić? Swoją pomoc zaoferował choreograf i muzyk Marek Łupiński i chwała mu za to. Na scenie razem z aktorami TCF: Agnieszką Smugą, Marcinem Błachem, Krzyśkiem Broćkiem, Marcinem Judaszem i niżej podpisanym pojawił się zespół muzyczny w składzie: Anna Łupińska – śpiew, Agnieszka Poros – śpiew, Paweł Chwaliński – klawisze, Michał Osiecki – gitara i Marek Łupiński – bas. Spektakle w wypełnionej po brzegi sali teatralnej PSCK oraz liczne występy gościnne udowodniły, że dobry humor jest zawsze aktualny – niezależnie od ustroju politycznego.

Zabawne dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji i dużo czarnego, angielskiego humoru czekało na widzów spektaklu UPIÓR W KUCHNI, który zaprezentowaliśmy w kwietniu 2009 roku. Jest to komedia kryminalna autorstwa znakomitego reżysera i scenarzysty Janusza Majewskiego. I znów na scenie, świetnie się przy tym bawiąc, grali: Agnieszka Smuga, Aleksandra Imosa, Wojciech Jurewicz, Marcin Błach, Krzysztof Brociek, Marcin Judasz, Paweł Wawrecki i Przemysław Majchrowski. To jest teatr amatorski już tylko z nazwy, bo nikt nie zaprzeczy, ze grają ze spektaklu na spektakl coraz bardziej profesjonalnie. Dobrze się dzieje, że mamy w Pińczowie takie grono pasjonatów – mówiło się w Pińczowie po przedstawieniu.

Od lipca 2009 do stycznia 2010 roku Teatr Ciut Frapujący pracował nad największym jak do tej pory przedstawieniem. To było moje kolejne wielkie marzenie żeby wystawić właśnie tę sztukę. Mowa o pięcioaktowej komedii Mikołaja Gogola REWIZOR. A efekt? Dwie godziny świetnej zabawy, udane debiuty, podobno wspaniała reżyseria. Cóż, cieszę się i już. Oto jeden z wielu bardzo pochlebnych komentarzy, jakie można było usłyszeæ lub przeczytaæ: Naprawdę świetny!!! Piękna gra, świetne teksty i komiczne zachowania, oby więcej takich przedstawień w Pińczowie, jeszcze raz, REWELACJA !!! 5/5 U!
W przedstawieniu wystąpili: Krzysztof Brociek, Wojciech Jurewicz, Agnieszka Smuga, Martyna Strzelec, Jerzy Znojek, Michał Mazur, Marcin Błach, Paweł Wawrecki, Marcin Judasz, Przemysław Majchrowski, Michał Pawluszek, Tomasz Puchała, Wojciech Koziara i Piotr Błach.
Sztuka Gogola była ostatnim spektaklem granym w budynku Belwederu przed remontem. REWIZORA zaprezentowaliśmy także w Busku-Zdroju, Chmielniku oraz czeskich Bystrzycach.

Rok 2010 zaczynaliśmy REWIZOREM a skończyliśmy powtórką z PRL-u. Premiera „NA ZBITY PYSK czyli z PRL-em w tle 2″ odbyła się w listopadzie. Znów było wesoło za sprawą TCF-u. Bo znów zabraliśmy Państwa do czasów szarego i siermiężnego politycznie,ale o ileż barwniejszego kulturowo PRL-u. W programie „NA ZBITY PYSK czyli z PRL-em w tle 2 było lepiej, mocniej, śmieszniej. Uraczyliśmy widzów dobrą piosenką, świetnym skeczem, wyrafinowanym dowcipem, ciętą aluzją. Tak, tak, humor to inteligentna, poważna rzecz, w swoich motywacjach nawet groźna. Lecz humor, który teraz nas nawiedza w mediach wszędobylskich nieznośnych, może nawet bywa komiczny, ale nie śmieszny, a to jest wielka różnica. Komicznie i śmiesznie różni tyle, ile człowieka oszczędnego od chytrego. To takie porównanie z kategorii odruchów ludzkich. No dobrze, dość dywagacji, bo jak mawia pewien, klasyk: „…nie o tym, nie o tym”. Rozbawiona do łez publiczność trzykrotnie wypełniła Klub Osiedlowy Grodzisko. Wystąpili: Agnieszka Smuga, Marcin Błach, Krzysztof Brociek, Marcin Judasz, Wojciech Jurewicz, Michał Pawluszek, Tomasz Puchała i debiutująca w szeregach TCF Małgorzata Lotko. Towarzyszył nam oczywiście niezawodny zespół muzyczny w składzie: Anna Łupińska – śpiew, Agnieszka Poros – śpiew, Marek Łupiński – bas, Paweł Chwaliński – klawisze, Szymon Siemiński – gitara, Philipe Hanszke – perkusja. Zagraliśmy również w kilku innych miastach m.in. Busku-Zdroju i Chmielniku.

W Październiku 2010 roku TCF nagrodzony został przez Marszałka Województwa Adama Jarubasa ŚWIĘTOKRZYSKĄ NAGRODĄ KULTURY za wyróżniającą się w skali województwa działalność twórczą.

Wojciech Jurewicz

{gallery}/News/Teatr_Ciut_Frapujacy_plakaty{/gallery}