×

Tworzą proste gry i animacje z klocków. „Mistrzowie Kodowania” w Pińczowie

Nauka podstaw programowania nie musi być nudna. Pokazują to zajęcia z tej dziedziny informatyki w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury, które od jesieni tam się odbywają. Ich uczestnicy tworzą animacje i proste gry za pomocą… klocków.

Centrum Kultury w Pińczowie od października realizuje ogólnopolski projekt „Mistrzowie Kodowania”. Zakłada on upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach i placówkach edukacyjnych. – Dlatego też postanowiliśmy się przyłączyć do niego i poszerzyć naszą ofertę także o zajęcia z komputerem, które pozwolą biorącym w nich udział stawiać pierwsze kroki przy tworzeniu programów – mówi Iwona Senderowska, dyrektor Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury.

Jak mówi informatyk Centrum Kultury Grzegorz Jankowski, który prowadzi zajęcia, są one doskonałą nauką przez zabawę. – Są skierowane do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tajniki podstaw programowania poznają za pomocą programu Scratch. Dlatego też programowanie odbywa się w sposób wizualny. Elementy języka mają kształt kolorowych klocków z wypustkami, przypominających znane dzieciom puzzle. Klocki układa się w określonym porządku, tworząc kod przypisany pojedynczemu obiektowi, zwanemu w tym języku „duszkiem” lub „sceną”. W ten sposób młodzi adepci programowania uczą się tworzyć proste, nieskomplikowane gry i animacje – wyjaśnia. Zajęcia, które odbywają się w czwartki, tak się spodobały dzieciom, że od nowego roku stworzono drugą grupę ćwiczących – w sumie wszystkich jest już 11. Chętni, którzy chcieliby spróbować nauczyć się podstaw programowania, mogą przyjść w środę, 27 stycznia, na godzinę 12 do kawiarenki internetowej w Centrum Kultury. Tego dnia, w ramach „Ferii z kulturą”, odbędą się zajęcia pokazowe.

Bartłomiej Bitner

Echo Dnia