Jakub Porada – Mistrz Mowy Polskiej gościł w PSCK
Rady Porady, Jakuba Porady. Świetne, pełne inspiracji i przykładów z życia wziętych spotkanie z Mistrzem Mowy Polskiej dla pińczowskiej młodzieży. Ważne słowa, ważne rady – czerpane z doświadczeń innych, o których zawsze warto pamiętać.
… że jedyną cechą sukcesu jest po prostu konsekwencja
… że droga do sukcesu wiedzie przez wysiłek powtarzany codziennie
… że złe nawyki trzeba eliminować i są na to sprawdzone ćwiczenia
Ten i wiele, wiele innych, czasem oczywistych, a jednak sprawdzonych kroków do osiągania celu. Naszym celem jest skuteczna komunikacja.
Dziękujemy szkołom i młodzieży za poświęcony czas. Mamy nadzieję, że dziś zaczęła się nowa motywacja!
Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu „„Włącz na ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty. Dodaj do ulubionych. Edycja 2024”.
Spotkanie z Piotrem Polkiem
O aktorstwie marzył już jako mały chłopiec. Do pierwszego castingu przystąpił mając 12 lat i była to druzgocąca porażka. Marzeń nigdy nie porzucił, wspierany mocno przez mamę. Dla marzeń nauczył się języka polskiego, by dziś zostać Mistrzem Mowy Polskiej. Do szkoły aktorskiej dostał się za to za pierwszym razem, po drodze kończąc technikum elektryczne i szkołę muzyczną. „Bo zawód mieć trzeba, by utrzymać rodzinę” – mówił mu tata.
O Kaletach, które do dziś są źródłem rzeczy pierwszych, o zawodzie aktora, który wciąż jest pasją, o pasji stolarskiej, dla której stracił dwa palce opowiadał nam dziś Piotr Polk a my zasłuchaliśmy się tracąc poczucie czasu. Człowiek z dystansem do życia, „aktor nie celebryta”, uśmiechnięty gość doceniający rzeczy małe. To było niezapomniane spotkanie. Dziękujemy, że byliście z nami.
Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu „„Włącz na ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty. Dodaj do ulubionych. Edycja 2024”.
Piotr Polk – spotkanie autorskie z Mistrzem Mowy Polskiej
Inspektor Orest Możejko z serialu „Ojciec Mateusz”, głos Remusa Lupina z „Harrego Pottera”, aktor teatralny, filmowy, serialowy, muzyk… W cyklu spotkań z Mistrzami Mowy Polskiej zapraszamy 14 października do centrum kultury na spotkanie z 𝗣𝗶𝗼𝘁𝗿𝗲𝗺 𝗣𝗼𝗹𝗸𝗶𝗲𝗺.
Piotr Polk – polski aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy, piosenkarz. W jego rodzinnym domu na Górnym Śląsku mówiono po niemiecku lub w gwarze śląskiej, dlatego artysta nauczył się mowy polskiej dopiero przed egzaminami do szkoły teatralnej. W młodości ukończył szkołę muzyczną w Lublińcu, gdzie uczył się grać na akordeonie, fortepianie, gitarze i perkusji. Jego pasja do muzyki popchnęła go w kierunku założenia zespołu rockowego Boss, z którym zagrał dwa koncerty. W 1986 roku ukończył PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi pod opieką Jana Machulskiego. Dyplom odbierał razem z Wojciechem Malajkatem i Cezarym Pazurą. Aktor znany jest z licznych filmów i seriali, m.in. „Sztuka kochania”, „Pułkownik Kwiatkowski”, „Miodowe lata”, „Na dobre i na złe”, „Ojciec Mateusz”. Dubbingował także Remusa Lupina w serii filmów o Harrym Potterze. Wydał również dwa muzyczne albumy studyjne: „Polk in Love” (2008) i „Mój film” (2011), za których sprzedaż odebrał certyfikat złotej płyty w Polsce.
