×

Filmowa przystań w Pińczowie. Wkrótce 2. edycja Przeglądu Filmowego „Natura Kina”

Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na 2. edycję przeglądu filmowego „Natura Kina”. W Pińczowie, miejscu urodzenia i przystani reżysera Andrzeja Barańskiego, natura kina spotka się z wyjątkowością miejsca tworząc niezwykłą przestrzeń dla filmów i rozmów z artystami tworzącymi kinową naturę. W tym roku będą to: Andrzej Barański, Marzena Trybała, Jowita Budnik, Jan Frycz i Łukasz Maciejewski. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-17 września w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury.

W programie filmowym Przeglądu znajdą się wyłącznie polskie produkcje, które w szerszej perspektywie pasują do Pińczowa, w których przyroda i kontakt z naturą stanowią równie ważny punkt odniesienia. Wyświetlone zostaną: „Dwa księżyce” – malarski i poetycki film mistrza Andrzeja Barańskiego będący adaptacją opowiadań Marii Kuncewiczowej; „Jeszcze tylko ten las” Jana Łomnickiego – niezwykła opowieść podejmująca temat  złożoności stosunków polsko-żydowskich oraz przejmujący film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze „Ptaki śpiewają w Kigali” – spotkanie dwóch światów – wojny i pokoju, śmierci i życia, filmowa refleksja o naturze zła.

Projekcje filmów poprzedzone zostaną spotkaniami autorskimi z udziałem fantastycznych gości:  Marzeny Trybały, Jowity Budnik, Jana Frycza i Andrzeja Barańskiego. Spotkania „w dialogu” poprowadzi Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, historyk kina, wykładowca akademicki, autor książek. 

Na gości Przeglądu czeka w tym roku wiele kulturalnych atrakcji i niezwykły czas w wyjątkowym miejscu.  „Już sama nazwa Natura Kina budzi najlepsze emocje. Bo czymże jest kino? Odwzorowywaniem natury a ta natura to szerokość pojęciowa. Bo zarówno natura człowieka, jak i natura otaczająca nas. To wszystko w Pińczowie, w miejscu jak się wydaje powołanym do tego żeby pokazywać, przywoływać czym i kim nad rzeką Nida może być natura człowieka, natura kina.” – mówi Łukasz Maciejewski, który z pińczowskim Przeglądem związany jest od początku.

W ramach Przeglądu odbędą się ciekawe wydarzenia towarzyszące. Inspirowane naturą warsztaty filmowo-przyrodnicze dla rodzin, wystawa malarstwa i rękodzieła „Sztuka z Natury” oraz filmowy wieczór wspomnień z XX-wiecznego Pińczowa w amatorskich nagraniach mieszkańców. Finałem wydarzenia będzie niezwykły koncert muzyki filmowej w wykonaniu pianisty Maksyma Rzemińskiego z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego.

Kolejna edycja dedykowana najsławniejszemu pińczowianinowi, reżyserowi Andrzejowi Barańskiemu. To dla niego do Pińczowa przyjadą wspaniali goście, by dzielić się emocjami, wspomnieniami, kinową naturą.  

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury „Mikrokosmos kultury vol.2” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przy wsparciu Gminy Pińczów.

Partnerami Przeglądu są: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Regesta S.A. oraz Polskie Składy Budowalne.

Program ramowy:

2. Przegląd Filmowy „Natura Kina”

15-17 września 2023

Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury

15 września

10:30 warsztaty ekologiczno-filmowe dla dzieci

17:00 wernisaż wystawy malarstwa i rękodzieła „Sztuka z Natury”

18:00XX-wieczny Pińczów w amatorskich nagraniach mieszkańców, filmowy wieczór wspomnień

16 września

16:00 Projekcja filmu „Jeszcze tylko ten las” , reż. Jan Łomnicki

17:30 Spotkanie z Marzeną Trybałą, spotkanie prowadzi Łukasz Maciejewski

19:00 Spotkanie z Janem Fryczem i Andrzejem Barańskim, spotkanie prowadzi Łukasz Maciejewski

20:00 projekcja filmu „Dwa księżyce”, reż. Andrzej Barański

17 września

16:00 Spotkanie z Jowitą Budnik, spotkanie prowadzi Łukasz Maciejewski

16:45 projekcja filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”, reż. Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze

20:00 Koncert muzyki filmowej w wykonaniu Maksyma Rzemińskiego z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego

Wejściówki do odbioru w sekretariacie PSCK.