×

Udany debiut „Pińczów Jazz Sunrise”

 

Niezwykłe muzyczne Osobowości zaprezentowały się podczas Ogólnopolskiego Konkursu dla Wokalistów Jazzowych „Pińczów Jazz Sunrise”, który odbył się w miniony weekend w Pińczowie. Pierwsza edycja wydarzenia, które jest nową propozycją w ramach Festiwalu Zaduszki Jazzowe w Pińczowie, pozwoliła stworzyć nowe miejsce dla promocji talentów wokalnych na jazzowe mapie Polski oraz nadać nowy kierunek rozwoju dla samego Festiwalu. „To miejsce i ten konkurs ma niezwykły potencjał artystyczny” – podsumowuje Jerzy Szczerbakow – Prezes Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ.
 
Głównym celem konkursu jest popularyzacja muzyki jazzowej, twórczości polskich autorów i promocja młodych artystów. To także wielka szansa na rozwój Festiwalu pińczowskie Zaduszki Jazzowe. Pragniemy, aby nasza zaduszkowa scena otwierała się jeszcze szerzej na młodych artystów, dawała im szansę zaistnienia, zabłyśnięcia, postawienia czasem najważniejszych w karierze pierwszych kroków.
 
Już pierwsza edycja konkursu pozwoliła zgromadzić dużą ilość zgłoszeń na poziomie eliminacji, dzięki czemu poziom II etapu był bardzo wysoki. „Wykonawcy oceniani byli nie tylko za walory wokalne, ale także kompleksowo: za charyzmę, umiejętność przekazania emocji, budowania scenicznej atmosfery czy dopasowanie się wykonawcze do aranżacji. Występy trójki finalistów mocno przewyższały średni poziom polskiej profesjonalnej wokalistyki jazzowej.” – komentuje Jerzy Szczerbakow – członek jury, zawodowo Prezes Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ, wydawcy RadioJAZZ.FM i e-miesięcznika JazzPRESS.
 
Na październikowe przesłuchania konkursowe do Pińczowa zaproszonych zostało 10 wokalistów z całej Polski. Każdy z nich zaprezentował dwa utwory z akompaniamentem na żywo. Ich występy oceniało jury w składzie: Przewodnicząca Jury – Anna Serafinska – doktor habilitowany sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka, laureatka międzynarodowych konkursów dla wokalistów jazzowych oraz członkowie: Marzena Ślusarska– artystka jazzowa, dziennikarka Radia Kielce i Jerzy Szczerbakow – dziennikarz muzyczny w Radio jazz.fm, organizator koncertów jazzowych, prezes Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ.
 
1 miejsce – nagroda w wysokości 5000 zł i zaproszenie na występ w ramach Zaduszek Jazzowych w 2022 roku otrzymała Patrycja Michalska z Kielc,
2 miejsce i nagroda w wysokości 2500 zł powędrowała do Łukasza Reksa z Gdańska,
3 miejsce i nagroda w wysokości 1500 zł otrzymała Katarzyna Osterczy z Poznania.
Dodatkowo wyróżniono: Justynę Jarząbek z Katowic oraz Maję Janowska z Rytwian.
 
„Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji bardzo gratuluję – jestem zachwycona Waszym poziomem i chęcią mierzenia się z tą przekorną materią jaką jest próba okiełznania głosu, emocji, muzyki i wielu innych spraw!!! Fruńcie daleko i wysoko.” – skomentowała Anna Serafińska – Przewodnicząca Jury.
Podziękowania dla wszystkich uczestników konkursu wraz z jury wręczał Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, który objął wydarzenie patronatem honorowym. „Cieszę się, że Pińczów ma tak wielką siłę przyciągania talentów. Mam nadzieję, że tak samo jak muzykę pokochacie także nasze miasto i będziecie tu wracać.” – mówił Burmistrz dziękując i gratulując wokalistom.
 
Konkurs wokalny „Pińczów Jazz Sunrise” odbył się w ramach projektu Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury „XVII Zaduszki Jazzowe w Pińczowie”, który dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz przy wsparciu Gminy Pińczów.
 
 
 
 
{gallery}News/17_zaduszki_intro/jazz_sunrise_2021/final{/gallery}