×

Wielkimi krokami zbliżają się 18. Zaduszki Jazzowe w Pińczowie

4 koncerty, 2 wystawy, ciekawe wydarzenia towarzyszące. To będzie wielkie święto muzyki improwizowanej na Ponidziu. 28. października wystartuje 18. edycja Zaduszek Jazzowych w Pińczowie.  „Każdy znajdzie tu swój rytm i melodię” – zapewnia Artur Dutkiewicz – Dyrektor Artystyczny Festiwalu.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w nowej, szerszej formule. Organizatorzy rozszerzyli i wzbogacili program o ciekawe wydarzenia towarzyszące skierowane do różnych grup wiekowych. Oprócz koncertów odbędą się 2 wystawy: okładek miesięcznika JazzPress oraz „Jazzmani na winylach” autorstwa Agnieszki Krysiuk; będzie tradycyjne jam session w podziemiach pińczowskiego Belwederu oraz widowisko słowno-muzyczne w reżyserii i z udziałem cenionego aktora teatralnego i filmowego Jerzego Zelnika oraz zespołu muzycznego pod kierownictwem pianisty i kompozytora Wojciecha Konikiewicza. Wszystkie wydarzenia towarzyszące będą dostępne bezpłatnie dla uczestników tak, by jazz – z całą siłą oddziaływania na różne formy sztuki – był jeszcze bardziej dostępny dla publiczności.

W programie 18. Zaduszek Jazzowych znajdą się 4 koncerty. Każdy z nich wyjątkowy, inny, pozwalający obcować z muzyką improwizowaną w różnych odmianach. 29 października na deskach Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury festiwalowe granie rozpocznie wyjątkowy kwintet Oli Mońko. Pianistka i kompozytorka, czerpiąca inspirację z twórczości mistrzów jazzowego fortepianu, zagra ze swoim kwintetem program oparty na materiale z płyty „Wherever You Are”. Kolejnym koncertem będzie energetyczny duet: Bernard Maseli i DJ Eprom. Artyści zaprezentują w pełni autorski program, który swym zasięgiem obejmie brzmienia zarówno elektroniczne jak i akustyczne.

Drugi dzień jazzowego grania w Pińczowie otworzy trio Nowicki/Święs/Frankiewicz. To projekt cenionych polskich muzyków jazzowych: Radek Nowicki na saksofonach, Andrzej Święs na kontrabasie i Sebastian Frankiewicz za perkusją. Artyści własne kompozycje, ale także aranżacje jazzowe utworów wykonawców niekojarzonych na co dzień z jazzem (jak Bjork czy Radiohead). Na finał Festiwalu wystąpi  Stan Breckenridge. Charyzmatyczny, uwodzący publiczność swym czarem, porywający – jeden z największych mistrzów bluesa wystąpi jako gwiazda 18. Zaduszek Jazzowych w Pińczowie. To będzie wyjątkowy, pełen magii wieczór z muzyką improwizowaną. Usłyszymy światowe standardy jazzowe i bluesowe, przeboje muzyki r’n’b, gospel i pop w oryginalnych aranżacjach zespołu oraz autorskie kompozycje Stana Breckenridge.

O wyjątkową oprawę multimedialną Festiwalu zadba Andrzej Wąsik – artysta plastyk, reżyser, projektant grafiki i animacji, autor opraw wielu wydawnictw książkowych. Towarzyszenie efektów wizualnych jeszcze bardziej wzmocni sferę muzyczną przenosząc odbiorców w magiczny świat dzięków i obrazów.

Bilety i karnety na 18. Zaduszki Jazzowe w Pińczowie dostępne są w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury oraz w serwisie biletyna.pl

Patronat honorowy nad Festiwalem sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów.

Zaduszki Jazzowe 2022 w Pińczowie plakat