Spotkanie z Piotrem Polkiem już w najbliższy poniedziałek w centrum kultury. Bezpłatne wejściówki od środy (od godz.12:00) do odbioru w sekretariacie PSCK.
*******
Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Włącz na ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty. Dodaj do ulubionych. Edycja 2024”.
Wręczyliśmy nagrody w konkursie plastycznym „Słowa jak obrazy”
Z Wami zawsze jest twórczo! Z radością informujemy, że dziś odbyło się uroczyste przyznanie nagród w naszym wyjątkowym konkursie „Słowa jak obrazy”. Konkurs zrealizowany został w ramach projektu „Włącz na ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. W ramach konkursu należało namalować wybrane słowo – słowami.
Dziękujemy wszystkim za udział, uruchamiajcie swoją kreatywność, śledźcie nasz profil i wypatrujcie kolejnego konkursu.
Konkurs plastyczny „Słowa jak obrazy” rozstrzygnięcie już w czwartek 3 października
Słowa jak obrazy, obrazy ze słów. Przepiękne kaligramy dotarły na konkurs plastyczny „Słowa jak obrazy”. Ani słowa, ani sztuki plastyczne nie są Wam obce. Dziękujemy za wszystkie nadesłane prace i zapraszamy w czwartek o godzinie 16:00 na wręczenie nagród. Ze zwycięzcami i osobami wyróżnionymi skontaktujemy się telefonicznie.
Konkurs zrealizowany został w ramach projektu „Włącz na ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty. Dodaj do ulubionych. Edycja 2024”.
Mów co chcesz. Spotkanie z Mistrzem Mowy Polskiej Jakubem Poradą
W cyklu spotkanie z Mistrzem Mowy Polskiej – Jakub Porad, dziennikarz, podróżnik, autor książek. Podczas spotkania pod hasłem „Mów, co chcesz. Warsztaty dobrej komunikacji.” weźmiemy na warsztat następujące tematy:
1. Dykcja, interpretacja, akceptacja, czyli umiejętność skutecznego wysławiania się na co dzień i od święta.
2. Yes, We Can, czyli jak skutecznie rozwinąć uśpiony talent i potencjał.
3. Praktyki-nawyki, czyli jak czytać jedną książkę dziennie i czynić z tego użytek, by osiągać zamierzone cele.
4. Pamięć do potęgi, czyli sposoby na rozwinięcie sztuki zapamiętywania. W jaki sposób korzystać z danych w szarych komórkach na zawołanie.
5. Podróże małe i duże, czyli jak uczyć się każdego dnia, dzięki poznawaniu świata i okolic.
Będzie ciekawie, mądrze, mistrzowsko!
Spotkanie adresowane jest do młodzieży szkolnej i realizowane jest w ramach projektu „Włącz na ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty. Dodaj do ulubionych. Edycja 2024”.
Sztuka pięknego pisania
Sztuka pięknego pisania. Skupienie. Stalówka. Tusz. Niezwykła dbałość o detale. Czas zatrzymany. Jesteśmy pod tak wielkim wrażeniem dzisiejszych warsztatów kaligrafii, że brak nam słów. I nie chodzi nam o zachwyt nad warsztatami, ale docenienie tego, jak fantastycznie Wy – uczestnicy, młodzież szkolna – świetnie sobie daliście radę Jak pięknie Wam wyszło
Jesteśmy w pełni przekonani, że kaligrafia mogłaby być najciekawszym szkolnym przedmiotem. Uczy tak wielu rzeczy, rozwija tak wiele umiejętności, pozwala skupić się, wyciszyć, docenić piękno Ojczystego. Ogromnie dziękujemy Wam za te wspólne chwile i mamy olbrzymią nadzieję, że ktoś z Was odnajdzie w sobie nową pasję. Pasję pięknego pisania.
Podziękowania dla Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Pińczowie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Pińczowie za gościnność. Mamy nadzieję, że to była dobra lekcja:)
Warsztaty zrealizowane zostały w ramach projektu „Włącz na ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty. Dodaj do ulubionych. Edycja 2024”.
