×

Wernisaż wystawy „Pińczowianek portret własny”.

Portrety kobiet. 3 pokolenia pińczowianek zatrzymane w kadrze przez Alicję Mazurek i niezwykłe fotografie mieszkanek naszego miasta wygrzebane z domowych archiwów. Wystawa „Pińczowianek portret własny” połączyła pokolenia i pokazała wyjątkowość fotografii jako sztuki. Od kilku dni w Galerii „U Prażucha” można podziwiać wystawę, której początek stanowiła społeczna akcja portretowania kobiet.

Wystawa w szczególny sposób ukazuje piękno i sztukę portretów. Mało kto je sobie dziś robi. Otworzyliśmy szeroko drzwi naszego studia cyfrowego i zaprosiliśmy do niego mieszkanki dając im możliwość wykonania swojego portretu – ja w 2024 roku. Było to także spojrzenie na nas samych innym, kobiecym okiem. Alicja Mazurek z niezwykłą wrażliwością i sztuką portretowania zatrzymała „nas” w kadrze i nasze prawdziwe „ja”.

Ale wystawa wywołała też piękne wspomnienia. Zaczęło się od przedwojennego zdjęcia pińczowianki od Pana Krzysztofa Polańskiego a skończyło na zdjęciach naszych mam, babć, prababć przyniesionych przez mieszkanki. Dzięki nim przenosimy się w czasie, dostrzegamy piękno kobiet wczoraj i dziś, zauważamy jakim skarbem są fotografie wydrukowane, zatrzymane w domowych archiwach dla następnych pokoleń.

 Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia tej wyjątkowej wystawy. W pierwszej kolejności Alicji Mazurek, która całkowicie społecznie i z potrzeby serca poświęciła swój czas tworząc portrety. Dziękujemy Wam, które miałyście odwagę stanąć przed obiektywem. Dziękujemy osobom, które wypożyczyły archiwalne zdjęcia: Alicja Mazurek, Barbara Jaworska, Ewa Walczak, Anna Ciszek, Danuta Próchniewska, Barbara Górzyńska, Hanna Mitka-Marszalik, Monika Strojna, Halina Młotkowska, Zofia Kozak.

Wystawę można oglądać w holu głównym PSCK. Serdecznie zapraszamy.

Fot. Barbara Jaworska