×

Wernisaż wystawy „Stock pot” Sylwii Caban i Piotra Krochmalskiego

Pińczów jest sercem Ponidzia, ale to Artyści dają mu duszę.

Dziś tętniła ona sztuką przez duże S. Sylwia Caban i Piotr Krochmalski zaprezentowali w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury swoje indywidualne wystawy zapraszając odbiorców do wyjątkowej podróży w świat wyobraźni, znaczeń i satyry wyrażonej grafiką, malarstwem i rzeźbą.

Prace Piotra Krochmalskiego, absolwenta Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, wykładowcy na wydziale grafiki, projektanta, to zbiór dwunastu portretów, zatytułowany „Stock pot”. Jak sam pisze, prace przedstawiają „dziwaczne postacie, które odwiedzały niewielki bar lunchowy w centrum Londynu, w którym autor w tym czasie pracował.” Oprócz interesującej i zagadkowej treści prac, również forma jest niezwykle interesująca, są to rysunki wykonane na papierze pakowym i tekturze malarskiej. Wyjątkowe połączenie tych dwóch materiałów, sprawia, że prace wyróżniają się i przyciągają wzrok.

Twórczość Sylwii Caban, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa, wykładowcy malarstwa i rysunku na WIT, jest dobrze znana bywalcom pińczowskich galerii sztuki. Jej obrazy to unikatowy amalgamat abstrakcji, figuracji i nadrealizmu. Przemierzając galerię i patrząc na jej obrazy, odbiorca czuje się wyrwany na chwilę z rzeczywistości i przeniesiony do innego świata, nierzeczywistego, ulotnego, efemerycznego, zmuszającego do refleksji i przemyśleń. Na wystawie zaprezentowane zostały także rzeźby, które powstały z wykorzystaniem obiektów recyklingowych. Wieloelementowe powierzchnie wzbogacają rzeźby o nową jakość nadając im nie tylko walor estetyczny, ale przede wszystkim jakość pamięci i znaczeń.

Sylwia Caban i Piotr Krochmalski na co dzień są wykładowcami WIT Szkoła Wyższa pod auspicjami PAN a ich wystawy w Pińczowie to efekt nawiązanej w ubiegłym roku współpracy pomiędzy Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury a uczelnią. Od dziś w Pińczowie odbywa się także plener malarski studentów tej uczelni, którego wystawę poplenerową zaprezentujemy już 23 września.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wystaw. Cieszymy się, że piękne tradycje plenerów i spotkań artystów, jakimi przez dziesiątki lat szczycił się Pińczów, trwają i wciąż stają się inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców. Wszystkim uczestnikom wernisażu dziękujemy za obecność. Miło było Was wszystkich gościć w naszych murach.

Fot. Alicja Mazurek