Konkurs plastyczny „Słowa jak obrazy”
Czy słowo może być obrazem? Czy można malować słowami?
Takie wyzwanie stawiamy Wam w konkursie plastycznym zapraszając do kreatywnej zabawy. „Słowa jak obrazy” to tytuł naszego 𝗸𝗼𝗻𝗸𝘂𝗿𝘀𝘂 a jego celem jest wprowadzenie oryginalnych form wyrazu i bawienie się Ojczystym.
W ramach konkursu należy „namalować” wybrane słowo – słowami. Możecie użyć dowolnych technik plastycznych, liczymy na Waszą kreatywność. Maksymalny format pracy A3. Podpisane na odwrocie prace (imię i nazwisko, wiek, adres, kontakt telefoniczny) należy dostarczyć do 20 sierpnia do sekretariatu PSCK.
Czekają atrakcyjne nagrody!
Załączona grafika to przykład jak można „malować” słowami. Jej autorem jest Tomasz Strączek a praca pochodzi z konkursu „Kaligram 2020”.
Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Włącz na ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.
Haftujemy słowa
Warsztaty kaligrafii w podziemiach Belwederu
Pińczowskie skryptorium. Dziś taki klimat w podziemiach Belwederu. Klimat na naukę kaligrafii, wyciszenie emocji i relaksowanie przez piękne pisanie. Pisanie, które można podnieść do rangi sztuki.
Warsztaty kaligrafii poprowadził Kamil Gibas – kaligraf, edukator, znawca historii sztuki. Poznaliśmy 3 rodziny liter w przepięknym stylu pisma copperplate. Wykreśliliśmy pierwsze litery, ogonki, zawijasy, ale nade wszystko zachwyciliśmy się pisaniem, z piórem w dłoni, atramentem przed kartką. Wszystko w cudownej atmosferze skupienia i miejscu, które uruchamia wyobraźnię o czasach gdy piórem się pisało. Piękny start wyjątkowej przygody, która dla wielu może stać się pasją.
Warsztaty przeprowadzono w ramach projektu „Włącz na ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.
Relaksacyjne warsztaty myślenia wizualnego
Do zapamiętywania kolor żółty i pomarańczowy. Do odprężenia przebywanie w zieleni i patrzenie na niebieski. A do budzenia, na początek dnia, nasz mózg najlepiej lubi ruch, dlatego zwyciężają ci co startują w szkole z WF-em:) Dużo, bardzo dużo dowiedzieliśmy się na dzisiejszych warsztatach myślenia wizualnego, znanych też jako sketchnoting. Ula Lizak zdradziła nam tajniki funkcjonowania mózgu koncentrując naszą uwagę wokół tego co znane już było w epoce kamienia łupanego – nasze mózgi kochają obrazy Obrazami uczymy się i zapamiętujemy. Dobrze wiedzieć jak to działa…
W warsztatach wzięło udział ponad 60 uczniów szkół podstawowych oraz osoby dorosłe. Dowiedzieliśmy się ważnych rzeczy o stymulacji kolorem, dlaczego dzieci do 3 roku życia nie powinny oglądać TV oraz tego jak ważna dla inteligencji każdego człowieka jest praca kreatywna. Zajęcia manualne, plastyczne, ale i ruchowe mają zbawienną moc dla jakości pracy mózgu. To stwierdzony fakt. Poznaliśmy metody notowania obrazami i relaksowania się przez rysowanie. Jednym słowem – to był świetny czas.
Dziękujemy Szkoła Podstawowa nr 1 w Pińczowie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Pińczowie i dorośli po godzinach. Cudnie z Wami było!!
