×

Warsztaty koronki klockowej

 

Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na warsztaty koronki klockowej, które odbędą się w dniach 28-29 maja w Chacie Boguckiej. Zajęcia poprowadzą koronczarki z Bobowej – miejscowości określanej jako „pierwsza stolica polskiej koronki”.

Koronka klockowa to chyba jedna z najpiękniejszych, najdelikatniejszych i najbardziej szlachetnych technik koronkarskich. Wykonuje się ją na odpowiednio przygotowanym wałku za pomocą wielu par szpulek zwanych klockami, na które nawinięte są nici.

W tajniki koronki klockowej wprowadzą Was Joanna Malec i Zofia Król, instruktorki rękodzieła z Bobowej – nazywanej „pierwszą stolicą polskiej koronki” i „mekką koronkarek”, bo właśnie w tej miejscowości pod koniec XIX wieku założono żeńską Krajową Szkołę Koronkarską. 

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z narzędziami i materiałami niezbędnymi do wykonania koronki klockowej,  podstawowymi pojęciami z zakresu tej techniki oraz interpretacją wzorów. Poznają podstawowe sploty i techniki brzegowe. Wykonają własną pracę przy użyciu technik koronki klockowej.

Warsztaty są bezpłatne dla uczestników, liczba miejsc ograniczona. Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Przystań kultury” Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Pińczów.

Zapisy telefonicznie w sekretariacie PSCK: 41 3572424.