Warsztaty zrealizowano w ramach projektu „Włącz na Ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
„Wielka improwizacja” z Teatrem Klancyk
Sowa z Pińczowa. Lody od Sabinki. Kapliczka Św. Anny. To zapoznawczo. A potem już poszło Od „Bogurodzicy” do „Czterdziestolatka”, od powagi do absurdu, od słowa do słowa… bo to właśnie słowa, słówka i półsłówka były dziś w roli głównej za sprawą fenomenalnego Teatru Improwizowanego Klancyk, który pokazał nam jak świetnie można się słowami bawić.
Wyszło, sądząc po reakcjach publiczności, świetnie! Bez scenariusza, na pełnym spontanie, z pełną interakcją publiczności, z szerokim uśmiechem i w pełnym komplecie na sali. Teatr w takim wydaniu zdecydowanie dodajemy do ulubionych.
Występ „Klancyka” w Pińczowie był częścią realizowanego przez nas projektu „Włącz na Ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty. Dodaj do ulubionych”.
Warsztaty haftu
Zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty rękodzielnicze z haftu płaskiego. Warsztaty zaplanowane sa jako cykl spotkań. Start maj 2024. Zapisy w sekretariacie PSCK.
Działanie realizowane w ramach projektu „Włącz na Ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty. Dodaj do ulubionych”.
„Jestem jaka jestem” – spotkanie z Anna Dymną
„Jestem jaka jestem. Taka antygwiazda”. Szczerze o sobie, szczerze o aktorstwie, o byciu dla innych. Anna Dymna – aktorka którą tłumnie kochamy, a przy tym zwyczajnie piękny i dobry człowiek, była dziś naszym gościem otulając dobrym słowem, wyjątkowym świadectwem człowieczeństwa i najserdeczniejszym z uśmiechów.
„Mój zawód polega na tym, że staram się zrozumieć człowieka” – mówiła w rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem, dziennikarzem RMF Classic. Rozmawialiśmy o blaskach i cieniach aktorstwa, o mistrzach, o poezji, o sile słowa i radości życia, która budzi się w kontakcie z drugim człowiekiem.
Niezwykle cenne słowa. Doświadczenia, które pozawalają dostrzegać iskierkę. Takie spotkania są dla nas zawsze wielkim świętem a pińczowska publiczność jak zawsze niezawodna i w nadkomplecie. Kulturalny, wyjątkowy wtorek.
Teatr improwizowany KLANCYK
Teatr improwizowany KLANCYK. Tu nie ma dwóch takich samych spektakli. Scenariusze powstają na oczach widzów. Na scenie tworzy się świat wyobraźni, który rodzi się między aktorami a publicznością i nigdy się nie powtarza. Absolutni pionierzy improwizacji komediowej w Polsce. Będą u nas i pokażą nam jak pięknie można bawić się słowem.
Wejściówki już dostępne do odbioru w sekretariacie PSCK. Gorąco zapraszamy młodzież, dorosłych, seniorów.
Spektakl realizowany jest w ramach projektu „Włącz na Ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.
Spotkanie z Anna Dymną
„W zbiorowej pamięci zawsze będzie młoda. I śliczna. Dziewczyna z renesansowego portretu. Delikatna twarz, promienne spojrzenie, specjalny rodzaj pogody ducha, wewnętrzne światło. Dymna nadal ma to wszystko w sobie.” – tak o Annie Dymnej pisał Łukasz Maciejewski w swojej książce „Aktorki. Spotkania”. I absolutnie nic się nie zmieniło.
7 maja Anna Dymna spotka się z pińczowską publicznością na zaproszenie Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. Aktorka, działaczka społeczna, założycielka fundacji „Mimo wszystko”, Mistrzyni Mowy Polskiej, wielka postać polskiej kultury. Więcej dodawać nie trzeba.
Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Włącz na Ojczysty i dodaj do ulubionych” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.
Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki które dostępne są w sekretariacie PSCK.
W ramach zapewnienia dostępności posiadamy osobną pulę wejściówek dla osób z niepełnosprawnościami
– Będzie także możliwość zdobycia kilku wejściówek w ramach konkursu online.
Liczba miejsc ograniczona